dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - skorojasno
5°C
pozítří
Pondělí - jasno
4°C
Mládě vzácného tygra už vylézá z porodní boudy, znovuotevření pavilonu se odkládá
Malý tygr již začíná opouštět porodní box. Foto: Tomáš Adamec / Zoo Praha

Mládě vzácného tygra už vylézá z porodní boudy, znovuotevření pavilonu se odkládá

Samec tygra sumaterského, který se na konci července narodil v zázemí Pavilonu kočkovitých šelem trojské zoo, je v dobré kondici. Váží přes tři kilogramy, vyrostly mu řezáky a neposedné mládě již objevuje okolí porodní boudy. Opravy pavilonu po povodních musí kvůli potřebnému klidu probíhat pomaleji a znovuotevření se tak odloží asi až na začátek příštího roku.  

„Vzhledem k červnovým událostem, kdy byla Surami spolu s Falcem kvůli povodni evakuována do ubikace tygrů ussurijských v horní části zoo a vystavena velké zátěži při uspání a následnému stresu z neznámého prostředí, jsme velmi rádi, že vše zatím probíhá bez komplikací,“ uvedla Věra Makovská, vrchní chovatelka kočkovitých šelem.

„Oprava interiérů probíhá tak, aby samice i mládě měly klid. To znamená, že znovuotevření pavilonu se výrazně oddálilo,“ vysvětluje Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha. „Pavilon otevřeme nejpozději 1. ledna 2014.“

Sameček je již třetí generací jedné linie tygrů sumaterských, odchovaných v Praze. V roce 2007 se zde narodil jeho otec – samec Falco, v roce 1994 dědeček – samec Dustin.

tygr-sumatersky-nahled Mladý samec je podle chovatelů velmi vitální. Do venkovního výběhu začne chodit zhruba v listopadu, a návštěvníci ho tak možná uvidí ještě před otevřením interiérů pavilonu. „Bude záležet, zda bude šikovný a schopný následovat matku,“ uzavírá chovatelka Věra Makovská.

Tygr sumaterský je nejmenším z pěti poddruhů tygra. Patří ke kriticky ohroženým druhům. Žije pouze na ostrově Sumatra v Indonésii. V tamních rezervacích zbývá jen něco málo přes 400 jedinců. V zoologických zahradách Evropy žije kolem 100 zvířat. Odchovy v zajetí jsou stále raritou.


Další články
Nahoru