dnes
Čtvrtek - polojasno
8°C
zítra
Pátek - jasno
4°C
pozítří
Sobota - zatazeno
3°C
V pražských školách přes léto vyměňují okna a opravují střechy
Někde dochází i k opravám fasád. Ilustrační foto: archiv

V pražských školách přes léto vyměňují okna a opravují střechy

V době prázdnin, kdy se ve školních budovách nevyučuje, se v pražských školách vyměňují okna, rekonstruují střechy, rozvody vody a topení nebo bazén. Náklady na opravy škol, které zřizuje magistrát, dosáhnou zhruba 500 milionů korun. Hotova je již nástavba Gymnázia Nad Štolou a vestavba koncertního sálu a učeben literárně dramatického oboru v Základní umělecké škole Klapkova, sdělila ČTK pražská radní pro školství Irena Ropková (ČSSD). Hlavní město zřizuje střední a vyšší odborné školy, zatímco městské části mateřské a základní.

„Většinu akcí je možné realizovat pouze během letních prázdnin především z důvodu zásahu prací do celé budovy školy," řekla Ropková. Většina rozpracovaných projektů by měla být dokončena včas. Některé rekonstrukce budou podle plánu pokračovat v dalších měsících za provozu škol.

Mezi náročné projekty patří rekonstrukce členité střechy historické budovy Střední průmyslové školy elektrotechnické v Ječné ulici v Praze 2 z 19. století se sochařskou výzdobou a nárožními věžními hodinami za 9,6 milionu korun. Za 22 milionů je opravována fasáda, střecha a krov Palffyho paláce v Praze 1, kterou užívá Pražská konzervatoř. V hlavním křídle budovy je rekonstruováno i mramorové schodiště.

Gymnázium Litoměřická v Praze 9 bude nově zatepleno, Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola stavební v Dušní ulici v Praze 1 dostane nová okna, Střední odborné učiliště v Radotíně bude rozšířeno o přístavbu. Dalším projektem je výměna bazénu ve Střední průmyslové škole Na Třebešíně v Praze 10. Místo bazénu ze 70. let bude instalován nerezový s novými technologiemi.

Rozrůst se má i Pedagogicko-psychologická poradna v Jabloňové v Praze 10. Přístavba a celková rekonstrukce objektu reaguje na narůstající množství žáků.

Hlavní město zřizuje 178 příspěvkových organizací, mezi nimiž jsou střední školy, gymnázia nebo základní umělecké školy. Žádná z budov nevyžaduje opravu kvůli havarijnímu stavu.

„Rekonstrukce a modernizace probíhají trvale. Havárie řešíme okamžitě, ale samozřejmě se může stát, že se při běžné plánované rekonstrukci objeví havarijní stav skrytých konstrukcí," dodala radní.

Ve školních internátech letos nebyla nutná zásadní oprava. Přes léto se v těchto zařízeních maluje, mění podlahové krytiny, nábytek a pořizuje se nové vybavení pro sportovní a volnočasové aktivity.

Investice do školských zařízení:

Rok

Výše investic (v milionech)

2012

290,7

2013

202,7

2014

179,5

2015

270,4

2016

440,7

2017

598,6

2018

869,2

Zdroj: Magistrát hlavního města Prahy


Odtah vozidla při havárii na vodovodní či kanalizační síti hradí PVK

Dnes ve 12:11

Pražské vodovody a kanalizace musí havárii na vodovodní či kanalizační síti neprodleně odstranit. V této souvislosti mají podle zákona o vodovodech a kanalizacích možnost rozhodnout o odtahu vozidla, které brání opravě. „Vůz vždy zamíří na odstavné parkoviště, kde je bezplatně vydán majiteli....

Na střeše Kliniky chce skupina pěti aktivistů zůstat i další dny

15. ledna 2019 v 11:15

Na střeše bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově nadále zůstává skupina pěti aktivistů, pro které bylo Autonomní sociální centrum Klinika domovem. Obávají se, že budova vlastněná Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) zůstane po vyklizení prázdná, proto plánují na střeše...

Další články
Nahoru