dnes
Neděle - zatazeno
-1°C
zítra
Pondělí - zatazeno
3°C
pozítří
Úterý - jasno
3°C
V pražských lesích a zookoutcích hynou zvířata, která krmí lidé pečivem
Jeden ze zvířecích obyvatel chuchelského zookoutku. Foto: archiv LHMP

V pražských lesích a zookoutcích hynou zvířata, která krmí lidé pečivem

Po zažívacích problémech, kterém jim způsobilo pečivo, uhynula v pražských lesích během svátků tři zvířata. Informovala o tom příspěvková organizace Lesy hl. m. Prahy, která apeluje, aby lidé zvěř těmito potravinami nekrmili. Dělají to sice v dobré víře, ale ohrožují je tím a v krajním případě, jak ukázaly uplynulé dny, je tím mohou i zabít.

V pražských lesích během vánočních svátků uhynula nejméně tři zvířata po zažívacích problémech, které jim způsobuje pečivo. To jim „na přilepšenou” v dobré víře nosí lidé, kteří si však neuvědomují, že ji tím mohou i zabít. Lesy hl. m. Prahy (LHMP) proto apelují na návštěvníky, aby zvěř pečivem ani zeleninou nepřekrmovali.

Brzy ráno na Štědrý den objevili zaměstnanci zookoutku v Malé Chuchli uhynulou kozu a v ohradě s jelenem sikou zase mrtvou laň. „Za jejich skonem stojí neukázněnost některých návštěvníků, kteří i přes výstražné cedule umístěné na všech výbězích zvířata nekontrolovatelně krmí,“ informovaly LHMP na svém facebookovém profilu.

uhynula-zvirata-lhmp  

Velké množství pečiva a mrkve, které zvířata pozřou, jim způsobuje zažívací problémy, jež mnohdy vedou až k jejich úhynu. A to se bohužel stalo i v tomto případě. Návštěvníci zookoutku, pravděpodobně v dobré víře přilepšit zvířatům v zimním období, naházeli do výběhů enormní množství pečiva, které zvířata snědla. A následně právě dvě z nich uhynula na komplikace spojené se zažíváním.

Zvířata v zookoutku jsi přitom pravidelně krmena, tudíž hladem nestrádají. „V případě, že jim chcete přilepšit, můžete pochutiny pro ně odevzdat našim pracovníkům v zookoutcích nebo je nechat odložené na určených místech. Nikdy krmení neházejte do výběhů se zvířaty, můžete je zabít,“ vyzývají LHMP.

Včera byl do Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy přijat srnec z Kunratického lesa. Snědl pečivo, které tam lidé ve velkém nanosili a bohužel přes veškerou naši snahu veterinární lékařky nepřežil noc.

uhynuly-srnec-z-kunratickeho-lesa

Uhynulý srnec z Kunratického lesa. Foto: LHMP

„Zejména pečivo, ať už měkké či tvrdé, by lesní zvěř dostávat neměla vůbec. Srny mají velmi citlivé trávení a i pár kousků pečiva je může zabít,“ uvedla stanice. Zvířatům v lese podle ní lze donést seno či ovoce a zeleninu v menším množství, ale nikdy ne pečivo a obiloviny.


Z ulic začínajá mizet neoprávněná reklama

Včera v 10:26

Odbor hospodaření s majetkem magistrátu dosáhl úspěchu v letitém soudním sporu s reklamní společností euroAWK a její sesterskou společností ORIS. Na základě platných exekučních příkazů vydaných v listopadu tohoto roku již započaly práce na odstranění neoprávněných reklamních zařízení těchto...

Další články
Nahoru