Dnes Úterý - zatazeno 6°C
Zítra Středa - oblacno 11°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Volby do pražského zastupitelstva vyhrála koalice Spolu, nováčkem je SPD
Lídr koalice SPOLU Bohuslav Svoboda. Foto: SPOLU

Volby do pražského zastupitelstva vyhrála koalice Spolu, nováčkem je SPD

V Praze ve volbách do pražského zastupitelstva vyhrála koalice Spolu, kterou tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Za ní je hnutí ANO. Na třetím místě jsou Piráti, čtvrtá je Praha Sobě. Na pátém místě je hnutí STAN. Do zastupitelstva, které má 45 členů, se ještě dostala SPD, která kandidovala společně s Trikolórou a hnutím PES. Vyplývá to z výsledků zveřejněných Českým statistickým úřadem.  

Koalici Spolu volila téměř čtvrtina lidí, kteří v hlavním městě přišli k volbám (24,7 procenta hlasů). Koalice díky tomu má 19 mandátů. ODS byla v uplynulém volebním období v opozici, strany TOP 09 a KDU-ČSL byly součástí koalice s Piráty a Prahou Sobě.

Druhé je hnutí ANO. Oproti minulým volbám si polepšilo o čtyři procenta a dva mandáty. Hnutí v těchto volbách volilo 19,4 procenta voličů, stačilo to na zisk čtrnácti mandátů.

Třetí skončili Piráti (17,7 procenta hlasů). Měli prakticky stejný výsledek jako před čtyřmi lety, stejně mají i mandátů (13). Oproti minulým volbám, kdy získala 16,6 procenta hlasů a třináct mandátů, si pohoršila Praha Sobě. Volilo ji 14,7 procenta Pražanů, kteří přišli volit. Znamená to zisk 11 mandátů. 

Páté skončilo hnutí STAN. V minulých volbách tvořilo s TOP 09 koalici Spojené síly pro Prahu, která dosáhla na třináct mandátů (16,6 procenta hlasů). Letos STAN kandidoval samostatně. I přes kauzu Dozimetr, která hnutí přiměla překopat čtvrt roku před volbami kandidátní listinu, STAN získal 7,8 procenta hlasů a pět mandátů. Všechny uvedené politické subjekty byly v pražském zastupitelstvu v tomto volebním období.

Nováčkem je SPD s Trikolórou a hnutím PES. Zisk 5,2 procenta znamená tři mandáty. Žádné jiné uskupení nezískalo více než tři procenta hlasů.


Autor: Jan Puci
Další články
Nahoru