dnes
Čtvrtek - jasno
17°C
zítra
Pátek - skorojasno
19°C
pozítří
Sobota - prehanky-dest
21°C
V Praze začíná každoroční deratizace, potrvá do podzimu
Nástrahy na potkany jsou vkládány do trubek a ty následně do kanálu. Foto (2x): Nina Havlová / www.nase-voda.cz

V Praze začíná každoroční deratizace, potrvá do podzimu

Plošnou deratizaci stokové sítě ve vybraných lokalitách metropole odstartovala společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK). Akce potrvá až do konce října. Na letošní rok je nachystáno 13,5 tisíc kilogramů nástrah, kterými bude ošetřeno celkem 13,5 tisíc kanalizačních vstupů. Počet potkanů v Praze je dlouhodobě odhadován na pět milionů. Tato zvířata se velmi rychle rozmnožují. Hygienická stanice hodnotí situaci v hlavním městě ohledně výskytu hlodavců jako velmi dobrou, a to díky kombinaci povrchové a podpovrchové deratizace.   

Celoplošná deratizace tradičně startuje v historickém centru Prahy. Jako první přijde na řadu Václavské náměstí a Vrchlického sady. Následně se deratizátoři objeví v dalších rizikových lokalitách. „Říjen je věnován kontrolám lokalit se zvýšeným výskytem potkanů a ošetření míst podle dodatečných požadavků hygienické stanice a odborů životního prostředí,“ uvedl mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.

Pražská kanalizační síť je domovem několika milionů potkanů. Pravidelnou deratizací kanalizace se daří udržovat počet potkanů na přiměřené úrovni. Mnoho potkanů je také na povrchu okolo popelnic a v neošetřované zeleni, kam obyvatelé vyhazují odpadky. Rovněž zvýšený stavební ruch vyhání potkany z kanalizace na povrch.

„Dalšími problémovými místy jsou lokality obývané bezdomovci, kteří na pořádek příliš nehledí,“ sdělil Mrázek. Místa výskytu se často mění, protože potkani neustále migrují. Právě kvůli migraci se v rámci deratizace ošetřují vždy větší plochy, čímž je možné zamezit dalšímu šíření potkanů.

hubex-potkani-clanek K hubení potkanů PVK používají přípravek Hubex – požerové nástrahy vhodné do vlhkého prostředí. Ty obsahují například pekařské drobky, šrot, kukuřici, čokoládu, tuk a účinnou látku antikoagulant. Nástrahy jsou pokládány pomocí dvoumetrových trubek do útrob kanálu. Když potkan byť jen malou část sežere, do dvou dní se mu udělá zle, začne mu řídnout krev a pomalu zemře na vnitřní krvácení. Odpadá tak problém se sběrem mrtvých potkanů, protože ti se rozloží v norách.

Ve vybraných lokalitách na povrchu deratizaci provádějí městem či městskými částmi vybrané odborné firmy, v kanalizační síti pak PVK. Pražští hygienici po ukončení procesu deratizace v daném kalendářním roce zpracovávají celkovou zprávu o provedení a výsledcích cyklické deratizace v Praze. Ze zprávy za rok 2017 například vyplývá, že na povrchovou deratizaci hlavní město vynaložilo částku ve výši skoro tři miliony korun a současně na provádění opatření v kanalizační síti poskytlo PVK finanční příspěvek 600 tisíc korun. Společnost PVK přitom na deratizaci stokové sítě loni z vlastních zdrojů zaplatily zhruba pět milionů korun.


Praha 2 zve na ‎nejlepší česká vína v Praze

Včera v 10:20

Největší degustační výstava vín v pondělí 3. června od 13:30 do 18 hodin v Novoměstské radnici v Praze 2. Všechna ze 150 vystavených českých vín se zúčastnila Národní soutěže vín.

Další články
Nahoru