dnes
Sobota - skorojasno
25°C
zítra
Neděle - zatazeno
25°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
27°C
V pražských lesích a zookoutcích hynou zvířata, která krmí lidé pečivem
Jeden ze zvířecích obyvatel chuchelského zookoutku. Foto: archiv LHMP

V pražských lesích a zookoutcích hynou zvířata, která krmí lidé pečivem

Po zažívacích problémech, kterém jim způsobilo pečivo, uhynula v pražských lesích během svátků tři zvířata. Informovala o tom příspěvková organizace Lesy hl. m. Prahy, která apeluje, aby lidé zvěř těmito potravinami nekrmili. Dělají to sice v dobré víře, ale ohrožují je tím a v krajním případě, jak ukázaly uplynulé dny, je tím mohou i zabít.

V pražských lesích během vánočních svátků uhynula nejméně tři zvířata po zažívacích problémech, které jim způsobuje pečivo. To jim „na přilepšenou” v dobré víře nosí lidé, kteří si však neuvědomují, že ji tím mohou i zabít. Lesy hl. m. Prahy (LHMP) proto apelují na návštěvníky, aby zvěř pečivem ani zeleninou nepřekrmovali.

Brzy ráno na Štědrý den objevili zaměstnanci zookoutku v Malé Chuchli uhynulou kozu a v ohradě s jelenem sikou zase mrtvou laň. „Za jejich skonem stojí neukázněnost některých návštěvníků, kteří i přes výstražné cedule umístěné na všech výbězích zvířata nekontrolovatelně krmí,“ informovaly LHMP na svém facebookovém profilu.

uhynula-zvirata-lhmp  

Velké množství pečiva a mrkve, které zvířata pozřou, jim způsobuje zažívací problémy, jež mnohdy vedou až k jejich úhynu. A to se bohužel stalo i v tomto případě. Návštěvníci zookoutku, pravděpodobně v dobré víře přilepšit zvířatům v zimním období, naházeli do výběhů enormní množství pečiva, které zvířata snědla. A následně právě dvě z nich uhynula na komplikace spojené se zažíváním.

Zvířata v zookoutku jsi přitom pravidelně krmena, tudíž hladem nestrádají. „V případě, že jim chcete přilepšit, můžete pochutiny pro ně odevzdat našim pracovníkům v zookoutcích nebo je nechat odložené na určených místech. Nikdy krmení neházejte do výběhů se zvířaty, můžete je zabít,“ vyzývají LHMP.

Včera byl do Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy přijat srnec z Kunratického lesa. Snědl pečivo, které tam lidé ve velkém nanosili a bohužel přes veškerou naši snahu veterinární lékařky nepřežil noc.

uhynuly-srnec-z-kunratickeho-lesa

Uhynulý srnec z Kunratického lesa. Foto: LHMP

„Zejména pečivo, ať už měkké či tvrdé, by lesní zvěř dostávat neměla vůbec. Srny mají velmi citlivé trávení a i pár kousků pečiva je může zabít,“ uvedla stanice. Zvířatům v lese podle ní lze donést seno či ovoce a zeleninu v menším množství, ale nikdy ne pečivo a obiloviny.


Pražský magistrát přijal opatření pro implementaci GDPR

Včera v 11:52

S účinností od 25. května vstupuje v platnost Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (General Data Protection Regulation – GDPR), které v dubnu 2016 schválil Evropský parlament. 

Výročí Pražské defenestrace v roce 1618 si připomněli účastníci panelové diskuze na Staroměstské radnici

24. května 2018 v 15:46

V Brožíkově sále Staroměstské radnice se včera uskutečnila panelová diskuze a následná tematická prohlídka historických prostor radnice u příležitosti 400. výročí Pražské defenestrace 23. května 1618. Panelové diskuze se zúčastnili přední odborníci na dané historické období. Pozvání přijali prof....

Environmentální certifikace budov: Klíč ke kvalitní výstavbě

24. května 2018 v 10:41

Hlavní město Praha ve spolupráci s Českou radou pro šetrné budovy dnes uspořádalo seminář pro pracovníky stavebních úřadů a odborů životního prostředí, který jim poskytl souhrnné informace o významu certifikačních systémů pro kvalitu budov a jejich okolí a zejména o přínosech a výhodách...

Město dá na modernizace škol a další aktivity nově 25 milionů korun

24. května 2018 v 08:35

V návaznosti na jednání pražské tripartity, tedy Rady hospodářské a sociální dohody hlavního města Prahy, předložila radní pro školství a evropské fondy Irena Ropková městské radě návrh na skokové navýšení podpory odbornému vzdělávání. Radní s návrhem vyslovili na včerejším zasedání souhlas. Roční...

Dobrovolní hasiči Prahy 11 převzali od města novou cisternu

23. května 2018 v 19:15

Cisternovou automobilovou stříkačku CAS 30 SCANIA včera večer slavnostně převzala jednotka Sboru dobrovolných hasičů Prahy 11. Na půdě hasičské zbrojnice na Chodově nový přírůstek do technického parku předal Libor Hadrava, pražský radní pro bezpečnost a prevenci...

Další články
Nahoru