Dnes Čtvrtek - oblacno 9°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 8°C
Čtvrtek 18. 4. 2024
Svátek má Valérie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Volby do pražského zastupitelstva vyhrála koalice Spolu, nováčkem je SPD
Lídr koalice SPOLU Bohuslav Svoboda. Foto: SPOLU

Volby do pražského zastupitelstva vyhrála koalice Spolu, nováčkem je SPD

V Praze ve volbách do pražského zastupitelstva vyhrála koalice Spolu, kterou tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Za ní je hnutí ANO. Na třetím místě jsou Piráti, čtvrtá je Praha Sobě. Na pátém místě je hnutí STAN. Do zastupitelstva, které má 45 členů, se ještě dostala SPD, která kandidovala společně s Trikolórou a hnutím PES. Vyplývá to z výsledků zveřejněných Českým statistickým úřadem.  

Koalici Spolu volila téměř čtvrtina lidí, kteří v hlavním městě přišli k volbám (24,7 procenta hlasů). Koalice díky tomu má 19 mandátů. ODS byla v uplynulém volebním období v opozici, strany TOP 09 a KDU-ČSL byly součástí koalice s Piráty a Prahou Sobě.

Druhé je hnutí ANO. Oproti minulým volbám si polepšilo o čtyři procenta a dva mandáty. Hnutí v těchto volbách volilo 19,4 procenta voličů, stačilo to na zisk čtrnácti mandátů.

Třetí skončili Piráti (17,7 procenta hlasů). Měli prakticky stejný výsledek jako před čtyřmi lety, stejně mají i mandátů (13). Oproti minulým volbám, kdy získala 16,6 procenta hlasů a třináct mandátů, si pohoršila Praha Sobě. Volilo ji 14,7 procenta Pražanů, kteří přišli volit. Znamená to zisk 11 mandátů. 

Páté skončilo hnutí STAN. V minulých volbách tvořilo s TOP 09 koalici Spojené síly pro Prahu, která dosáhla na třináct mandátů (16,6 procenta hlasů). Letos STAN kandidoval samostatně. I přes kauzu Dozimetr, která hnutí přiměla překopat čtvrt roku před volbami kandidátní listinu, STAN získal 7,8 procenta hlasů a pět mandátů. Všechny uvedené politické subjekty byly v pražském zastupitelstvu v tomto volebním období.

Nováčkem je SPD s Trikolórou a hnutím PES. Zisk 5,2 procenta znamená tři mandáty. Žádné jiné uskupení nezískalo více než tři procenta hlasů.


Autor: Jan Puci

Tématy nových výstav v Pragovka Gallery jsou rituály, intimita i čas

1. října 2023 ve 20:33

Ve čtvrtek 5. října zahájí Pragovka Gallery v 18 hodin čtyři nové výstavy. Skupinová výstava Deep Time Walk, jejíž kurátorkou je Lenka Dolanová, zve návštěvníky k prožívání hloubky historie v pohybu prostřednictvím tvorby Michala Kindernaye, Jimeny Mendozy, Kataríny Poliačikové a Jana Pražana....

Další články
Nahoru