dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
5°C
V Praze zpíval skřivan, holubi vyvedli mladé. Ptáci se vrátili do města, někteří zde přezimovali
Skřivan polní. Foto: Daniel Pettersson / Wikimedia Commons

V Praze zpíval skřivan, holubi vyvedli mladé. Ptáci se vrátili do města, někteří zde přezimovali

Špaček obecný, sluka lesní, zpěv skřivana, čekání na čejku. V metropoli přezimovali luňák červený, čáp bílý či moták pochop. Holubi vyvedli mladé. Počasí je naruby.

Venku jsou i klíšťata

Probouzejí se i jiná zvířata. „Probudili se obojživelníci, hadi a většina těch, co upadají do zimní hibernace. Teplo dělá své,“ řekl Milan Kaucký z SOS zvířata. „Ze savců jsem viděl veverku, ta nespí tak tvrdě. Ježka jsem zatím neviděl. A bohužel venku jsou i klíšťata,“ uvedl Petr Kolomazník ze záchranné stanice v Praze-Cholupicích. Podle některých odborníků se mohou brzy objevit komáři.

„Kolega Jan Síbek mi z vlastního pozorování (především u nás v přírodním areálu) řekl, že zpozoroval špačka, skřivana a sluku. Každým dnem už čekáme na čejku,“ uvedl pro server Pražský patriot mluvčí Toulcova dvora Daniel Škvařil.

„Co se špačka týče, některá hejna ani neodlétala, kvůli teplé zimě. Jsou ovšem jiné druhy ptáků, které nereagují tolik na teplotu, ale na délku dne, takže s nimi teplotní výkyvy nepohnou. Na ty si ještě počkáme,“ řekl.

„Dává to smysl, protože ptáci nesledují předpovědi počasí, když se zrovna nachází v jiné, teplejší zemi. Takže délka dne je pro ně jasnější signál k návratu,“ dodal.

Skřivan polní zpívá, holubi vyvedli mladé

Petr Kolomazník ze záchranné stanice v Praze-Cholupicích řekl, že z ptáků zatím slyšel zpívat skřivana polního, což je touto dobou normální. „Zřejmě tu již budou i holubi hřivnáči, to ale nemám potvrzené,“ uvedl.

Před třemi týdny viděl motáka pochopa. „To ale bylo tak brzy, že se spíš domnívám, že tady zůstal po celou zimu. Přes zimu tady zůstává i další dravec jako luňák červený, tu a tam i čáp bílý,“ dodal.

To, že v Praze přezimovali luňák červený, čáp bílý a moták pochop, potvrdila i ochránkyně zvířat Renata Vikartová, která spolupracuje i s ornitology. „Přilétl skřivan a holub hřivnáč. Někteří holubi již vyvedli mladé. Zrovna předevčírem jsem pozorovala jejich první lety z hnízda a viděla jsem i kafku, která se snažila zahnízdit,“ řekla.

Bláznivá zima v Praze: ptáci zpívají, slepičí bojkot, králíci se chtějí pářit, medvědům se nechce spát

Jak poznáme motáka pochopa a luňáka červeného

Holuby, skřivany či čápy jistě většina z nás pozná. Kupříkladu moták pochop je štíhlý pták z řádu dravců. Vrchní část těla má kaštanově hnědou, hlavu a hruď nažloutlou, břišní část rudohnědou, ocas stříbřitě šedý, šedé plochy jsou i na křídlech, jejichž špičky jsou černé.

Luňák červený, který také nemusí být každému známý, je středně velký dravec z čeledi jestřábovitých. Na spodní straně vnitřní části ručních letek má bílá pole. Od dalších druhů dravců se odlišuje dlouhým, hluboce vykrojeným ocasem, který je shora rezavě zbarvený.

A teď nezbývá než si vyjít do pražských parků, třeba i vás počátkem března potěší ptačí zpěv. Třeba uslyšíte skřivana nebo budete mít štěstí na očekávanou čejku.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru