Dnes Pondělí - zatazeno -4°C
Zítra Úterý - oblacno 0°C
Pondělí 4. 12. 2023
Svátek má Barbora
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
V pražské zoo uhynul Pepíno, leguán kubánský měl 244 potomků
Leguán kubánský Pepíno. Foto: Zoo Praha

V pražské zoo uhynul Pepíno, leguán kubánský měl 244 potomků

V Zoo Praha v pondělí 9. října uhynul leguán kubánský Pepíno. Ředitel zahrady Miroslav Bobek to uvedl na síti X. Podle dostupných údajů se dožil nejméně 41 let a byl zřejmě nejstarším leguánem kubánským v zoologických zahradách světa. Stal se zakladatelem úspěšného pražského chovu tohoto druhu leguánů a vysloužil si hvězdu na chodníku slávy před hlavním vstupem do zoo.

„Leguán kubánský Pepíno, Metuzalém svého druhu a jedna z legend Zoo Praha, dnes uhynul," oznámil ředitel. V trojské zoo žil 31 a půl roku. „Podle vzrůstu a následného (ne)vývoje se dá odhadnout, že přišel minimálně desetiletý, i když chovatel, od kterého jsme ho získali, jeho věk odhadoval na šest let,“ sdělil kurátor plazů Petr Velenský.  

„Věděli jsme, že Pepíno už dlouho nevydrží, slovy Petra Velenského ,posledních 5 let šel kontinuálně dolů, respektive vždycky skok dolů, pak stagnace a zase sešup´,“ sdělil Bobek.

Pepíno do Prahy přišel v roce 1992 z Kuby se svou partnerkou Julií. O rok později se stal otcem prvních mláďat svého druhu v Evropě a dočkal se celé řady potomků, vnoučat i pravnoučat.

„V sobotu a dnes se vylíhlo devět mláďat, po samčí linii Pepínových pravnuků. Celkem se u nás vylíhlo do dnešního dne 256 leguánů kubánských, pouze ve 12 z nich není žádná Pepínova krev, Pepíno tedy u nás měl 244 potomků," uvedl ředitel Zoo Praha.

Nyní je z leguánů kubánských v pražské zoo nejstarší samice zvaná Bezprstá, která se 7. září dožila 30 let. Na rozdíl od Pepína její věk znají chovatelé přesně, protože se vylíhla v Praze.


Autor: Jan Puci

Na holešovickém nádraží se našel mrtvý muž, zřejmě umrzl

Včera v 17:50

V areálu holešovického nádraží v Praze 7 byl kolem nedělního poledne nalezen mrtvý muž. Vše zatím nasvědčuje tomu, že s největší pravděpodobností umrzl. Podle sdělení pražské policie bylo cizí zavinění vyloučeno, stejně jako srážka s vlakem. 

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

30. listopadu 2023 ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

30. listopadu 2023 v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

30. listopadu 2023 v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Další články
Nahoru