dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
V pražských nemocnicích skončilo 15 lidí s otravou od karmy
Část karmy. Ilustrační foto: Juan de Vojníkov / Wikimedia Commons

V pražských nemocnicích skončilo 15 lidí s otravou od karmy

Patnáct převážně mladých lidí v úterý odpoledne a večer skončilo v Praze v nemocnici poté, co se otrávili při používání karmy. Dva z nich záchranáři museli oživovat. Policie se záchranáři a hasiči vyjížděla od 15 hodin k celkem sedmi takovým otravám. Hasiči už dříve varovali, že nynější vysoké teploty znamenají při nesprávném užívání karmy zvýšené riziko otravy oxidem uhelnatým.

Pět žen se podle mluvčí přiotrávilo v kadeřnictví na Arbesově náměstí, v nemocnici s otravou skončily dvě z nich. V Břehové ulici záchranáři oživovali dvacetiletého muže, v ulici Na Jezerce v Nuslích studentku. Tam se ze šesti studentů v jednom bytě otrávili tři. Pět lidí odvezla záchranka do nemocnice z bytu v ulici Jana Zajíce na Letné.

Další případy otrav při používání karmy z dnešního odpoledne a večera pražská policie registruje v Bubenči, Josefově a na Žižkově v Čajkovského ulici. Tam hasiči podle Rösslerové evakuovali celý dům, protože oxid uhelnatý byl v nejméně čtyřech bytech.

Při používání karmy je nezbytné mít zajištěnu důkladnou výměnu vzduchu v místnosti, uvedla v pondělí v souvislosti s rizikem otravy mluvčí hasičů Nicole Zaoralová. Lidé by se podle ní v horkém počasí měli rovněž vyhnout manipulaci s hořlavými kapalinami, které se při vysokých teplotách více odpařují, čímž roste riziko vznícení a výbuchu hořlavých výparů.

V Česku v posledních třech dnech na mnoha místech padaly teplotní rekordy. V neděli a v pondělí mimo jiné v pražském Klementinu. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před tropickými teplotami s vysokým stupněm nebezpečí platí pro celé Čechy a Jihomoravský kraj i ve středu. Odpoledne a v noci na čtvrtek už ale mají Čechy a Českomoravskou vrchovinu zasáhnout velmi silné bouřky.


Další články
Nahoru