dnes
Sobota - polojasno
15°C
zítra
Neděle - zatazeno
14°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
14°C
Pražská zoo hlásí letos zatím 1191 mláďat, některá nečekala
Mládě hrabáče kapského se narodilo letos v srpnu. Foto: archiv Zoo Praha

Pražská zoo hlásí letos zatím 1191 mláďat, některá nečekala

V pražské zoologické zahradě se letos zatím narodilo 1191 mláďat ve 223 druzích. Kvantita podle něj není nejdůležitější, chovatelé se soustředí zejména na velké výzvy, tedy obtížně chovatelné druhy. Za ojedinělé povařuje Bobek narození dvou sloních mláďat.

V dubnu přišel na svět Maxmilián, v říjnu další sloní sameček, který zatím nemá jméno. „To, že máme dvě slůňata v jednom roce, si myslím, že je ve světě zoologických zahrad bezprecedentní," poznamenal ředitel. Důležitou roli v tom hraje Údolí slonů. Je přesvědčen o tom, že ve starém pavilonu velkých savců by se slony rozmnožit nepodařilo.

Lidé nyní mohou hlasovat o jménu pro nejmladší slůně. Na výběr mají ze tří možností – Hanno, Nandimithra (zkráceně Nandi) a Rudolf (Rudi). Hlasování skončí 27. prosince v poledne. O dvě hodiny později se uskuteční křtiny slůněte. Jeho kmotrem bude Karel Gott s dcerou Charlottou.

Za „překvapení roku" Bobek označil gorilího samečka Ajabua. Narodil se samici Shindě, o jejíž březosti nikdo nevěděl. Chovatelé už nevěřili tomu, že by mohli mít potomka.

Vedle návštěvnicky atraktivních mláďat byla v pražské zoologické zahradě odchována také řada vzácných zvířat. Například zmije obecná, která je velmi náročná na prostředí. „Je třeba kombinovat zvláštní chlad, zvláštní vlhkost, dobrou větratelnost a teplé místo. Byli jsme nadšení, když se podařilo dosáhnout pěti mláďat druhé generace," řekl kurátor plazů Petr Velenský.

Z ptáků to byl třeba zejozob africký, jehož mláďata je obtížné odchovat přirozeně v hnízdech. Je náročné, aby se u mláďat nastartoval metabolismus, uvedl kurátor ptáků Antonín Vaidl. Kvůli tomu chovatelé mláďata sedm až deset dní dokrmovali a podávali jim výživové doplňky přímo v hnízdech. Touto cestou odchovali rekordních sedm mláďat zejozobů od tří rodičovských párů.


Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

Dnes v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

Včera v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

Včera v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

18. října 2018 v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Další články
Nahoru