dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
V převlečení za kominíky vyvěsili na Pražský hrad rudé trenky
Rudé trenky chvíli před tím, než byly vyvěšeny na Pražském hradě. Foto: ztohoven.com

V převlečení za kominíky vyvěsili na Pražský hrad rudé trenky

Performerská skupina Ztohoven v sobotu na Pražském hradě stáhla prezidentskou vlajku a vyvěsila místo ní velké červené trenky. Podle Jiřího Ovčáčka, mluvčího prezidenta Miloše Zemana, zneuctili státní symboly i Hrad a nyní se jedná o nových opatřeních, jak zlepšit ostrahu prezidentského sídla.

„Muži ve věku od třiatřiceti do jedenačtyřiceti let v sobotu kolem šesté hodiny odpoledne v přestrojení za kominíky vylezli na střechu Nového královského paláce, kde odtrhli prezidentskou standartu. Na místě je během několika minut zadrželi policisté,“ uvedla Jana Macalíková z Policejního prezidia ČR.

Podle ní měli zadržení muži již trestní minulost. O právní kvalifikaci sobotního incidentu se teprve rozhodne, zatím policisté podezírají tři muže z trestných činů krádež a výtržnictví.

„Dnes nad Pražským hradem konečně zavlála standarta muže, který se nestydí vůbec za nic,“ uvedla skupina Ztohoven na svém webu.


Na svém webu www.ztohoven.com zveřejnila rýmovaný text, podle nějž je Zeman samolibý a hyzdí Českou republiku a který připomíná prezidentovu vstřícnost vůči Číně a Rusku:

rudé jak čínská vlajka
snad trapností a taky vzteky
vlají dnes nad Prahou
(a hraje balalajka)
prezidentské trenky
smutně si pleskají
nepostrádaje hýždí
které je i celou zemi
čím dál tím víc hyzdí
nad městem vlaje
zástava zeměpána
jen on a nikdo jiný
arbitr elegance
a moudrost sama

Anketa

Je podle vás záměna prezidentské vlajky za rudé trenky znevážením státního symbolu?

78%
(78%)
22%
(22%)
Prezidentův mluvčí Ovčáček akci odsoudil na sociální síti Twitter. „Pražská kavárna se fašizuje. Už se neštítí zneuctění státních symbolů a Hradu českých králů, československých a českých prezidentů," uvedl tam. Označení Pražská kavárna Zeman a lidé z jeho okolí používají pro názorové oponenty prezidenta, uvedla ČTK. „Hrad pošpinili 15. března 39 vlajkou nacisté. Pak už se toho nikdo neodvážil, ani sovětští okupanti. Až nyní vandalové vydávající se za umělce," napsal Ovčáček na Twitter později.


Další články
Nahoru