Dnes Neděle - jasno 24°C
Zítra Pondělí - polojasno 22°C
Neděle 11. 6. 2023
Svátek má Bruno
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V pražské zahradě kvete nejmenší leknín na světě, z volné přírody již vymizel
Kvetoucí leknín trpasličí (Nymphaea thermarum). Zdroj foto: Botanická zahrada hl. m. Prahy

V pražské zahradě kvete nejmenší leknín na světě, z volné přírody již vymizel

Nejmenší leknín na světě – leknín trpasličí (Nymphaea thermarum) – se vyskytoval do roku 2008 pouze v jediném termálním prameni ve Rwandě. V důsledku odvodnění pramenu pro zemědělské účely však i odtud tato vodní rostlina zmizela a ve volné přírodě tak zcela vyhynula. V současnosti je k vidění jen v botanických zahradách. Ta pražská je jednou z nich. V hlavním městě nyní kvete, což se už párkrát podařilo, ale letos porvé to mohou návšttěvníci vidět na vlastní oči. Informoval o tom náměstek odborného oddělení Botanické zahrady hl. m. Prahy Vlastik Rybka.

Leknín trpasličí byl objeven teprve v roce 1987. Nacházel se na jediném místě na světě – v termálním prameni na jihu Rwandy, poblíž hranic s Burundi a Demokratickou republikou Kongo.

„Rostl v malém mokřadu vedle bugaramských teplých pramenů, známých pod domorodým názvem Amashyuza. Mokřad měl v průměru asi 20 až 30 metrů a byl napájený výtokem z malého jezírka, do kterého ústily teplé prameny vyvěrající opodál,“ uvedle Rybka.

Leknín trpasličí tu objevil teprve v roce 1987 německý botanik Eberhard Fischer z Univerzity v Koblenz-Landau. Při další návštěvě této lokality si uvědomil, jak křehká je rovnováha biotopu, v němž leknín roste, a odeslal několik exemplářů do botanické zahrady v Bonnu.

Rostliny zde mnoho let rostly, jejich rozmnožování tu však nebylo příliš úspěšné. Počátkem nového tisíciletí se projevila řada faktorů, které vedly k vysušení termálního jezírka, a v roce 2008 byl leknín prohlášen za vyhynulý.

Poslední rostoucí exempláře v Bonnu poskytly semenáčky, které se v rámci výměnného programu dostaly do londýnské botanické zahrady Kew do rukou Carlose Magdaleny Rodrigueze. Ten zjistil, že tomuto leknínu se nedaří pod vodou, ale musí se pěstovat těsně pod hladinou.

Následně se podařilo vypěstovat 30 mladých rostlin a tento druh tak byl zachráněn před úplným vyhynutím. Za posledních 10 let se leknín trpasličí rozšířil do botanických zahrad po celém světě. Na udržovací kultuře v Česku se kromě Botanické zahrady hl. m. Prahy, kam se dostaly první rostlinky, nyní podílejí i zahrady v Liberci, Plzni nebo Třeboni.

„Důležitou úlohou botanických zahrad je činnost v oblasti ochrany genofondu rostlin. Jde jak o zachování rostlin, které jsou vzácné a ohrožené, tak rovněž o udržení genofondu takových druhů, které se v přírodě již vůbec nevyskytují. Příkladem je i leknín trpasličí. U nás v botanické zahradě jej pěstujeme již od října 2018. V pěstebním zázemí nám i pravidelně kvetl. Exempláře, které máme k dispozici, jsme se nyní rozhodli ukázat i návštěvníkům,“ uvedl Vlastik Rybka.

Nejmenší a nejvzácnější leknín na světě

Leknín trpasličí podle Rybky patří do čeledi leknínovitých. Rostlinka je skutečně miniaturní – průměr jednoho trsu je do 15 centimetrů a jeden list měří obvykle jeden až dva centimetry.

Oproti tomu list největší leknínovité rostliny na světě – viktorie královské (Victoria amazonica) může ve volné přírodě dosáhnout až průměru tři metry. Leknín trpasličí rostl původně v horkém termálním prameni, ve vlhkém bahně. Má drobné bílo-žluté květy, které se rozevírají z rána a zavírají se během odpoledne. Rozkvést může kdykoliv během roku. 


Autor: Jan Puci

Nájemní byty k úpravě vlastním nákladem nabídne Praha 2 v aukci

Včera v 11:50

Praha 2 přichází v oblasti nájemního bydlení s novinkou, prostřednictvím aukce zájemcům nabídne byty určené k úpravě vlastním nákladem. Prvních pět bytových jednotek na Novém Městě a v Nuslích hodlá radnice soutěžit již 19. června.

Další tři nové komunitní kompostéry v Praze 6

Včera v 06:11

Praha 6 společně s organizací Kokoza pokračuje v rozšiřování komunitního kompostování a ke třem kompostérům, které už fungují na sídlišti Červený Vrch, ve vnitrobloku ve Velflíkově ulici a na Petřinách, nově přibydou další tři.

Praha 13: Zapojte se do tvorby pocitové mapy

8. června 2023 v 08:33

Praha 13 v rámci aktualizace Strategického plánu zveřejnila Pocitovou mapu. Jejím vyplněním pomohou obyvatelé třináctky při projektech radnice.

Praha: Veřejný seminář pro žadatele k programu podpory v oblasti kultury a umění

8. června 2023 v 07:28

Hlavní město Praha letos vyčlenilo celkem 400 milionů korun v rámci Programu podpory v oblasti kultury a umění pro jednoleté dotace v roce 2024 a pro víceleté dotace na léta 2025–2028. Lhůta pro podání žádosti je od 15. června do 28. června. Při té příležitosti se už v úterý 13. června 2023 od...

Vedení Prahy 1 řešilo další rozvoj Nemocnice na Františku

7. června 2023 v 16:40

Rada městské části Praha 1 aktuálně schválila převod získaných prostředků a řešila ekonomické výsledky Nemocnice na Františku (NNF) od začátku roku 2023. Zabývala se také dalším rozvojem zdravotnického zařízení.

Další články
Nahoru