Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - zatazeno 1°C
Čtvrtek 1. 12. 2022
Svátek má Iva
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
V pražském podzemí žijí miliony potkanů, metropole se chystá na velkou deratizaci
Potkani se často vyskytují v okolí kanálů, proto jsou právě do nich pokládány nástrahy. Foto: Karel Netolický

V pražském podzemí žijí miliony potkanů, metropole se chystá na velkou deratizaci

Praha se i letos chystá na pravidelnou deratizaci, která začne v dubnu. Městskou kasu to bude stát 3,7 milionu korun. Díky každoroční deratizaci se daří držet počet myšovitých hlodavců, především potkanů, na zhruba stejné úrovni. 

Zahájení deratizace je naplánováno na začátek dubna, pokud by příští měsíc bylo teplejší počasí, mohla by začít už v polovině března. Pokládání nástrah potrvá tradičně do konce října. Povinnost hubit škodlivé hlodavce je stanovená zákonem o ochraně veřejného zdraví.

Nejvíce finančních prostředků „spolkne“ povrchová deratizace. Ta bude stát skoro tři miliony korun. Zbytek půjde na položení nástrah do kanalizační a stokové sítě.  

Přichystáno je zhruba 3,5 tisíc kilogramů nástrah, kterými se ošetří 13,5 tisíc kanalizačních vstupů. Deratizace tradičně odstartuje v první městské části. 

„Jako první přijde na řadu Nové Město a okolí Těšnova. Následně se deratizátoři objeví v dalších rizikových lokalitách,“ uvedl Tomáš Mrázek, tiskový mluvčí společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK), která deratizaci každoročně provádí. 

Zvířata neustále migrují, proto deratizéři umísťují návnady vždy na větší plochu. Místa, kde jsou nástrahy položeny, jsou vždy vyznačena varovnými cedulemi.

Pražská kanalizační síť je domovem zhruba pěti milionů potkanů. Na jednoho obyvatele hlavního města připadají podle hrubých odhadů zhruba čtyři až pět potkanů. Pravidelnou deratizací kanalizace se daří udržovat počet těchto zvířat na přiměřené úrovni.

„Cyklicky prováděné deratizace představují pozitivní přínos pro udržení přípustné populace hlodavců, především potkanů,“ potvrdil mluvčí Hygienické stanice hlavního města Prahy Zbyněk Boublík.

Mnoho potkanů je také na povrchu okolo popelnic a v neošetřované zeleni, kam obyvatelé vyhazují odpadky. Rovněž zvýšený stavební ruch vyhání potkany z kanalizace na povrch. Dalšími problémovými místy jsou lokality obývané lidmi bez domova.

Potkani se rychle rozmnožují – za rok může mít jeden pár desítky mláďat. K hubení potkanů PVK používají nástrahy vhodné do vlhkého prostředí. Ty obsahují například pekařské drobky, šrot, kukuřici, čokoládu, tuk a přípravek na ředění krve.

Když potkan byť jen malou část nástrah sežere, do dvou dní se mu udělá zle, začne mu řídnout krev a pomalu zemře na vnitřní krvácení. Odpadá tak problém se sběrem mrtvých potkanů, protože ti se rozloží v norách, případně je ze stokové sítě voda odplaví do čistírny odpadních vod.

Lidé si často pletou potkany s krysami. Oba hlodavci jsou si na první pohled podobní. Krysa je menší než potkan, má štíhlejší tělo a delší ocas. Potkan oplývá spíše robustnější stavbou těla. Krysa má špičatý čenich, uši má větší v poměru k hlavě než potkan a jsou téměř holé. Oči má větší.

Zbarvení krysy bývá více do černa, zatímco potkan je spíše šedohnědý až hnědý. Krysa si libuje na suchých místech, vody se děsí. Potkan navštěvuje vlhká nebo mokrá místa. Krysa obecně vrhne sedm mláďat najednou, potkan vrhne třikrát až pětkrát za rok devět až dvacet mláďat. Krysy jsou v Česku poměrně vzácné.
 


Autor: Karel Netolický

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

Dnes v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru