Dnes Pátek - mlha 17°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Sobota 8. 10. 2022
Svátek má Věra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V pražské zoo už nebude k vidění hroch Fanda, přestěhoval se do Francie
Hroch fanda při cestě z Prahy do La Palmyre. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

V pražské zoo už nebude k vidění hroch Fanda, přestěhoval se do Francie

Hroch Fanda z pražské zoologické zahrady bude nově žít v zoo La Palmyre na západním pobřeží Francie. Zvíře do nového domova odjelo z Troje dnes ráno. Návštěvníci v Pavilonu hrochů budou moci nadále pozorovat hrochy Marušku a Tchéca.

Syn slavného hrocha Slávka odjel dnes ráno do zoo La Palmyre na západním pobřeží Francie. Více než tunový hroch by měl do svého nového domova dorazit zítra krátce po půlnoci. 

Pětiletý hroch Fanda dosud žil se svou matkou Maruškou. Nyní už ale dosáhl věku, kdy by se měl osamostatnit. Zoo Praha se mu proto už dlouho snažila najít umístění. 

„Jsme rádi, že se koordinátorovi Evropského chovného programu (EEP) podařilo pro Fandu najít umístění. V evropských zoologických zahradách je totiž značný přebytek mladých hroších samců,“ říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. 

Mladý hroší samec se na cestu vydal v 7 hodin ráno poté, co jej chovatelé nalákali na potravu do přepravního boxu. Cesta do nového domova by mu měla trvat téměř 18 hodin, během kterých bude průběžně kontrolován, napájen a krmen. 

Fanda se narodil v Zoo Praha 28. ledna 2016 jako 12. odchov tohoto druhu a okamžitě se stal miláčkem mnoha návštěvníků. Jeho otcem byl legendární hroch Slávek, ikonický přeživší velké povodně z roku 2002, kterou se mu podařilo přečkat v prvním patře na galerii tehdejšího Pavilonu velkých savců. 

Po odchodu Fandy tak návštěvníci mohou v novém Pavilonu hrochů v severní části areálu pozorovat oba stávající hrochy – samici Marušku a mladého samce Tchéca, který do pražské zoo dorazil na podzim roku 2019 z francouzského safari Plaisance-du-Touch. 

Hrochy chová pražská zoo téměř od svého založení. Jako první přijel v roce 1933 v cirkusové maringotce hroch Petr. Populární byla hrošice Zuzana, která do Prahy dorazila z Berlína, kde za války přečkala bombardování. Zoo ji odkoupila za symbolickou jednu korunu za každé kilo váhy.


Autor: red
Další články
Nahoru