Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Zítra Pátek - oblacno 21°C
Čtvrtek 28. 3. 2024
Svátek má Soňa
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V pražském podzemí jsou sklepy, protiatomový kryt a hlavně perfektní systém inženýrských sítí
Při prohlídce kolektorů se návštěvníci pár desítek metrů vezou. Foto: archiv

V pražském podzemí jsou sklepy, protiatomový kryt a hlavně perfektní systém inženýrských sítí

Co se nachází v podzemí Prahy? Ve společných podzemních prostorách – v kolektorech – je uložena převážná část inženýrských sítí zajišťující chod moderního velkoměsta, domů i bytů. V katakombách a kasematech se zase nacházejí sklepení, chodby či sály. Jinde zase štoly, muniční skladiště či protiatomový kryt.

V metropoli se v podzemí skrývají zajímavosti. V Karmelitánských katakombách (kostel Panny Marie vítězné na Malé Straně) je patnáct velkých sklepení, ve Vyšehradských kasematech podzemní chodby a sály, v Pískovcových dobývkách (na jižním okraji prosecké plošiny) zase rozsáhlý systém křivolakých štol a sálků o celkové délce asi jeden kilometr.  

Ve Velké Chuchli je muniční skladiště na asi 600 metrů zpevněných štol. V Divoké Šárce se nachází systém štol v pískovci, které byly původně určeny pro protiletecký kryt blízko německého polního letiště. Po válce ho Československá armáda rozšířila pro sklad, dnes je místo opuštěné a z bezpečnostních důvodů uzamčené.

pevnost-bezovka-nahled

Pevnost Bezovka pod Parukářkou

Pevnost Bezovka je zase funkční protiatomový kryt štolového typu pro 2500 lidí. Vybudován byl v 50. letech minulého století pod Vrchem Svatého kříže – Parukářkou. V mírovém období je většinou využíván jako sklad. Pod Letenskou plání, v délce 1100 metrů, se nachází unikátní podzemní dílo – štola císaře Rudolfa II. Navštívit ji lze výjimečně.

Pražské kolektory patří mezi nejlepší na světě

Do kolektorů, které se nacházejí v pražském podzemí, se mohou zájemci podívat v rámci zážitkové turistiky, kterou nabízí Kolektory Praha, a. s. Při procházce budou seznámeni s technologií výstavby kolektorů i se způsobem uložení inženýrských sítí.

Uvidí centrální dispečink a jeden z nejmodernějších a nejrozsáhlejších způsobů monitoringu na světě. Ukázány jim budou průvrty s inženýrskými sítěmi vedoucími z kolektoru přímo do sklepů domů.  

Nahlédnou až 40 metrů pod zemský povrch. Projdou se pod historickými památkami, jako je Prašná brána, Obecní dům, Staroměstské náměstí, Týnský chrám a řada dalších. Uvidí pražské technické podzemí, které jezdí obdivovat odborníci z celého světa.

Při procházce kolektory je třeba zdolat 7 žebříků

prazske-podzemi-kolektory-clanek-nahled

V kolektorech by se dalo lehce zabloudit

Mohou si vybrat ze dvou tras vedoucích desítky metrů pod povrchem historického centra. První trasa je fyzicky náročnější a je určena pouze skupinovým prohlídkám. Skupina, ve které může být maximálně 16 lidí, zaplatí 6 tisíc korun. Sleva je pro studenty a seniory.

Trasa částečně vede pod historickým jádrem města. Začíná na Senovážném náměstí, končí v Celetné, kde se vystoupí historickým sklepením. Délka je asi 1400 metrů, čas prohlídky 2 hodiny, maximální hloubka 30 metrů, je nutné zdolat 7 žebříků.

Druhé trasy se mohou zúčastnit i jednotlivci. Každý zaplatí 300 korun. Pokud jde skupina, maximálně v ní může být 16 lidí – za 4500 korun. Prohlídka začíná na Senovážném náměstí, končí výstupem po 8metrovém žebříku do pasáže Slovanského domu v ulici Na Příkopech. Délka je 1000 metrů, čas 1,45 hodiny, maximální hloubka 30 metrů, i zde je nutné zdolat 7 žebříků.


Autor: Anna Skálová

Praha 10: Živnostenský odbor pouze na objednání

25. března 2024 ve 12:28

Počínaje dnem 4. dubna budou čtvrtky určeny pouze pro objednané klienty odboru. S konkrétním referentem se lze domluvit telefonicky či e-mailem nebo se objednat elektronicky.

Další články
Nahoru