Dnes Sobota - prehanky-dest 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V přeshraničních sportech loni uspěly díky ESC stovky Pražanů
Některé spory se týkají cestování letadly. Ilustrační foto: Pixabay

V přeshraničních sportech loni uspěly díky ESC stovky Pražanů

Síť Evropských spotřebitelských center pomohla loni spotřebitelům získat zpět od podnikatelů z jiných zemí Evropské unie v přepočtu téměř 250 milionů korun. Nejčastěji v oblasti zrušených a zpožděných letů, internetového nakupování, autopůjčoven nebo ubytovacích služeb. Právníci vyřešili mimosoudní cestou 64 procent z více než 22 000 přeshraničních sporů. Dalších téměř 100 000 lidí dostalo radu, jak postupovat ve svém sporu nebo jak se vyhnout podvodu online.

„Pražská pobočka sítě ESC působí při České obchodní inspekci a řešila loni přes tisíc konkrétních případů v hodnotě stovek až stovek tisíc korun, také s téměř dvoutřetinovou úspěšností. Vyřídili jsme navíc asi 2000 žádostí o radu či informaci,“ uvedl Ondřej Tichota, ředitel Evropského spotřebitelského centra ČR. 

„Přeshraniční řešení sporů funguje tak, že spotřebitel se obrátí na centrum ve své domovské zemi, které případ zpracuje, posoudí a postoupí partnerskému centru v zemi podnikatele. To podnikatele osloví v jeho mateřštině a se znalostí tamního práva ho vyzve ke smírnému vyřešení případu.“ 

To byl případ paní Petry, která se u prodejce letenek pojistila pro případ nemožnosti odletět ze zdravotních důvodů. Kvůli úrazu nemohla odcestovat s malým synem do Thajska, ale i přes poskytnutí veškeré dokumentace jí částka vrácena nebyla po dlouhé měsíce. 

Až na základě výzvy sítě Evropských spotřebitelských center jí bylo více než 72 000 korun zasláno. Od původní ceny byl jen odečten poplatek za zprostředkování nákupu letenek od dopravce ve výši 370 korun na cestujícího. 

„Takové případy jsou součástí každodenní práce sítě ESC, zřízené před 18 lety Evropskou komisí a 30 zúčastněnými národními státy. Kontakty se spotřebiteli se bohužel stále často týkají i pastí v podobě předplatného, kdy si lidé pořádně nepřečtou finanční podmínky údajně levného či bezplatného členství na online platformách a jsou jim pak strhávány stovky a tisíce korun za službu, kterou nechtěli využívat dlouhodobě. U takových nabídek je na místě vysoká obezřetnost,“ upozornil Tichota. 

Další ekonomický přínos sítě ESC podle něj spočívá i ve varováních před podvody nebo radách, jak dostat své peníze zpět prostřednictvím banky nebo online platebních systémů v případě například nedoručení zboží při nákupu na dálku. Praktické informace k nakupování v Evropě lze najít na www.evropskyspotrebitel.cz

Evropská spotřebitelská centra působí v každé zemi EU, na Islandu a v Norsku. Ta spolupracují i s Mezinárodním spotřebitelským centrem ve Velké Británii a s dozorovými orgány zúčastněných států, příslušnými ministerstvy, zastoupeními Evropské komise, spotřebitelskými organizacemi a dalšími partnery.


Autor: Hla

Bezplatná právní poradna Prahy 15 opět otevřena

24. dubna 2024 v 08:21

Praze 15 se podařilo získat dotaci v rámci programu prevence kriminality, jehož součástí je také podpora právní služby seniorům a matkám samoživitelkám.

Praha 14: Občanská poradna se rozšiřuje o služby Remedium

9. března 2024 v 07:44

Nabídka bezplatného právního poradenství, které MČ dlouhodobě zajišťuje, se rozšiřuje o služby Občanské poradny Remedium. Na konzultace není třeba se objednávat. Zájemcům bude poskytnuta právní pomoc v oblasti výkladu zákonů a prováděcích předpisů, uzavírání smluv či podání k soudům a státním...

Praha 14 opět otevře bezplatnou právní poradnu

31. ledna 2024 v 06:59

Provoz bezplatné právní poradny na radnici Prahy 14 bude od 31. ledna obnoven. Právní konzultace budou opět poskytovány každou středu v čase od 7:30 do 12:30 hodin.

Přednáška v Praze 1: Co dělat když

22. ledna 2024 v 07:43

Středisko sociálních služeb Praha 1 připravilo na únor zejména pro věkově zralé sousedy aktivity nejen z kultury. V programu najdou také podporu pohybu a právní rady. V úterý 6. února budou zájemcům k dispozici zástupci občanské poradny, kteří vysvětlí jaká máte práva...

Bezplatné dluhové poradenství na radnici Prahy 14

11. ledna 2024 v 09:58

Praha 14 od ledna zavádí novou službu – bezplatné dluhové poradenství poskytované certifikovanou poradkyní Lucií Vlčkovou.

Bezplatná Právní poradna Prahy 4 i letos

8. ledna 2024 v 10:37

Bezplatná Právní poradna je určena výhradně pro občany Prahy 4 s trvalým bydlištěm na území městské části Praha 4. K dispozici bude každou čtvrtou středu v měsíci od 15 do 17 hodin na Nuselské radnici, Táborská 500, Praha 4.

Pojišťovny nově zaplatí očkování proti HPV dalším „náctiletým“

1. ledna 2024 v 07:33

Dětský očkovací kalendář se mění. Od 1. ledna 2024 je očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění mnohem větší skupině „náctiletých“. Doposud proplácely zdravotní pojišťovny vakcíny jenom 13letým, od nového roku už je ale uhradí všem dívkám a chlapcům...

Odškodnění za nehody a pracovní úrazy bude příští rok vyšší

14. prosince 2023 ve 13:08

Český statistický úřad ohlásil růst průměrné mzdy, nová celostátní hodnota je 42 658 korun, což představuje 7,1% navýšení oproti roku 2022. Výše mzdy ve třetím čtvrtletí má přitom zásadní vliv na odškodňování dopravních nehod a pracovních úrazů pro následující rok. Podle společnosti Vindicia poté,...

Praha 11: Omezení provozní doby právní poradny

9. prosince 2023 v 07:00

Radnice Prahy 11 informuje, že ve středu 13. prosince bude uzavřena právní poradna pro občany městské části v Ocelíkově ulici.

Další články
Nahoru