Dnes Úterý - polojasno 28°C
Zítra Středa - polojasno 27°C
Úterý 27. 7. 2021
Svátek má Věroslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V rámci chodníkových programů budou i letos v centru Prahy opraveny stovky metrů cest
Chodník v Chodské ulici v Praze 2 ještě před výměnou povrchu. Foto(2x): TSK Praha

V rámci chodníkových programů budou i letos v centru Prahy opraveny stovky metrů cest

Stav chodníků na mnoha místech v Praze není dobrý a chodcům neposkytuje bezpečnou chůzi. I když se o financování oprav má starat metropole, některé městské části zajišťují rekonstrukce na vlastní náklady prostřednictvím takzvaných chodníkových programů.

Opravy chodníků v druhé a sedmé části plánuje letos realizovat Technické správa komunikací s přispěním místních radnic v rámci programu Úpravy chodníkových ploch, který se čerpá především pro lokality v památkové zóně. V loňském roce se díky němu opravilo 1 492 metrů chodníků.

„Vracíme ulicím původní vzhled a měníme povrch z asfaltu na žulovou mozaiku. Na financování chodníkového programu se podílejí městské části a část jde z rozpočtu hlavního města. Výhodou je především to, že se jedná o investici a může se tak využít nejen na výměnu povrchu chodníku, ale také na úpravu jeho šířky a zkrácení přechodů,“ uvedl náměstek pro dopravu Adam Scheinher (Praha Sobě).

V Praze 2 proběhne letos rekonstrukce chodníků v ulicích Na Smetance, Americká, Balbínova, Hálkova a Pod Slovany. V této podskalské ulici byl jeden úsek opraven již loni. V Praze 7 se chystá výměna povrchu ulic Bubenská nebo Nad Štolou.

Mimo chodníkový program se nových chodníků dočkají například rezidenti v ulici Koněvova, kde bude pokračovat další část celkové rekonstrukce ulice, nebo v další etapě revitalizace komunikací na obvodu Karlova náměstí.

Pokračovat budou také programy BESIP a Praha bez bariér, kdy jsou upravovány části chodníků, aby byl umožněn snazší průchod a odstraněny zbytečné překážky.

chodska-tsk-clanek

Opravený chodník v Chodské ulici

V roce 2020 proběhly opravy chodníků na území Prahy 2 v ulicích Varšavská, Chodská, Vyšehradská, Chodská a Moravská, v Praze 6 v ulici Bubenečská, v Praze 7 se nových chodníků dočkali lidé v ulicích Sochařská, Dělnická a Šimáčkova. V Praze 10 se pracovalo v Černomořské. Celkem se jednalo o zhruba 1300 metrů chodníků.  

„Naše městská část investuje do programu Úpravy chodníkových ploch ze svého rozpočtu každoročně zhruba 13 milionů korun. Nejinak tomu bude i v roce letošním, protože spravené chodníky a obnova uličních stromořadí patří i přes svou finanční náročnost mezi naše největší priority,“ sdělil místostarosta Prahy 2 pro oblast dopravy, financí a investic Jan Korseska (ODS).

„Loňský rok byl v Praze 7 velice bohatý na úpravy komunikací. Zvyšovala se bezpečnost a přívětivost křižovatek, modernizovala světelná signalizace, obnovovaly i přidávaly se přechody pro chodce, doplňovala se infrastruktura pro cyklisty a v neposlední řadě byly také rekonstruovány chodníky,“ uvedl radní Prahy 7 pro dopravu Ondřej Mirovský (SZ).


Další články
Nahoru