Dnes Pátek - skorojasno 8°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 8°C
Pátek 31. 3. 2023
Svátek má Kvido
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
V Praze začne po devítileté pauze jezdit devatenáctka, kvůli tomu se změní trasy jiných tramvajových linek
V Táborské probíhá rekonstrukce trati, za šest týdnů tudy začne jezdit obnovená linka číslo 19. Foto(2x): Jan Puci

V Praze začne po devítileté pauze jezdit devatenáctka, kvůli tomu se změní trasy jiných tramvajových linek

Na začátku června začne v Praze po devíti letech opět existovat tramvajová linka číslo 19. Pojede ve stejné trase, v jaké fungovala do roku 2012, kdy byla zrušena, tedy z Lehovce přes Palmovku a Žižkov do Strašnic. Nově bude z Kubánského náměstí pokračovat dál přes Vršovice a Nusle na Pankrác. Server Pražský patriot o tom informovovala organizace Ropid, která plánuje MHD v metropoli.

Tramvajová linka číslo 19 propojí bez přestupu Lehovec, Palmovku, Žižkov, Strašnice, Vršovice, tedy ty části města, které dnes přímé spojení nemají, a dojede po loni postavené tramvajové trati až ke stanici metra na Pankráci.

Začne jezdit, jakmile pražský dopravní podnik (DPP) dokončí probíhající rekonstrukci tramvajové tratě v Táborské, Vladimírově a v ulici Na Pankráci. V okolí Pražského povstání díky rekonstrukci vzniknou úplně nové tramvajové zastávky společné pro tramvaj a autobus.

„Už jedna z anket Ropidu na tramvajových zastávkách v oblasti Strašnic ukázala, že 80 procent dotázaných cestujících si přeje, aby se vrátilo přímé spojení na Palmovku. Teď máme příležitost to dát do pořádku,“ uvedl pražský radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

„Devatenáctka využije loni postavenou část tramvajové tratě k metru na Pankráci, kde bude končit jen dočasně. Věřím, že se brzy vydá po nových kolejích ještě dál. Už teď připravujeme další pokračování této tramvajové trati o zhruba 300 metrů dál k poště a Finančnímu úřadu. Tramvaj tak v budoucnu obslouží také administrativní centrum u budoucí přestupní stanice mezi trasami metra C a D,“ dodal.

K prodloužení až ke křižovatce Budějovické a Bystřické ulice v současnosti projektanti připravují dokumentaci pro územní a stavební řízení. Letos by tato dokumentace měla být kompletní a příští rok chce DPP získat stavební povolení.

Trasa linky číslo 19:
Lehovec – Nádraží Vysočany – Palmovka – Biskupcova – Želivského – Strašnická – Kubánské náměstí – Slavia – Koh-i-noor – Nádraží Vršovice – Náměstí Bratří Synků – Pražského povstání – Pankrác.

linka-19-od-cerven-2019

Trasa tramvajové linky 19. Zdroj: Ropid

Linka 19 bude jezdit ve všední dny i o víkendech od rána až do pozdního večera. „Budeme na ni nasazovat obousměrné kloubové tramvaje s nízkopodlažní částí, protože na Pankráci trať nekončí klasickou smyčkou, kde se tramvaj může otočit, ale dočasnou úvratí,“ řekl technický ředitel DPP Jan Šurovský.

„Rekonstrukce tramvajové trati v okolí Pražského povstání přinese dvě velké novinky. Novou tramvajovou zastávku Pražského povstání, která bude blíž vstupům do metra u křižovatky Táborské a ulice Na Pankráci a mezi Pankrácí a Pražského povstání vznikne ještě nová tramvajová zastávka Kotorská. Právě tyto nové zastávky budou sloužit jak tramvajím 18 a 19, tak autobusu 193 s přímým a pohodlným přestupem na tramvaje v nové zastávce Kotorská,“ sdělil ředitel Ropidu Petr Tomčík.

Spojení Pankráce a Pražského povstání s nádražím Vršovice dnes zajišťuje autobus 193. Jakmile začne jezdit po této trase tramvaj 19, budou mít oba spoje zcela shodnou trasu, ale obyvatelé Prahy 4 nemusí mít obavu, že by linka číslo 193 zmizela z trasy, na kterou jsou zvyklí.

Čtvrté městské části se totiž podařilo prosadit po dlouhém vyjednávání zachování autobusové linky 193 v celé její dosavadní délce, ačkoli hlavní město Praha navrhovalo, aby byla po zprovoznění tramvajové linky číslo 19 z náměstí Hrdinů na pankráckou pláň tato autobusová linka zkrácena.

bus-193 „Výsledkem obtížného vyjednávání s organizací Ropid a hlavním městem je kompromis v provozu linky MHD číslo 193. Kompromis zachová linku v celé dosavadní délce, ale přinese snížení četnosti spojů mezi stanicí Pražského povstání, Na Paloučku, Nuselskou radnicí, náměstím Bratří Synků a Nádražím Vršovice na polovinu současné četnosti,“ uvedl 1. místostarosta Prahy 4 pro finance, dopravu a evropské fondy Zdeněk Kovářík (ODS).

