dnes
Čtvrtek - oblacno
6°C
zítra
Pátek - prehanky-snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
4°C
V přízemí magistrátu si můžete prohlédnout unikátní fotografie pražského planetária
Výstava se koná v přízemí historické budovy magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: Jindřich Dvořák

V přízemí magistrátu si můžete prohlédnout unikátní fotografie pražského planetária

Unikátní výstava k 55. výročí otevření Planetária Praha je k vidění v přízemí budovy Nové radnice na Mariánském náměstí. Na téměř 30 panelech mají návštěvníci možnost vidět nejen unikátní fotografie ze stavby i provozu Planetária, ale také části jedinečného původního vyřezávaného panoramatu Prahy, které jeho kupoli zdobilo 38 let. 

Výstava potěší všechny, kteří se zajímají jak o vesmír, tak o pražskou historii i současnost. Lze ji navštívit do 3. května.

Planetárium Praha představuje dlouhodobě technologickou špičku. Již na konci 60. let bylo vybaveno vlastním televizním okruhem, který návštěvníkům zprostředkovával unikátní záběry z přistání lidí na Měsíci.

Na konci 80. let došlo k instalaci jednoho z celkem pěti vyrobených optickomechanických planetárií Cosmorama. Toto planetárium bylo již plně počítačově řízené a v devadesátých letech bylo vybaveno rozsáhlým systémem doplňkové projekce tvořený vice než 60 diaprojektory, laserem a dalšími systémy.

V roce 2003 byl instalován první systém digitálního planetária, který promítal zatím jen na širokoúhlé plátno, v roce 2009 pak první digitální celooblohový systém v České republice, který byl v roce 2014 modernizován na současné rozlišení 8K. Tím se v současné době může pochlubit pouze 11 planetárií na celém světě.

 


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru