Dnes Neděle - oblacno 17°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 8°C
Neděle 11. 4. 2021
Svátek má Izabela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V pražských lesích přibude na podzim téměř 130 tisíc stromů, kvůli kůrovci se už nevysazuje smrk
Ilustrační foto: archiv LHMP

V pražských lesích přibude na podzim téměř 130 tisíc stromů, kvůli kůrovci se už nevysazuje smrk

Během letošního podzimu plánují pražští lesníci vysadit 128 tisíc sazenic stromů. Přes polovinu na pasekách, zbytek na nově zalesňovaných plochách, třeba v Letňanech a Kbelích.

Nové stromky mimo jiné nahradí ty, které byly pokácené kvůli napadení kůrovcem. Aktivita škůdce se letos i přes chladné jaro a léto výrazněji nesnížila.

„Na jaře letošního roku jsme v pražských lesích vysadili více než 107 tisíc stromků, během podzimu plánujeme dohromady vysadit dalších takřka 130 tisíc sazenic. Téměř 70 tisíc z nich zaplní uvolněné paseky, které v lesích zůstávají hlavně po nemocných stromech vykácených kvůli napadení kůrovcem. Zbývajících 60 tisíc mladých stromků vysadíme na nově zalesňovaných plochách,“ upřesnila mluvčí příspěvkové organizace Lesy hlavního města Prahy Petra Fišerová.

Mezi nové výsadbové projekty podle ní patří například nový les Na Musile v Kunraticích (26 400 stromků), na němž se začalo pracovat už letos na jaře, nebo nový krajinný park V Ladech v Horních Počernicích (16 000 stromků), který vzniká kolem vyčištěných a zrevitalizovaných xaverovských rybníků a obnoveného koryta Svépravického potoka.

Loni byly nově osázeny stromy plochy v Satalicích (nový les Arborka), Běchovicích, u Černého Mostu, Horních Počernice, Lipenců, v Jinonicích, Satalicích, Hrdlořezích nebo ve Stromovce.

Druhová skladba stromků se určuje s ohledem na danou lokalitu a stanovištní podmínky. Především kvůli kůrovci se ustupuje od jehličnanů. V pražských lesích se už nějaký čas vůbec nevysazuje smrk.

Aktivita kůrovce je nadále velká a dochází ke škodám. Nejvíce postiženou oblastí je Kunratický les. Letos se v něm kvůli napadení stromů kůrovcem vytěžilo téměř o třetinu dřeva více než v minulých letech. Problémy s kůrovcem jsou také v Modřanské rokli, v Divoké Šárce, v Chuchelském a Xaverovském háji a v Hostivařském lesoparku.

„Praha poskytuje velké plochy pozemků ve svém vlastnictví na výsadbu stromů. Za posledních 20 let to je více než 250 hektarů nových ploch zeleně, a to vše jsou pozemky v majetku Prahy. Zároveň plně financuje tyto výsadby. Na území hlavního města nejdou využívat žádné státní nebo evropské dotační tituly na podporu výsadeb zeleně jako v jiných částech republiky, takže veškeré náklady na výsadbu a také následnou údržbu, která je mnohdy dražší než prvotní výsadba, hradí metropole ze svého rozpočtu,“ uvedl náměstek primátora pro bezpečnost a životní prostředí Petr Hlubuček (STAN).


Nová klubovna pro skauty z Prahy 8

Včera v 08:12

Klubovna pro skauty z Prahy 8 se v současné době dokončuje v areálu mateřské školy Dolákova. Skauti budou mít k dispozici zázemí k tvůrčím aktivitám včetně kuchyňky. Klubovna byla jedna z priorit radnice osmé městské části, i když cesta k vybudování nebyla...

Praha 5 chystá vlastní geoportál. Vyhledá hřiště, školy nebo volební místnosti

8. dubna 2021 v 07:36

Praha 5 plánuje spustit vlastní geoportál, interaktivní mapu, která občanům pomůže lépe se orientovat na území městské části a zjednoduší i řešení problémů v různých oblastech života.

Praha 8 nabízí granty pro rok 2021

7. dubna 2021 v 17:21

Spolky a organizace v osmé městské části mohou získat finanční příspěvek v oblastech sport, volný čas, kultura a sociální oblast. Celkově je na všechny oblasti vyčleněno 13 milionů korun.

Výzkum: Jak se na Palmovce cítíme a jak ji vnímáme

7. dubna 2021 v 07:52

To byly základní otázky sociologicko-antropologického výzkumu, který pomůže osmé městské části při plánování dalších kroků pro zklidnění a modernizaci Palmovky.

Další články
Nahoru