Dnes Pátek - polojasno 29°C
Zítra Sobota - oblacno 28°C
Pátek 19. 7. 2024
Svátek má Čeněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V pražské i příměstské dopravě začnou platit změny
Příměstské autobusy. Foto: archiv PID

V pražské i příměstské dopravě začnou platit změny

Od pondělí 23. října dojde v návaznosti na prodloužení tramvajové trati z Divoké Šárky na Dědinu k úpravě tramvajových a autobusových linek v oblasti sídliště Na Dědině a Vokovic. Zároveň dojde k některým trvalým úpravám tramvajových linek v oblasti Vysočan a k návratu linek 7 a 19 do svých původních tras ve východní části Prahy. Informoval o tom Filip Drápal z organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD.

„V návaznosti na dřívější ukončení uzavírky silnice mezi Berounem a Královým Dvorem budou ke stejnému datu realizovány i některé úpravy autobusových linek a zastávek na Berounsku,“ uvedl Drápal. Pro obsluhu nového logistického areálu v Jinočanech se zavádí nová autobusová linka 418 od stanice metra Stodůlky.

Nová tramvajová trať na Dědinu

Po nové trati na Dědinu s 5 novými zastávkami Divoká Šárka, Vlastina, Sídliště Na Dědině, Ciolkovského a Dědina budou jezdit denní tramvajové linky 20 a 26. V noci bude zatím obsluha zachována pomocí autobusové linky 910. Autobusová linka 225 bude zkrácena na Sídliště Na Dědině a jako náhradní obsluha Nových Vokovic budou sloužit polookružní spoje linky 300. Zkrácení čeká také linku 108, která pojede ve směru od Petřin jen na divokou Šárku. 

Další úpravy tramvají ve východní části Prahy

V souvislosti s prodloužením tramvajové trati z Holyně do Slivence a odstraněním nutnosti nasazovat na linku 5 obousměrné tramvaje budou tramvajové linky 7 a 19 v oblasti Prahy 3, 8, 9 a 10 vráceny do svých původních tras. Linka 7 opět pojede do zastávky Depo Hostivař a linka 19 ve směru od Pankráce pojede ze zastávky Vozovna Strašnice přes Želivského, Biskupcovu a Palmovku na Lehovec.

„Z důvodu lepší časové koordinace spojů bude prodloužena tramvajová linka 6 z Palmovky na Vysočanskou a linka 14 o tentýž úsek zkrácena a ukončena na Palmovce,“ popsal mluvčí Ropidu.

Změny autobusů na Berounsku

V souvislosti s ukončením dlouhodobé uzavírky silnice mezi Berounem a Královým Dvorem dochází k několika trvalým změnám autobusových linek PID. Na linkách 380, 384, 394, 425, 631, 637, 638 a 641 se zřizuje zastávka Beroun, Lidl i ve směru do Berouna. Na linkách 384, 394 a 641 se pro spoje ve směru Zdice zřizuje zastávka Králův Dvůr, Počaply, Plzeňská – tyto spoje už nejedou přes zastávky Králův Dvůr, Počaply, škola a Králův Dvůr, Počaply.

Na lince 425 se trvale zřizuje zastávka Beroun, Profesora Veselého a ruší se zastávka Beroun, nemocnice (převedení dlouhodobě výlukového stavu do trvalého). Stejně tak je linka 637 již trvale ukončena v Řevnicích místo v Zadní Třebani (opět převedení dlouhodobé výluky do trvalého stavu).

Na lince 861 dochází ke komplexní úpravě jízdního řádu. Jeden ranní školní spoj z autobusového nádraží jede nově již z Jarova. Zrušeny jsou první a poslední spoje. U všech spojů kromě 1 ranního školního je obrácený průjezd oblastí zastávek Viničná a Zahořanská, odpolední spoje ve směru z autobusového nádraží jedou mezi zastávkami Obchodní a Viničná nově přes Plzeňskou bránu a Wagnerovo náměstí.

Souhrn změn jednotlivých linek:

6 Linka je prodloužena o úsek Palmovka – Vysočanská.

7 Linka je navrácena do původní trasy Radlická – Depo Hostivař.

14 Linka je zkrácena o úsek Palmovka – Vysočanská.

19 Linka je navrácena do původní trasy Pankrác – Lehovec.

20 Linka je prodloužena o úsek Divoká Šárka – Dědina.

26 Linka je prodloužena o úsek Divoká Šárka – Dědina.

108 Linka je zkrácena o úsek Divoká Šárka – Ciolkovského.

225 Linka je zkrácena o úsek Sídliště Na Dědině – Nové Vokovice (nahrazena tramvajovými linkami a prodlouženou linkou 300).

