dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
V Praze začínají testy nejdelšího autobusu na českých silnicích
Dlouhán Van Hool pózuje na ruzyňském letišti. Foto: Jiří Dušátko / DPP

V Praze začínají testy nejdelšího autobusu na českých silnicích

Pražský dopravní podnik (DPP) začal čtyřměsíční testování velkokapacitního autobusu, který by mohl pomoci vyřešit situaci se stále přibývajícím počtem cestujících mezi centrem Prahy a Letištěm Václava Havla. Tříčlánkový autobus Van Hool je nejdelší, jaký kdy vyjel na české silnice.

V rámci prověřování možností zlepšení dopravní obsluhy pražského letiště zajistil DPP dlouhodobý zkušební provoz tříčlánkového autobusu Van Hool AGG 300. Vozidlo belgického výrobce o délce 24,785 metrů je zatím nejdelším autobusem, který kdy pražský dopravce provozoval. Autobus byl nasazen na linku číslo 119 a zkušební provoz by měl probíhat po dobu čtyř měsíců.

„Autobus bude nepochybně velká atrakce. Testováním ale především získáme další provozní data a praktické zkušenosti, které využijeme při rozhodování o dalším postupu řešení dopravní obsluhy pražského letiště, než bude vybudováno plánované železniční spojení z centra,“ řekl Petr Dolínek, náměstek primátorky pro dopravu, sport a volný čas (ČSSD).

„Co nejlepší spojení veřejnou dopravou na Letiště Václava Havla Praha je důležitá věc pro Pražany i návštěvníky našeho města. Především během letní sezóny je poptávka po autobusovém spojení do centra velmi vysoká, linka číslo 119 přepraví denně i přes 15 tisíc cestujících,“ uvedl Martin Gillar, generální ředitel a předseda představenstva DPP.

Jízdní řád autobusu Van Hool AGG 300

velky-bus-jizdni-rad-nahled

Autobus svou délkou a kapacitou zatím nemá v České republice obdoby. Délkou téměř 25 metrů výrazně překonává i velkokapacitní autobus Mercedes-Benz CapaCity L, jež DPP krátkodobě testoval v únoru tohoto roku. Provoz na určené trase je umožněn díky dočasně udělené výjimce, české předpisy totiž připouštějí maximální délku jen 18,75 metru.

Zajímavostí tříčlánkového dvoukloubového autobusu Van Hool AGG 300 nízkopodlažní konstrukce je umístění motoru s převodovkou v levé části předního článku vozu. Poháněna je tak druhá náprava, což umožňuje použití řiditelné třetí a čtvrté nápravy a tím i přes délku vozidla jeho dobrou manévrovatelnost. Celková kapacita autobusu je 181 cestujících.

Za prvních devět měsíců roku 2016 odbavilo Letiště Václava Havla Praha v meziročním srovnání o sedm procent cestujících více. Původní odhady byly kolem pěti procent. Kapacita současných kloubových autobusů na lince číslo 119 už tak přestává dostačovat.


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Další články
Nahoru