
V pražském podzemí žije až pět milionů potkanů, jejich počet drží na uzdě smrtící mix
13. července 2019 07:30
Potkani se rychle rozmnožují – za rok může mít jeden pár desítky mláďat. K hubení potkanů se používá přípravek Hubex – požerové nástrahy vhodné do vlhkého prostředí. Ty obsahují například pekařské drobky, šrot, kukuřici, čokoládu, tuk a účinnou látku antikoagulant na ředění krve. Speciální nástrahy jsou pokládány pomocí dvoumetrových trubek do útrob kanálu.
Když potkan byť jen malou část nástrah sežere, do dvou dní se mu udělá zle, začne mu řídnout krev a pomalu zemře na vnitřní krvácení. Odpadá tak problém se sběrem mrtvých potkanů, protože ti se rozloží v norách, případně je ze stokové sítě voda odplaví do čistírny odpadních vod.
Zvířata neustále migrují, proto deratizéři umísťují návnady vždy na větší plochu. Místa, kde jsou nástrahy položeny, jsou vždy vyznačena varovnými cedulemi. Deratizace prakticky po celé Praze probíhá od začátku dubna do konce října a nezastavila se ani v létě.
Mnoho potkanů je také na povrchu okolo popelnic a v neošetřované zeleni, kam lidé vyhazují odpadky. Rovněž zvýšený stavební ruch vyhání potkany z kanalizace na povrch. Dalšími problémovými místy jsou lokality obývané lidmi bez domova. Na kritická místa vyráží deratizátoři opakovaně. Potkani se tradičně hojně nacházejí v okolí říček Botič a Rokytka.

Zbarvení krysy bývá více do černa, zatímco potkan je spíše šedohnědý až hnědý. Krysa si libuje na suchých místech, vody se děsí. Potkan navštěvuje vlhká nebo mokrá místa. Krysa obecně vrhne sedm mláďat najednou, potkan vrhne třikrát až pětkrát za rok devět až dvacet mláďat. Krysy jsou v Česku poměrně vzácné.