„Obyvatelům městské části Praha 4 tak zůstane k dispozici toto oblíbené a hojně využívané dopravní spojení, které obsluhuje tisíce obyvatel z oblastí Kunratic, Krče, pankrácké pláně a Horních a Dolních Nuslí či Michle a je zásadní pro provoz desítky škol městské části, škol jiných zřizovatelů, nejvýznamnějších zdravotnických, sociálních, církevních a volnočasových zařízení, lékáren, hřbitovů, obchodů i Úřadu městské části Praha 4,“ dodal.

Většina spojů linky 193 pojede od června z Šeberáku pouze na Pražského povstání, ale v každé hodině zůstanou dva až tři spoje, které budou pokračovat dále přímo do Nuslí a k Nádraží Vršovice.

Se zavedením nové linky 19 také souvisí úprava tras některých dalších tramvajových linek v Praze. Linka číslo 5 pojede nově z Olšanského náměstí rovně Olšanskou ulicí na Ohradu a k Vozovně Žižkov, kde bude končit. Spojení mezi Seifertovou ulicí a Florou zajistí nadále linka 15, mezi Florou a Ústředními dílnami DP pětku plnohodnotně nahradí spoje linky 16.

Linka číslo 13 bude nově končit u Olšanských hřbitovů společně s linkou 15, protože spojení z Vinohrad směrem do Nových Strašnic zajistí nově tramvajová linka 16.

U linky číslo 16 začnou mezi zastávkami Želivského, Palmovka, Nádraží Vysočany a Lehovec jezdit spoje obnovené linky 19, takže by zde šestnáctka byla navíc.

Pojede proto z Želivského rovně ke Krematoriu Strašnice, na Vinici, Černokosteleckou a k Ústředním dílnám DP. Tady nahradí linky 5 a 13 a nově nabídne z oblasti Nových Strašnic spojení bez jakéhokoliv přestupu až na Karlovo náměstí.

Čtyřiadvacítku čeká zkrácení na Náměstí Bratří Synků. Dál do Vršovic ji nahradí nová linka 19 společně s linkami 6 a 7, které tu jezdí už dnes. Na rozdíl od linky 24 bude linka 19 ve Vršovicích v provozu i o víkendech a také každý den večer.


Autor: Jan Puci

Vyjíždějí sezonní vlaky a cyklobus

25. března 2023 v 06:29

V sobotu 25. března opět vyjedou po zimní přestávce víkendové rekreační vlaky Pražské integrované dopravy dopravců České dráhy a KŽC Doprava, které spojují hlavní město s turisticky atraktivními destinacemi ve středních Čechách i sousedních krajích. Stejně jako v loňském roce se i letos můžete...

Praha 4: Do konce roku se konají na Spořilově farmářské trhy, pozor na dopravu

22. března 2023 ve 12:25

Z důvodu konání farmářských trhů bude pravidelně uzavírána horní část Roztylského náměstí při ulicích Boční I a Boční II – pod ulicí Hlavní, na Spořilově každou sobotu až do 23. prosince.

Začíná rekonstrukce části Prosecké

20. března 2023 ve 12:03

V sobotu 25. března začne rekonstrukce Prosecké ulice v Praze v úseku od křižovatky Prosecká x Vysočanská až po křižovatku ulic Prosecká x Na Vyhlídce x Nad Krocínkou. 

Rekonstrukce ulice U Nemocnice na Karlově náměstí

19. března 2023 v 07:16

Technická správa komunikací (TSK) zahájí ve čtvrtek 23. března další etapu rekonstrukce obvodové komunikace Karlova náměstí v jeho jižní části v úseku mezi ulicí Vyšehradskou a U Nemocnice.  

Začne rekonstrukce části Podbělohorské ulice

17. března 2023 v 09:18

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 20. března rekonstrukci vozovky a chodníků v ulici Podbělohorská v Praze 5, v úseku od křižovatky s ulicí Pod stadiony, cca 180 m směrem k ulici Smrčinská.

Lávka nad Petržílkovou ulicí bude uzavřena

15. března 2023 ve 21:33

Od čtvrtka 16. března od 8 hodin proběhne uzavírka lávky nad Petržílkovou ulicí.

Omezení provozu na Vinohradské

15. března 2023 v 17:23

Od pátku 17. do pondělí 20. března bude omezen provoz na komunikaci Vinohradská v Praze 2 před křižovatkou s Legerovou.

Další články
Nahoru