dnes
Pátek - prehanky-dest
16°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
10°C
pozítří
Neděle - zatazeno
13°C
V pražském Nedvězí budou kvůli rezignacím nové volby do zastupitelstva
Ilustrační foto: archiv

V pražském Nedvězí budou kvůli rezignacím nové volby do zastupitelstva

V pražském Nedvězí budou kvůli rezignaci starosty a místostarostky nové volby do zastupitelstva. Protože počet zastupitelů klesl pod pět, zastupitelstvo nesplňuje zákonnou podmínku pro další fungování. Nedvězí proto ve středu podalo žádost o vypsání nových voleb. Městská část o tom informovala na svém webu. Zatím není jasné, kdy se nové volby uskuteční.

Nejprve rezignoval 25. března starosta Radek Slavík, o týden později na svůj mandát rezignovala také místostarostka Zuzana Máchová. Na jedno uvolněné místo v zastupitelstvu nastoupí do voleb náhradník Václav Mlejnský.

O místo v pětičlenném zastupitelstvu v loňských volbách usilovalo šest kandidátů. Vedle pěti zvolených zastupitelů tak byl Mlejnský jediným náhradníkem, který mohl rezignujícího zastupitele nahradit. Druhé uvolněné místo tak zůstane prázdné.

Podle zákona o volbách do obecních zastupitelstev se v případě, že počet členů zastupitelstva klesne pod pět a není náhradník, musí konat nové volby. Zastupitelstvo, jehož počet členů klesl pod pět, podle zákona o obcích navíc nemůže takřka o ničem rozhodovat s výjimkou přijímání rozpočtových opatření a stanovení pravidel rozpočtového provizoria.

Slavík vystřídal loni na podzim Vlastimila Vilímce (HPP), který byl starostou v letech 2010 až 2018 a ve volbách post neobhajoval. V říjnových volbách do zastupitelstva nekandidoval žádný z tehdejších zastupitelů. Zvoleny tak byly pouze nové tváře.

Praha-Nedvězí má zhruba 310 obyvatel. Spadá do městského obvodu Prahy 10 a správního obvodu Prahy 22. Leží na jihovýchodním okraji Prahy.


Volby: Telefonní čísla pro hlasování doma do přenosné volební schránky

Včera v 09:05

Ve dnech 2. a 3. října a v případě druhého kola ve dnech 9. a 10. října 2020 se v Praze uskuteční ve třech volebních obvodech volby do Senátu Parlamentu České republiky. Voličům v nařízené karanténě nebo izolaci je podle v srpnu schváleného zákona umožněno hlasovat u drive-in volebního stanoviště...

Praha 5 mění úřední hodiny podatelny

21. září 2020 ve 14:34

Od 22. září dochází ke změně úředních hodin na podatelně úřadu Prahy 5 na Nám. 14. října 1381/4 z důvodu přechodu na mimořádný režim.

Další články
Nahoru