dnes
Pátek - jasno
8°C
zítra
Sobota - skorojasno
4°C
pozítří
Neděle - skorojasno
7°C
Pražská zoo hlásí letos zatím 1191 mláďat, některá nečekala
Mládě hrabáče kapského se narodilo letos v srpnu. Foto: archiv Zoo Praha

Pražská zoo hlásí letos zatím 1191 mláďat, některá nečekala

V pražské zoologické zahradě se letos zatím narodilo 1191 mláďat ve 223 druzích. Kvantita podle něj není nejdůležitější, chovatelé se soustředí zejména na velké výzvy, tedy obtížně chovatelné druhy. Za ojedinělé povařuje Bobek narození dvou sloních mláďat.

V dubnu přišel na svět Maxmilián, v říjnu další sloní sameček, který zatím nemá jméno. „To, že máme dvě slůňata v jednom roce, si myslím, že je ve světě zoologických zahrad bezprecedentní," poznamenal ředitel. Důležitou roli v tom hraje Údolí slonů. Je přesvědčen o tom, že ve starém pavilonu velkých savců by se slony rozmnožit nepodařilo.

Lidé nyní mohou hlasovat o jménu pro nejmladší slůně. Na výběr mají ze tří možností – Hanno, Nandimithra (zkráceně Nandi) a Rudolf (Rudi). Hlasování skončí 27. prosince v poledne. O dvě hodiny později se uskuteční křtiny slůněte. Jeho kmotrem bude Karel Gott s dcerou Charlottou.

Za „překvapení roku" Bobek označil gorilího samečka Ajabua. Narodil se samici Shindě, o jejíž březosti nikdo nevěděl. Chovatelé už nevěřili tomu, že by mohli mít potomka.

Vedle návštěvnicky atraktivních mláďat byla v pražské zoologické zahradě odchována také řada vzácných zvířat. Například zmije obecná, která je velmi náročná na prostředí. „Je třeba kombinovat zvláštní chlad, zvláštní vlhkost, dobrou větratelnost a teplé místo. Byli jsme nadšení, když se podařilo dosáhnout pěti mláďat druhé generace," řekl kurátor plazů Petr Velenský.

Z ptáků to byl třeba zejozob africký, jehož mláďata je obtížné odchovat přirozeně v hnízdech. Je náročné, aby se u mláďat nastartoval metabolismus, uvedl kurátor ptáků Antonín Vaidl. Kvůli tomu chovatelé mláďata sedm až deset dní dokrmovali a podávali jim výživové doplňky přímo v hnízdech. Touto cestou odchovali rekordních sedm mláďat zejozobů od tří rodičovských párů.


Milovníci koček se sejdou v Praze 11

Včera ve 13:11

Chovatelé a milovníci koček se mohou od 2. do 3. března těšit na propagační výstavu koček. Výstava Spring Star Show 2019 proběhne v Kongresovém centru TOP HOTEL Praha, Blažimská 4, Praha 11 – Chodov.

Další články
Nahoru