Dnes Pondělí - zatazeno -4°C
Zítra Úterý - oblacno 0°C
Pondělí 4. 12. 2023
Svátek má Barbora
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
V pražské i příměstské dopravě začnou platit změny
Příměstské autobusy. Foto: archiv PID

V pražské i příměstské dopravě začnou platit změny

Od pondělí 23. října dojde v návaznosti na prodloužení tramvajové trati z Divoké Šárky na Dědinu k úpravě tramvajových a autobusových linek v oblasti sídliště Na Dědině a Vokovic. Zároveň dojde k některým trvalým úpravám tramvajových linek v oblasti Vysočan a k návratu linek 7 a 19 do svých původních tras ve východní části Prahy. Informoval o tom Filip Drápal z organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD.

„V návaznosti na dřívější ukončení uzavírky silnice mezi Berounem a Královým Dvorem budou ke stejnému datu realizovány i některé úpravy autobusových linek a zastávek na Berounsku,“ uvedl Drápal. Pro obsluhu nového logistického areálu v Jinočanech se zavádí nová autobusová linka 418 od stanice metra Stodůlky.

Nová tramvajová trať na Dědinu

Po nové trati na Dědinu s 5 novými zastávkami Divoká Šárka, Vlastina, Sídliště Na Dědině, Ciolkovského a Dědina budou jezdit denní tramvajové linky 20 a 26. V noci bude zatím obsluha zachována pomocí autobusové linky 910. Autobusová linka 225 bude zkrácena na Sídliště Na Dědině a jako náhradní obsluha Nových Vokovic budou sloužit polookružní spoje linky 300. Zkrácení čeká také linku 108, která pojede ve směru od Petřin jen na divokou Šárku. 

Další úpravy tramvají ve východní části Prahy

V souvislosti s prodloužením tramvajové trati z Holyně do Slivence a odstraněním nutnosti nasazovat na linku 5 obousměrné tramvaje budou tramvajové linky 7 a 19 v oblasti Prahy 3, 8, 9 a 10 vráceny do svých původních tras. Linka 7 opět pojede do zastávky Depo Hostivař a linka 19 ve směru od Pankráce pojede ze zastávky Vozovna Strašnice přes Želivského, Biskupcovu a Palmovku na Lehovec.

„Z důvodu lepší časové koordinace spojů bude prodloužena tramvajová linka 6 z Palmovky na Vysočanskou a linka 14 o tentýž úsek zkrácena a ukončena na Palmovce,“ popsal mluvčí Ropidu.

Změny autobusů na Berounsku

V souvislosti s ukončením dlouhodobé uzavírky silnice mezi Berounem a Královým Dvorem dochází k několika trvalým změnám autobusových linek PID. Na linkách 380, 384, 394, 425, 631, 637, 638 a 641 se zřizuje zastávka Beroun, Lidl i ve směru do Berouna. Na linkách 384, 394 a 641 se pro spoje ve směru Zdice zřizuje zastávka Králův Dvůr, Počaply, Plzeňská – tyto spoje už nejedou přes zastávky Králův Dvůr, Počaply, škola a Králův Dvůr, Počaply.

Na lince 425 se trvale zřizuje zastávka Beroun, Profesora Veselého a ruší se zastávka Beroun, nemocnice (převedení dlouhodobě výlukového stavu do trvalého). Stejně tak je linka 637 již trvale ukončena v Řevnicích místo v Zadní Třebani (opět převedení dlouhodobé výluky do trvalého stavu).

Na lince 861 dochází ke komplexní úpravě jízdního řádu. Jeden ranní školní spoj z autobusového nádraží jede nově již z Jarova. Zrušeny jsou první a poslední spoje. U všech spojů kromě 1 ranního školního je obrácený průjezd oblastí zastávek Viničná a Zahořanská, odpolední spoje ve směru z autobusového nádraží jedou mezi zastávkami Obchodní a Viničná nově přes Plzeňskou bránu a Wagnerovo náměstí.

Souhrn změn jednotlivých linek:

6 Linka je prodloužena o úsek Palmovka – Vysočanská.

7 Linka je navrácena do původní trasy Radlická – Depo Hostivař.

14 Linka je zkrácena o úsek Palmovka – Vysočanská.

19 Linka je navrácena do původní trasy Pankrác – Lehovec.

20 Linka je prodloužena o úsek Divoká Šárka – Dědina.

26 Linka je prodloužena o úsek Divoká Šárka – Dědina.

108 Linka je zkrácena o úsek Divoká Šárka – Ciolkovského.

225 Linka je zkrácena o úsek Sídliště Na Dědině – Nové Vokovice (nahrazena tramvajovými linkami a prodlouženou linkou 300).

300 Jsou zavedeny samostatné polookružní spoje Nádraží Veleslavín – Nové Vokovice – Nádraží Veleslavín jako náhrada za zkrácenou linku 225. Tyto spoje jsou v provozu v pracovní dny cca od 5:30 do 19:30 v intervalu 30 minut ve špičkách a 60 minut mimo špičky.

384, 394, 641 Pro spoje ve směru Zdice se zřizuje zastávka Králův Dvůr, Počaply, Plzeňská – tyto spoje už nejedou přes zastávky Králův Dvůr, Počaply, škola a Králův Dvůr, Počaply.

418 Nová linka v trase Praha, Stodůlky – Jinočany, Logport. V provozu v pracovní dny cca od 5 do 18 hodin v intervalu 30 minut ve špičkách a 60 minut mimo špičky

861 Komplexní úprava jízdního řádu. Jeden ranní školní spoj z Aut. nádr. jede nově již z Jarova. Zrušeny jsou první a poslední spoje. Změna sledu zastávek při průjezdu oblastí zastávek Viničná a Zahořanská, odpolední spoje ve směru z Aut. nádr. jedou mezi zastávkami Obchodní a Viničná nově přes Plzeňskou bránu a Wagnerovo náměstí.

Souhrn změn zastávek:

Beroun, Lidl          nová zastávka i ve směru Beroun pro linky 380, 384, 394, 425, 631, 637, 638 a 641 (na znamení)

Dědina         nový název pro autobusovou zastávku Dlouhá míle

Ferrariho     nová zastávka pro linku 418 (na znamení)

Jinočany, Logport nová zastávka pro linku 418 (stálá)

Jinočany, Logport vodojem      nová zastávka pro linku 418 (stálá)

Středočeská nová zastávka ve směru Karlovo náměstí pro linky 176, 910 (na znamení)

Zdroj: Ropid


Autor: Hla

Za okny metra spustila společnost EUDI komerční provoz LMS technologie

2. prosince 2023 v 19:51

Cestující na trase A mezi stanicemi Bořislavka a Dejvická mohou od 1. prosince spatřit za okny jedoucí soupravy metra vánoční reklamní spoty společností Pilsner Urquell a ČSOB. Začal ostrý provoz multimediálního led systému společnosti European Digital Industries a.s. (EUDI).

Úpravy v Táborské ulici zvýší bezpečnost u školy

28. listopadu 2023 ve 21:05

Praha 4 připravila návrh nestavebních úprav, které mají za cíl zvýšit bezpečnost u Základní školy Táborská. Městská část o tom informovala na svém webu. Podle plánů má dojít k instalaci umělých obrubníků u přechodu v Táborské, ale také u vyústění Sezimovy ulice. Cílem je zkrátit délku přechodů a...

Další články
Nahoru