300 Jsou zavedeny samostatné polookružní spoje Nádraží Veleslavín – Nové Vokovice – Nádraží Veleslavín jako náhrada za zkrácenou linku 225. Tyto spoje jsou v provozu v pracovní dny cca od 5:30 do 19:30 v intervalu 30 minut ve špičkách a 60 minut mimo špičky.

384, 394, 641 Pro spoje ve směru Zdice se zřizuje zastávka Králův Dvůr, Počaply, Plzeňská – tyto spoje už nejedou přes zastávky Králův Dvůr, Počaply, škola a Králův Dvůr, Počaply.

418 Nová linka v trase Praha, Stodůlky – Jinočany, Logport. V provozu v pracovní dny cca od 5 do 18 hodin v intervalu 30 minut ve špičkách a 60 minut mimo špičky

861 Komplexní úprava jízdního řádu. Jeden ranní školní spoj z Aut. nádr. jede nově již z Jarova. Zrušeny jsou první a poslední spoje. Změna sledu zastávek při průjezdu oblastí zastávek Viničná a Zahořanská, odpolední spoje ve směru z Aut. nádr. jedou mezi zastávkami Obchodní a Viničná nově přes Plzeňskou bránu a Wagnerovo náměstí.

Souhrn změn zastávek:

Beroun, Lidl          nová zastávka i ve směru Beroun pro linky 380, 384, 394, 425, 631, 637, 638 a 641 (na znamení)

Dědina         nový název pro autobusovou zastávku Dlouhá míle

Ferrariho     nová zastávka pro linku 418 (na znamení)

Jinočany, Logport nová zastávka pro linku 418 (stálá)

Jinočany, Logport vodojem      nová zastávka pro linku 418 (stálá)

Středočeská nová zastávka ve směru Karlovo náměstí pro linky 176, 910 (na znamení)

Zdroj: Ropid


Autor: Hla

Ulice Jenečská, Libocká a U Silnice budou uzavřeny

Včera v 06:21

Z důvodu rekonstrukce plynovodu budou od čtvrtka 18. července do neděle 25. srpna uzavřeny ulice Jenečská, Libocká a U Silnice v Praze 6.

Omezení dopravy v křižovatce Patočkova x Pod Královkou

17. července 2024 v 16:12

Od pondělí 15. července došlo v souvislosti s opravami inženýrských sítí v křižovatce Patočkova x Pod Královkou v Praze 6 k dočasné změně trasy a zastávek autobusů. Zároveň došlo v místě i k omezení pro osobní automobily.

Radnice chtějí u špatného parkování přitvrdit

17. července 2024 v 11:49

Praha 4 se připojila k iniciativě městských částí, která chce nedisciplinovaným řidičům více znepříjemnit špatné parkování. Půjde o změny v systému „nasazování botiček“, který v současné podobě již nepůsobí příliš preventivně.

Nová školní linka v Letňanech

16. července 2024 v 08:46

S novým školním rokem přichází i nová školní linka pro Letňany a od 2. září vyjede autobus č. 278, který zajistí pohodlnou dopravu pro školáky. Díky novým zastávkám a časovému rozvrhu se zvýší bezpečnost dětí.

Aplikace KOOPILOT funguje už přes rok, užívá ji už deset tisíc řidičů

10. července 2024 ve 12:46

Vloni v květnu představila pojišťovna Kooperativa unikátní aplikaci KOOPILOT, která vyhodnocuje styl jízdy řidiče. Klienti si ji zdarma nainstalují do svého chytrého telefonu při sjednání pojištění vozidla a na základě hodnocení této aplikace mohou získat část zaplaceného...

Sládkovičovu ulici čeká několikaměsíční rekonstrukce

10. července 2024 v 10:25

Na tři etapy z různým dopravním režimem je rozdělena celková rekonstrukce Sládkovičovy na sídlišti Krč. První etapa začíná ve středu 10. července a potrvá až do pátku 9. srpna. Druhá, navazující etapa, by měla být hotova do pondělí 9. září a poslední etapa pak skončí v úterý...

Praha 14: Letní čištění ulic

8. července 2024 ve 12:17

Letní blokové čištění ulic bude v Praze 9 probíhat v termínu od 29. července do 9. srpna.

Další články
Nahoru