dnes
Neděle - prehanky-snih
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
1°C
V pražské zoo uhynula čtyřletá Tonya, asi na sloní herpes
Tonya přicestovala do Prahy ze zoologické zahrady v Rotterdamu. Foto: Khalil Baalbaki / Zoo Praha

V pražské zoo uhynula čtyřletá Tonya, asi na sloní herpes

V pražské zoo uhynula čtyřletá slonice Tonya. První příznaky, že není zcela v pořádku, chovatelé zaznamenali v neděli pozdě odpoledne. Včera, kdy se její stav zhoršil, byla započata intenzivní léčba. „Dnes Tonya přes veškeré úsilí zkolabovala a posléze upadla do agónie,“ uvedl v úterý večer v tiskové zprávě ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Příčina Tonyiny smrti není potvrzena, s největší pravděpodobností však šlo o sloní herpes, jehož původcem je EEHV (Elephant endotheliotropic herpes virus). V důsledku tohoto onemocnění, které má mimořádně rychlý průběh a je prakticky neléčitelné, umírají nejvíce slůňata a mladí sloni do sedmi let věku.

K jejich úhynům na sloní herpes došlo například v zoologických zahradách v Curychu, Berlíně, Chesteru nebo Houstonu a rovněž na řadě míst v areálu přirozeného výskytu slonů. Sloní herpes je zcela specifický a nemůže se v žádném případě přenést na člověka.

„Definitivní potvrzení příčiny Tonyiny smrti přinese až analýza tkáňových vzorků, která bude provedena nezávisle na třech pracovištích v Praze, Berlíně a Rotterdamu,“ dodal Miroslav Bobek.


Další články
Nahoru