Dnes Středa - oblacno 1°C
Zítra Čtvrtek - snih 3°C
Středa 27. 1. 2021
Svátek má Ingrid
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V pražských lesích přibude na podzim téměř 130 tisíc stromů, kvůli kůrovci se už nevysazuje smrk
Ilustrační foto: archiv LHMP

V pražských lesích přibude na podzim téměř 130 tisíc stromů, kvůli kůrovci se už nevysazuje smrk

Během letošního podzimu plánují pražští lesníci vysadit 128 tisíc sazenic stromů. Přes polovinu na pasekách, zbytek na nově zalesňovaných plochách, třeba v Letňanech a Kbelích.

Nové stromky mimo jiné nahradí ty, které byly pokácené kvůli napadení kůrovcem. Aktivita škůdce se letos i přes chladné jaro a léto výrazněji nesnížila.

„Na jaře letošního roku jsme v pražských lesích vysadili více než 107 tisíc stromků, během podzimu plánujeme dohromady vysadit dalších takřka 130 tisíc sazenic. Téměř 70 tisíc z nich zaplní uvolněné paseky, které v lesích zůstávají hlavně po nemocných stromech vykácených kvůli napadení kůrovcem. Zbývajících 60 tisíc mladých stromků vysadíme na nově zalesňovaných plochách,“ upřesnila mluvčí příspěvkové organizace Lesy hlavního města Prahy Petra Fišerová.

Mezi nové výsadbové projekty podle ní patří například nový les Na Musile v Kunraticích (26 400 stromků), na němž se začalo pracovat už letos na jaře, nebo nový krajinný park V Ladech v Horních Počernicích (16 000 stromků), který vzniká kolem vyčištěných a zrevitalizovaných xaverovských rybníků a obnoveného koryta Svépravického potoka.

Loni byly nově osázeny stromy plochy v Satalicích (nový les Arborka), Běchovicích, u Černého Mostu, Horních Počernice, Lipenců, v Jinonicích, Satalicích, Hrdlořezích nebo ve Stromovce.

Druhová skladba stromků se určuje s ohledem na danou lokalitu a stanovištní podmínky. Především kvůli kůrovci se ustupuje od jehličnanů. V pražských lesích se už nějaký čas vůbec nevysazuje smrk.

Aktivita kůrovce je nadále velká a dochází ke škodám. Nejvíce postiženou oblastí je Kunratický les. Letos se v něm kvůli napadení stromů kůrovcem vytěžilo téměř o třetinu dřeva více než v minulých letech. Problémy s kůrovcem jsou také v Modřanské rokli, v Divoké Šárce, v Chuchelském a Xaverovském háji a v Hostivařském lesoparku.

„Praha poskytuje velké plochy pozemků ve svém vlastnictví na výsadbu stromů. Za posledních 20 let to je více než 250 hektarů nových ploch zeleně, a to vše jsou pozemky v majetku Prahy. Zároveň plně financuje tyto výsadby. Na území hlavního města nejdou využívat žádné státní nebo evropské dotační tituly na podporu výsadeb zeleně jako v jiných částech republiky, takže veškeré náklady na výsadbu a také následnou údržbu, která je mnohdy dražší než prvotní výsadba, hradí metropole ze svého rozpočtu,“ uvedl náměstek primátora pro bezpečnost a životní prostředí Petr Hlubuček (STAN).


Pátá a šestá městská část startují spolupráci v oblasti mobility

Včera ve 20:19

Starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková a místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek se sešli, aby si předali zkušenosti mezi radnicemi a nastartovali spolupráci.

Tři významné vzpomínkové akce připomenou Den památky obětí holocaustu

Včera v 16:12

Vzhledem k aktuální nepříznivé epidemiologické situaci a s ohledem na krizové opatření Vlády ČR proběhnou zítra akce v online prostoru.

Přihlaste svůj nápad do soutěže Adapterra Awards

Včera v 15:35

Třetí ročník soutěže Adapterra Awards odstartoval a až do konce letošního března mohou lidé na webuwww.adapterraawards.cz přihlašovat již hotové projekty, které pomáhají zvládat dopady klimatické krize.

Zítra zasedne Zastupitelstvo městské části Praha 5

25. ledna 2021 v 16:40

Zasedání Zastupitelstva městské části Praha 5 se koná 26. ledna od 9 hodin a bude online.

Tragédie v Uhříněvsi, vlak tam na přejezdu srazil člověka

25. ledna 2021 v 11:55

Na železničním přejezdu v Uhříněvsi srazil včera krátce podevatenácté hodině rychlík člověka. Signalizační zařízení bylo údajně v provozu.

Další články
Nahoru