V Praze začne výstava vzácných známek, poprvé se představí rumělkový Merkur
Výstava, která se za přísných bezpečnostních opatření v úterý otevře v Point Gallery na náměstí Franze Kafky, bude unikátní svým obsahem. „Je mimořádná nejen tím, že vystavujeme rarity, které celosvětově existují pouze v několika exemplářích, ale že přinášíme i jejich zajímavé příběhy a historický kontext. Většina je prezentována veřejnosti vůbec poprvé,“ popisuje David Kopřiva, zakladatel Odborné společnosti filatelistických studií (OSFS), která je pořadatelem výstavy. Hodnota zde vystavených 23 exponátů se odhaduje na více než padesát milionů korun.
Známka rumělkový Merkur je jedním z hlavních taháků výstavy. Jde o nejslavnější a nejcennější známku platnou na našem území. Její cena je odhadovaná na 10 milionů korun Získat jí do Česka trvalo desítky let. Nakonec se v průběhu letošního jara povedlo dokončit privátní prodej známky s majitelem z Rakouska. Rumělkovým Merkurem se dnes mohou pochlubit pouze dva soukromí sběratelé na světě. Jedním z nich je podnikatel Zdeněk Matějovský, který se 11. listopadu zúčastní zahájení výstavy.
K vidění budou i zkusmé tisky první známky světa. Odhadovaná cena je dva miliony korun. Jde o návrh, který vznikl v rámci přípravy celosvětově prvních poštovních známek – Penny Black. Jsou známy pouze čtyři takové listy v soukromých rukou a jeden exemplář se nachází v nejslavnější sbírce světa: Royal Collection britské královské rodiny.
Na výstavě budou i čtyři dopisy s modrým Mauriciem Post Paid v české sbírce. Odhadovaná cena je dva miliony korun. Jde o druhé vydání, a tedy mladšího sourozence nejslavnější známky světa – modrého Mauricia s označením Post Office. Známky označované jako Post Paid jsou dnes nejoblíbenějšími známkami Commonwealthu a řadí se k investičně nejzajímavějším položkám světové filatelie.
Chybět nebude poštovní lístek z Titanicu. Adresní štítek z paluby slavné lodi s razítkem z dubna 1912 má tržní cenu přes milion korun. Je to artefakt s ikonickým příběhem, navíc jde o jediný exemplář v celé Evropě. Na světě je jen třicet takových lístků, z toho na volném trhu je k mání pouhých deset. Ostatní lístky jsou v držení prestižních muzeí a institucí.
Štítek, který patřil přímo poštovnímu úřadu lodi, se mezi sběrateli označuje jako Titanic Facing slip, tedy adresní lístek, kterým prošla pošta na lodi. Tento konkrétní byl razítkován při vyplutí ze Southamptonu pouhé čtyři dny před tragédií a orazítkován byl osobním razítkem úředníka palubní pošty „O.S. WOODY“ a s řádkovým razítkem „TITANIC“.
Na výstavě se ukáže i unikát s přetiskem Pošta Československá 1919 s odhadovanou tržní cenou dva miliony korun. Rakouská letecká známka z roku 1918 byla po vzniku první republiky opatřená přetiskem. Známka je ve vzácném „úzkém“ formátu a přetisk je převrácený. Tak vznikl unikát a jedna z nejdražších známek celé české poštovní historie.
Výstava v Point Gallery potrvá necelý týden, a to od úterý 12. listopadu do neděle 17. listopadu. Otevřeno je každý den od 11 do 21 hodin, vstupné pro veřejnost je 200 korun.