Dnes Středa - jasno 26°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 27°C
Středa 28. 7. 2021
Svátek má Viktor
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V pražské MHD vzniknou do roku 2025 nové tramvajové tratě a vyměněny budou pražce v metru
Ilustrační foto: Petr Ludvíček / DPP

V pražské MHD vzniknou do roku 2025 nové tramvajové tratě a vyměněny budou pražce v metru

V pražské integrované dopravě (PID) v budoucnosti vzniknou nové tramvajové tratě, opravovat se bude v metru a provoz autobusů bude ekologičtější. Vyplývá to z dopravního plánu hlavního města na roky 2021 až 2025, který včera schválili pražští radní. PID se v současné době potýká kvůli opatřením proti koronaviru s výrazným úbytkem cestujících.

V tramvajové dopravě lze podle dokumentu předpokládat zprovoznění například tratě z Pražského povstání přes Pankrác před poštu na Budějovické a Na Strži. Trať ulicí Na Pankráci byla vybudována loni a její zprovoznění je plánováno letos na jaře. V budoucnu bude trať prodloužena až před poštu. Pražský dopravní podnik (DPP) buduje také trať z Barrandova do Slivence.

Další v plánu je vybudování smyčky na Zahradním Městě nebo stavba trati z Modřan na Libuš. Na obou DPP pracuje. Nová smyčka vznikne také u konečné metra A Depo Hostivař. Tramvaje se vrátí do horní poloviny Václavského náměstí a pojedou z Vinohradské po Wilsonově před hlavní nádraží a dál do Bolzanovy. Pro tuto trať zastupitelé schválili změnu územního plánu.

V metru začala stavba nové trasy D z Pankráce do Písnice. Zde byl na dvou ze čtyř míst ukončen geologický průzkum. Trasu metra C pak v následujících pěti letech čeká výměna starých dřevěných pražců za nové. DPP je nyní asi ve třetině výměny. Plánováno je prodloužení linky metra B o stanici Depo Zličín.

Podle dokumentu by do roku 2025 mělo jezdit v případě autobusů zhruba 40 procent takzvaných ekologicky čistých vozů, to znamená buď na alternativní nebo kombinovaný pohon.

DPP proto avizoval, že se zaměří na nákup a rozvoj autobusové dopravy na elektřinu a zároveň začne zkoušet autobusy na vodíkový pohon. Elektrifikována bude mimo jiné linka 119 z Veleslavína na letiště.

Intervaly MHD by se podle materiálu v následujících letech zásadně měnit neměly. Posílena bude linka B, která se vytížeností blíží nejužívanější lince metra C. Do pěti let by se zde mohl v určité části pracovních dnů zkrátit interval až o minutu.

Pražskou veřejnou dopravu využívá v současné době ve všední dny proti normálu zhruba o 60 procent méně cestujících. Důvodem jsou opatřením proti šíření nemoci covid-19. Největší pokles je v metru. Největší úbytek cestujících zatím byl loni v březnu.


Z dálnice D11 u Prahy se nepodařilo odklidit vybouraný materiál

26. července 2021 v 09:25

Dálnici D11, která je kvůli demolici mostu uzavřená na okraji Prahy od sobotního odpoledne, se dnes nepodařilo zprovoznit před ranní dopravní špičkou.

Před školou v Ďáblicích bude zpomalovací práh

21. července 2021 ve 14:41

Řidiči v ulici U Parkánu v Ďáblicích budou muset zpomalit. Před místní základní školou vznikne kvůli zvýšení bezpečnosti zpomalovací práh, přechod pro chodce a parkovací místa K+R (kiss and ride), uvedla ČTK.

Označování elektromobilů a dobíjecích stanic má nová pravidla

21. července 2021 v 08:47

Počet elektromobilů a dobíjecích stanic v Evropě stále roste a v této souvislosti schválila Evropská unie jednotná pravidla pro značení u dobíjecích stanic a vozidel do zásuvky (elektromobily a plug-in hybridy). Konkrétně se jedná vedle osobních vozů i o užitková vozidla, autobusy, autokary,...

V Božanovské ulici dojde k demolici mostu. Dálnice D11 bude uzavřena

20. července 2021 v 16:22

K demolici mostního objektu dojde ve dnech 24. – 25. července, kdy bude uzavřena dálnice D11 od sobotních 17 hodin do neděle do 9 hodin ráno.

Další články
Nahoru