dnes
Sobota - zatazeno
13°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
11°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
16°C
V pražských lesích přibude na podzim téměř 130 tisíc stromů, kvůli kůrovci se už nevysazuje smrk
Ilustrační foto: archiv LHMP

V pražských lesích přibude na podzim téměř 130 tisíc stromů, kvůli kůrovci se už nevysazuje smrk

Během letošního podzimu plánují pražští lesníci vysadit 128 tisíc sazenic stromů. Přes polovinu na pasekách, zbytek na nově zalesňovaných plochách, třeba v Letňanech a Kbelích.

Nové stromky mimo jiné nahradí ty, které byly pokácené kvůli napadení kůrovcem. Aktivita škůdce se letos i přes chladné jaro a léto výrazněji nesnížila.

„Na jaře letošního roku jsme v pražských lesích vysadili více než 107 tisíc stromků, během podzimu plánujeme dohromady vysadit dalších takřka 130 tisíc sazenic. Téměř 70 tisíc z nich zaplní uvolněné paseky, které v lesích zůstávají hlavně po nemocných stromech vykácených kvůli napadení kůrovcem. Zbývajících 60 tisíc mladých stromků vysadíme na nově zalesňovaných plochách,“ upřesnila mluvčí příspěvkové organizace Lesy hlavního města Prahy Petra Fišerová.

Mezi nové výsadbové projekty podle ní patří například nový les Na Musile v Kunraticích (26 400 stromků), na němž se začalo pracovat už letos na jaře, nebo nový krajinný park V Ladech v Horních Počernicích (16 000 stromků), který vzniká kolem vyčištěných a zrevitalizovaných xaverovských rybníků a obnoveného koryta Svépravického potoka.

Loni byly nově osázeny stromy plochy v Satalicích (nový les Arborka), Běchovicích, u Černého Mostu, Horních Počernice, Lipenců, v Jinonicích, Satalicích, Hrdlořezích nebo ve Stromovce.

Druhová skladba stromků se určuje s ohledem na danou lokalitu a stanovištní podmínky. Především kvůli kůrovci se ustupuje od jehličnanů. V pražských lesích se už nějaký čas vůbec nevysazuje smrk.

Aktivita kůrovce je nadále velká a dochází ke škodám. Nejvíce postiženou oblastí je Kunratický les. Letos se v něm kvůli napadení stromů kůrovcem vytěžilo téměř o třetinu dřeva více než v minulých letech. Problémy s kůrovcem jsou také v Modřanské rokli, v Divoké Šárce, v Chuchelském a Xaverovském háji a v Hostivařském lesoparku.

„Praha poskytuje velké plochy pozemků ve svém vlastnictví na výsadbu stromů. Za posledních 20 let to je více než 250 hektarů nových ploch zeleně, a to vše jsou pozemky v majetku Prahy. Zároveň plně financuje tyto výsadby. Na území hlavního města nejdou využívat žádné státní nebo evropské dotační tituly na podporu výsadeb zeleně jako v jiných částech republiky, takže veškeré náklady na výsadbu a také následnou údržbu, která je mnohdy dražší než prvotní výsadba, hradí metropole ze svého rozpočtu,“ uvedl náměstek primátora pro bezpečnost a životní prostředí Petr Hlubuček (STAN).


Sbírka na obnovu požárem zničeného kostela

Včera ve 13:40

Ve středu odpoledne zničil požár kostel svatého Michaela v zahradě Kinských, známý také jako chrám sv. archanděla Michaela. Chrám je majetkem hlavního města Prahy, ale několik desítek let ho má ve správě a v užívání pravoslavná církev. Pražští radní odsouhlasili vznik veřejné sbírky na obnovu...

Praha 13: Kdy na úřad

Včera ve 13:12

Radnice Prahy 13 bude pro veřejnost otevřena i nadále dva dny v týdnu, v pondělí a ve středu.

Praha 5 využije prvky městského mobiliáře

29. října 2020 ve 12:39

Rada městské části Praha 5 schválila možnost využívat prvky pražského mobiliáře. Od dohody s Magistrátem hl. m. Prahy si slibuje především úsporu finančních prostředků, kterou jednotný systém uličního vybavení nabízí. Dále také nový design, který má do budoucna za cíl nahradit různorodou směs...

Na několika místech v centru se demonstrovalo proti vládním opatřením

28. října 2020 v 19:12

Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes sešli zhruba na hodinu a půl trvajícím protestu na náměstí Republiky. Policie po příchodu první stovky demonstrantů prostor před pódiem ohradila, protože opatření proti epidemii covidu-19 umožňují konat demonstrace maximálně se...

Praha podpoří přepravu seniorů a lidí se zdravotním znevýhodněním

28. října 2020 v 17:54

Rada hlavního města Prahy schválila poskytnutí finančních prostředků na specializovanou přepravu seniorů a Pražanů se zdravotním znevýhodněním, kterou poskytuje spolek HEWER. Necelý jeden milion korun poslouží k nákupu pohonných hmot, na platy řidičů nebo na zajištění zázemí...

Magistrát zajistil extra vakcíny proti chřipce

28. října 2020 v 17:49

Hlavní město zajistilo pět tisíc vakcín proti sezónní chřipce navíc, nyní je ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha distribuuje.

Další články
Nahoru