dnes
Čtvrtek - jasno
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
3°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
V pražském podzemí žije pět milionů potkanů! Do boje s nimi bude nasazeno 14 tun smrtícího mixu
V pražském podzemí je živo. Foto: archiv PVK

V pražském podzemí žije pět milionů potkanů! Do boje s nimi bude nasazeno 14 tun smrtícího mixu

Pražské vodovody a kanalizace odstartují od dubna plošnou deratizaci stokové sítě ve vybraných lokalitách metropole. „Tato akce, kterou děláme na základě smlouvy s pražským magistrátem, potrvá až do konce října,“ uvedl mluvčí společnosti Tomáš Mrázek. „První přijdou na řadu lokality v Městských částech Praha 1, 2 a 3,“ dodal.

Krysa vs. potkan

Velikost: Krysa je menší než potkan, má štíhlejší tělo a delší ocas. Potkan oplývá spíše robustnější stavbou těla.

Tělo: Krysa má špičatý čenich, uši má větší v poměru k hlavě než potkan a jsou téměř holé. Oči má větší.    

Způsob života: Krysa si libuje na suchých místech, vody se děsí. Potkan navštěvuje vlhká nebo mokrá místa.

Mláďata: Krysa obecně vrhne sedm mláďat najednou, potkan vrhne třikrát až pětkrát za rok devět až dvacet mláďat.

Deratizaci stokové sítě nad rámec této smlouvy však PVK provádějí po celý rok. „Předpokládáme, že v letošním roce uložíme na čtrnáct tisíc kilogramů nástrah, a tím ošetříme stejný počet kanalizačních vstupů,“ informoval Mrázek.

V pražském podzemí žije přes pět milionů potkanů. Narušují stokovou síť i domovní přípojky. Dokážou se prohrabat i betonovou zdí – plastové domovní odpady jsou pro ně lehkou překážkou na cestě za potravou. Mohou například kontaminovat uskladněné věci ve sklepech, kam se prohrabou. Pak lidi může postihnout průjmové onemocnění.

Pravidelnou deratizací kanalizace se daří udržovat počet potkanů na přiměřené úrovni. Bohužel mnoho potkanů je také na povrchu okolo popelnic a v neošetřované zeleni, kam obyvatelé vyhazují odpadky.

Rovněž zvýšený stavební ruch vyhání potkany z kanalizace na povrch. Největší výskyt potkanů PVK letos zaznamenaly na Jižním Městě, v Praze 10 v okolí Botiče, na Barrandově, v okolí polikliniky na Budějovické či u stanice metra B Národní třída, která prochází rekonstrukcí.

stoka-nahled K hubení potkanů PVK používají přípravek Hubex – požerové nástrahy vhodné do vlhkého prostředí. Speciální nástrahy jsou pokládány pomocí dvoumetrových trubek do útrob kanálu. Tyto pro hlodavce smrtelné mixy obsahují například pekařské drobky, šrot, kukuřici, čokoládu, tuk a účinnou látku antikoagulant.

Když potkan byť jen malou část z nich sežere, do dvou dní se mu udělá zle, začne mu řídnout krev a pomalu zemře na vnitřní krvácení. Odpadá tak problém se sběrem mrtvých potkanů, protože ti se rozloží v norách.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Další články
Nahoru