Dnes Sobota - zatazeno 2°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 5°C
Sobota 9. 12. 2023
Svátek má Vratislav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
V pražském Dunaji zakotví evropské instituce
Palác Dunaj stojí na rohu ulic Národní a Voršilská, vedle něj je novostavba zvaná Drn. Zdroj vizualizace: Zeitgeist Asset Management

V pražském Dunaji zakotví evropské instituce

V rekonstruovaném Paláci Dunaj na Národní třídě v centru metropole si kanceláře pronajaly Česká advokátní komora, české zastoupení Evropské komise (EK) a kancelář Evropského parlamentu (EP). Informoval o tom Peter Noack ze společnosti Zeitgeist Asset Management, která před pěti lety budovu koupila pro německý penzijní fond a nyní dokončuje její proměnu. Přestože budova bude po rekonstrukci k nastěhování až počátkem roku 2024, více než polovina ze 6700 metrů čtverečních kanceláří už má podepsané smlouvy o pronájmu.

Palác Dunaj přivítá prestižní majoritní nájemce. Společnost Zeitgeist Asset Management uzavřela nájemní smlouvu na celkem 2 600 metrů čtverečních prémiových prostor s tuzemským Zastoupením Evropské komise a Kanceláře Evropského parlamentu. 

Nové prostory se stanou místem pro čerpání aktuálních informací o dění v EU, setkávání se nad evropskými tématy, ale i zdrojem vzdělávání. Novinkou bude interaktivní centrum pro širokou veřejnost „Europa experience“, jehož cílem je přiblížit Evropu místním občanům atraktivním a zábavným způsobem. 

„Podpisem patnáctileté nájemní smlouvy se nám podařilo uzavřít dlouhodobé partnerství s takto významnými evropskými institucemi. I díky této dohodě dosahuje předpronajatost Paláce Dunaj větší poloviny celkové kapacity, a to jsme teprve 10 měsíců před jeho plánovanou kolaudací,“ řekl Noack.

Palác Dunaj stojí na rohu ulic Národní a Voršilská. Kompletní rekonstrukce téměř sto let staré nárožní budovy odstartovala v prosinci 2020. V rámci úprav probíhajících pod taktovkou mezinárodní architektonické kanceláře Chapman Taylor a generálního dodavatele Geosan Group bude zachován modernistický vzhled paláce, který podtrhuje fasáda obložená béžovým travertinem se třemi bílými horizontálními pásy. 

Srdcem Paláce Dunaj se stane mnoho let nepřístupné centrální atrium s teracovou podlahou a původní páternoster. Stejně jako za první republiky nabídne Palác Dunaj především kancelářské prostory. 

„Po rekonstrukci budova poskytne prémiové kancelářské prostory o celkové ploše více než 6 700 metrů čtverečních a dále 2 000 metrů čtverečních v přízemí určených pro maloobchodní jednotky a služby. Předpokládaný termín dokončení je v závěru letošního roku,“ upřesnil Noack.

„Naším posláním je informovat o dění v EU. Pravidelně organizujeme debaty na aktuální témata, semináře či studijní cesty do Bruselu. Velmi populární jsou i naše kulturní akce, jako jsou výstavy či filmové večery s evropskými filmy,“ popsala práci Zastoupení Evropské komise v ČR její vedoucí Monika Ladmanová.

Současně informujeme naše kolegy v Bruselu o vývoji v ČR a organizujeme návštěvy členů Evropské komise v České republice. Proto je pro nás důležité mít sídlo v centru města,“ dodala. Nové prostory v Paláci Dunaj budou zahrnovat také kancelářské zázemí a konferenční sál.

Vzdělávací a informační centrum „Evropská zkušenost“ s bezplatným vstupem pro širokou veřejnost vznikne v přízemí a o patro výše. „Multifunkční interaktivní centrum bude dobře viditelné a přístupné z Národní třídy. Půjde o dvě podlaží propojená vnitřním schodištěm, která na celkové ploše přes 800 metrů čtverečních nabídnou řadu interaktivních prvků a 360° kino. Návštěvníci se mohou těšit na virtuální setkání se zástupci EU, poznávání evropských institucí, virtuální cestu do Parlamentu a Komise anebo účast na různých simulacích a kvízech pro zlepšení znalostí o EU,“ řekl Jiří Kubíček, vedoucí Kanceláře Evropského parlamentu v České republice.

Novinkou podle něj bude například hra, kdy návštěvníci napodobují projednávání konkrétní otázky v Evropském parlamentu a rozhodují o konečné formulaci právního aktu, včetně hlasování.


Autor: Jan Puci

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

Včera v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

Včera v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru