dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
V Praze začíná po čtvrtstoletí další velké setkání mladých křesťanů. Ze zahraničí jich dorazí 30 000
Ilustrační foto: freeimages

V Praze začíná po čtvrtstoletí další velké setkání mladých křesťanů. Ze zahraničí jich dorazí 30 000

Do Prahy přijíždějí tisíce mladých křesťanů z více než šesti desítek zemí, aby se zúčastnili společných modliteb a rozhovorů. Evropské setkání mládeže pořádá ekumenická komunita Taizé, v Praze se koná podruhé po 24 letech. Pořadatelé očekávají až 30 000 mladých lidí, první společné modlitby je čekají dnes večer.

Na programu jsou ale i četné workshopy, které se budou věnovat tématům spirituality, vzájemnému porozumění mezi náboženstvími, odkazu Jana Husa či bitvy na Bílé hoře, obecněji pak solidaritě, menšinám nebo paliativní péči.
Dnes v 19 hodin se pro účastníky setkání otevře katedrála sv. Víta, ve stejný čas také bude připravena ke společnému rozjímání část výstavního areálu v pražských Letňanech. Tam se budou lidé k večerním modlitbám scházet i v dalších třech dnech.

Ve svatovítské katedrále se v úterý a ve středu mladí křesťané sejdou ve 13 hodin k polední modlitbě. K té bude v historickém centru Prahy otevřeno 17 kostelů. V každém z nich bude kříž Taizé, který v posledních týdnech speciálně namaloval tým umělců pod vedením Matěje Formana.

Ve středu se večerní modlitby v Letňanech zúčastní i pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka a bude ji přenášet Česká televize.

Účastníci setkání pocházejí ze 65 zemí a nejvíc jich přijede z Polska, Ukrajiny, Německa, Itálie, Francie, Chorvatska a Běloruska. Ubytování jim nabídli i Pražané, přihlásilo se na 2500 rodin, které poskytnou nocleh a snídani až čtyřem mladým lidem.

Komunita Taizé je křesťanské ekumenické společenství klášterního typu. Sídlí ve vesnici Taizé v Burgundsku. Založil ji v roce 1940 bratr Roger, původně Roger Schutz-Marschau, který se na počátku druhé světové války usadil ve Francii. Po okupaci celé Francie strávil dobu do konce války v Ženevě. Do Taizé se vrátil v roce 1944 a během let se k němu přidalo několik mladých mužů. Na Velikonoce 1949 se zavázali k životu v celibátu, ve společenství a prostotě. Dnes komunita čítá stovku bratří z různých zemí i církví.

Snaha komunity Taizé o smíření a mír ve světě získala četná uznání a bratr Roger, který zemřel v roce 2005, několik prestižních ocenění, mimo jiné Templetonovu cenu. Podporu setkání pořádaných komunitou Taizé vyjádřil při své nedávné návštěvě Istanbulu papež František.


Další články
Nahoru