Dnes Neděle - zatazeno 3°C
Zítra Pondělí - zatazeno 5°C
Neděle 4. 12. 2022
Svátek má Barbora
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
V Radotíně hasiči nacvičovali stavbu protipovodňových zábran
Výstavba zábran v Radotíně. Foto: HZS Praha

V Radotíně hasiči nacvičovali stavbu protipovodňových zábran

V noci dnešek proběhlo cvičení v Radotíně se zaměřením na prověření činností spojených s výstavbou protipovodňových opatření a samotné plné funkčnosti mobilního hrazení protipovodňové ochrany. Informovali o tom pražští hasiči a magistrát. Cvičení si vyžádalo uzavírku části ulice Výpadová.

Cvičení bylo zahájeno v 19:30 hodin nástupem přítomných jednotek sborů dobrovolných hasičů a členů aktivní zálohy Armády České republiky, kteří byli předem vybráni pro samotnou výstavbu. Následovalo rozdělení na určená stanoviště, stavba barikád a jejich kontrola.

Cvičná výstavba mobilních prvků protipovodňové ochrany se uskutečnila v ulicích K lázním, Výpadová, Věštínská, Šárovo kolo a U Jankovky. Celkem se do akce zapojilo 225 lidí, kteří společně postavili hrazení o délce 423 metrů a výšce v rozmezí od 1 do 3,3 metru. Hrazení se skládalo z 132 jednotlivých polí, jeho celková hmotnost byla přes 53 tun.

Prvky protipovodňové ochrany prošly kolaudací, jedná se o vodní dílo III. kategorie. „Ta počítá s tím, že budou použity v případech, kde jsou ohroženy řádově desítky až stovky lidí, mohou být ztráty na lidských životech, škody na obytné a průmyslové zástavbě i dopravní síti,“ vysvětlil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Protipovodňová opatření, která byla aktuálně prověřena cvičením, měla kolaudaci už v roce 2010, ale doposud je cvičení neprověřilo. 

Hlavní město pořádá cvičení pravidelně, předchozí bylo loni v říjnu v Dubči. Pražský magistrát vložil od ničivých povodní v roce 2002 do protipovodňové ochrany města na čtyři miliardy korun.

Vybudováno bylo asi 20 kilometrů zábran, vrata uzavírající Čertovku a na Rokytce v Libni vznikla čerpací stanice a protipovodňové uzávěry přítoků této říčky. Město také postupně revitalizuje potoky a říčky a v minulosti narovnané toky navrací do jejich původních koryt, uvedla ČTK. 


Autor: puc

Setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5

2. prosince 2022 v 10:52

Poslední veřejné setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5 v tomto roce se koná 13. prosince v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Strukturální plán je významný dokument Prahy 5, který popisuje priority rozvoje jak celé městské části, tak i jednotlivých čtvrtí a konkrétních...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru