Dnes Úterý - zatazeno 6°C
Zítra Středa - oblacno 11°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
V Pražské integrované dopravě bude do konce roku 2024 vyměněno 22 vlakových souprav
Příměstský vlak CityElefant v centru Prahy. Foto: Jan Puci

V Pražské integrované dopravě bude do konce roku 2024 vyměněno 22 vlakových souprav

V Pražské integrované dopravě (PID) bude do konce roku 2024 vyměněno 22 vlakových souprav, které jezdí na příměstských linkách – a to například z Prahy do Kralup, Kolína či Čáslavi. Nové vozy s kapacitou 230 cestujících nahradí ty dosavadní, které se přesunou na jiné tratě. Vlaky nakoupí České dráhy (ČD), které je pro Prahu a Středočeský kraj provozují. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Na kolik obnova vyjde, není z materiálu jasné. PID zahrnuje spojenou veřejnou dopravu v hlavním městě a ve středních Čechách.

„Po deseti letech opět rozvíjíme vozový park pro železnici. Abychom nalákali nové cestující a udrželi komfort, musíme nakupovat ty nejmodernější stroje a zvyšovat kapacitu přepravy," řekl ČTK náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Nové vlaky budou jezdit na lince S4/U4 z Praha do Kralup nad Vltavou a Ústí nad Labem. Další část vlaků měla být využita na lince S7 v úseku Praha – Řevnice. „Avšak na žádost Středočeského kraje se nyní předpokládá nasazení těchto vozidel na linku spěšných vlaků R41 Praha – Kolín – Čáslav," píše se ve schváleném dokumentu. Ve špičkách pracovního dne budou vlaky z Prahy do Kralup i Kolína jezdit zdvojené a kapacita se tak zvýší na 460 cestujících.

Vozy, které jezdí na trati nyní, budou po nákupu nových vlaků podle materiálu využívány k navýšení kapacity a zkrácení intervalu ve špičce na 15 minut na trati Praha – Lysá nad Labem.

K tomu dojde po dokončení modernizace trati v roce 2024 nebo 2025. Část vlaků nasazovaných na lince R41 z Prahy do Kolína bude vyřazena a část bude využita o víkendech v rekreačním období na jiných tratích.

PID zahrnuje městskou hromadnou dopravu v Praze a veřejnou dopravu ve Středočeském kraji. Vedle městských a příměstských autobusů, tramvají, metra a vlaků provozuje také některé přívozy nebo lanovku na Petřín.

Systém je rozdělen na několik pásem a cestující pak platí za dopravu podle toho, kolika pásmy po cestě projíždí. Pražská i středočeská veřejná doprava se řídí jednotnými tarify.


Autor: ČTK

V Letňanech půjdou prvňáčci k zápisu

Dnes ve 14:49

Zápis do 1. ročníku základních škol pro školní rok 2023/2024 v Letňanech se bude konat v pondělí 3. dubna od 13 do 18 hodin a v úterý 4. dubna od 13 do 17 hodin.

Pro děti: Pohádky na Vyšehradě

Včera v 15:00

Děti se mohou v průběhu dubna těšit na pohádky na Vyšehradě. Na Starém purkrabství uvidí pohádky Divadla Toy machine, KUK, Malého divadélka Praha a Studia Damúza.

Na dětské hřiště U Vodárny přibude nová trampolína

26. března 2023 v 10:31

V příštím týdnu dojde v areálu dětského hřiště U Vodárny k instalaci nové trampolíny pro nejmenší děti.

Zápisy do prvních tříd základních škol Prahy 2

25. března 2023 v 10:39

V Praze 2 proběhnou zápisy do 1. tříd základních škol, které městská část zřizuje.

Den plný Pokémonů podruhé na radnici

23. března 2023 v 10:35

Fanoušci Pokémonů se mohou těšit na druhý Pokémon den, který se koná v neděli 26. března v multifunkčním sále radnice od 10 do 18 hodin.

Cestování s dětmi FEST

22. března 2023 v 08:13

Festival pro ty, které láká cestování s dětmi, ale potřebují dodat kuráž od zkušených cestovatelských rodin známých ze sítí se koná 15. dubna v KC Unitaria. Připraveno je osm přednášek, panelová diskuze a den plný nápadů, plánování a inspirace. Děti se zabaví v dětském koutku a v připravených...

Přivítejte jaro v parku za Staroměstskou radnicí

21. března 2023 ve 12:15

Divadla nebo kouzelník. Děti mohou přivítat jaro v parku na Staroměstském náměstí. První z pohádek bude k vidění 23. března.

Doremifa 2023 v Praze 13

20. března 2023 v 19:12

Soutěž pro všechny nadšené hudebníky a zpěváky Doremifa se koná ve čtvrtek 30. března v sále radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí.

Praha 9: Klub pro děti Harfika

17. března 2023 v 17:17

Devátá městská část na Proseku zřizuje volnočasový klub pro děti Harfika. Jeho cílem je vytvořit bezpečný prostor pro všechny holky a kluky od 8 do 17 let, kteří hledají místo, kde se scházet, popovídat si nebo se něco nového naučit.

Pohádka: Divadlo Malé Čarodějnice

10. března 2023 v 18:26

Komorní muzikál pro spoustu loutek a jednu herečku na motivy knihy Otfrieda Preußlera v sobotu 11. března v 15 hodin na Plechárně.

Praha 11 připravuje dětská hřiště na jaro

10. března 2023 v 18:21

Praha 1 prostřednictvím Jihoměstské majetkové zahájila údržbu dětských a sportovních hřišť před sezónou.

Praha 9: Strašidelná sobota na kluzišti Střížkov

9. března 2023 v 16:51

V sobotu 11. března večer se můžete rozloučit se střížkovským kluzištěm v Parku Přátelství. Od osmnácti hodin vás čeká strašidelná atmosféra na ledě a každý, kdo této atmosféře přispěje svým outfitem, tak má vstup na led zdarma.

Říše loutek zve děti na pohádky

7. března 2023 v 06:23

Na Mariánském náměstí uvidí děti pohádky. První v sobotu, 11. března ve 14 hodin.

Pražští symfonikové a Kouzelnice hudba zvou děti do přírody

3. března 2023 v 09:06

V dalším z dětských dopoledních představení z cyklu Orchestr na dotek se Pražští symfonikové pomyslně vydají s dětmi na procházku do přírody. Jak je příroda vyjádřena v hudbě, děti objeví s průvodci Markem Němcem a Veronikou Khek Kubařovou. 

Další články
Nahoru