Dnes Pondělí - jasno 23°C
Zítra Úterý - zatazeno 27°C
Pondělí 14. 6. 2021
Svátek má Roland
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražské vraždy: převažovaly „domácí zabijačky“
Jiří Markovič dlouhou dobu vyšetřoval vraždy v Praze. Foto: autor

Pražské vraždy: převažovaly „domácí zabijačky“

Emeritní plukovník Jiří Markovič je dodnes v pražské policii uznávaná veličina. Své hříšné lidi naháněl víc jak šestatřicet let, z toho sedmnáct roků jen vrahy. Ve službách zákona takříkajíc začal od píky, ale zvlášť dobře vyvinutý instinkt na řešení kriminálních případů ho po čase katapultoval až na šéfa pražské „mordparty.“

Plk. Jiří Markovič

Narodil 16. listopadu 1942 v Boleradicích a je bývalý kriminalista. K policii nastoupil v roce 1964, na oddělení vyšetřování přišel v roce 1966. Od ledna 1977 nastoupil na odbor vyšetřování hlavního města Prahy. V roce 1986 se stal šéfem jednoho ze dvou oddělení vražd pražské policie. Mezi jeho nejznámější případy patřili Ladislav Hojer a spartakiádní vrah Jiří Straka. Do důchodu odešel koncem roku 1999. Podílel se na vzniku knihy Lovec přízraků s podtitulem Vraždy, které šokovaly republiku.

Podle akcentu asi nejste rodilý Pražák.
To opravdu nejsem, pocházím z Moravy. Svého přízvuku se už asi jen tak nezbavím, byť už bydlím v Praze dlouhé roky a konkrétně v Libni dvacet let. Respektive kousek za obchodním centrem Ládví. Když jsem se oženil a pak začal v metropoli u policie působit, bylo v místě mého současného bydliště jen pár domečků a jedna prašná silnice. Tahle oblast se změnila k nepoznání. A je to dobře.

Změnil se podle vás i charakter pražského podsvětí?
V porovnání s mými zkušenostmi prošlo pražské podsvětí velkou proměnou. Kdysi jsme měli v Praze ročně tak maximálně jedenáct vražd. V posledních letech je jich víc než dvojnásobek. Na nárůstu těchto hrdelních zločinů mají svůj nemalý podíl cizinci, což za mě nebylo. Neřešili jsme ani vraždy na objednávku, většinou to byly zločiny ze žárlivosti. Policajtská hantýrka to nazývá „domácí zabijačky.“

Utkvěla vám v paměti nějaká výrazná postava tehdejšího pražského zločinu?
Jak by ne! Například nějaký Rudla Krejčí. Tento šestapadesátkrát trestaný zloduch se už těšil, až ho zase seberu. Hlavně v zimě řádil, aby se dostal do lochu. Dobře věděl, že někde šlohnout jenom teplou bundu na odchod za mříže nestačí. Aby si zadělal na pořádný paragraf, přivolaného policajta ještě fest majznul po hlavě. A pak mi prorokoval, že za to, že ho vyšetřuju vždy jenom já, bude ze mě brzy kapitán.

Život ale není jen práce. Kam jste se v Praze chodil bavit a kam byste dnes nešel?
Na rovinu přiznám, že skočit si dnes někam na diskotéku v mém věku už nepřichází v úvahu. Tak tomu bylo i v minulosti. Občas si zajdu zahrát kulečník, ale jak mohu, relaxuji mimo hlavní město. Především na chalupě na Šumavě. Přiznám rovněž, že současná Praha se mi jinak velmi líbí.

Co například?
Její pestrobarevnost. Spousta krásných fasád, zmizela někdejší šeď města a každý den je na co koukat. Teď, když mám coby člověk na vejminku i více času, tak si to docela užívám. Práce a spěch totiž člověka oslepuje.

Jak teď vůbec žije emeritní policajt?
Rozhodně se nenudím, starám se taky o svou invalidní tchýni a podílím se na vzniku další knihy o nejzajímavějších kriminálních případech.

Praha je i městem plném policejních sirén. Nevzbuzuje to ve vás nostalgii?
Jestli se tímto oklikou ptáte, zda se mi po policejní práci stýská, pak odpovím, že dnes už nikoliv. Jsem třináctým rokem v důchodu a dokonce bych i odmítl se do policie vrátit. Ne kvůli náročnosti výkonu, ale podmínkám, jaké nyní v policii panují. Odsuzuji za to řadu ministrů vnitra, kteří tuto tvrdou práci jen nesmyslně komplikovali a komplikují.


Autor: Petr Štrompf
Další články
Nahoru