Dnes Neděle - zatazeno 4°C
Zítra Pondělí - zatazeno 5°C
Neděle 23. 1. 2022
Svátek má Zdeněk
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
V Praze začalo pod mostem očkování bezdomovců proti covidu-19
Očkování pod Libeňským mostem. Foto: Magdalena Šmídová

V Praze začalo pod mostem očkování bezdomovců proti covidu-19

Hlavní město začalo očkovat bezdomovce proti covidu-19 přímo v místech, kde se tito lidé zdržují. Spolupracuje na tom s organizacemi Armáda spásy, Naděje a Drop In. Pilotní očkovací místo vzniklo pod Libeňským mostem, celkem bylo dnes naočkováno 26 klientů. Očkovaní dostanou vytištěný certifikát a elektronickou verzi si mohou nechat uložit u poskytovatelů sociálních služeb. Informovali o tom zástupci hlavního města.

Metropole ve spolupráci s Armádou spásy, Nadějí a Drop Inem spustila očkování lidí bez přístřeší jednodávkovou vakcínou Janssen přímo v terénu. Po řadě jednání v minulých týdnech k tomu dalo svolení ministerstvo zdravotnictví. Tam, kde stát neproplatí aplikaci očkovací látky, zajistí úhradu Praha.

Aktivita vychází ze záměru hlavního města zvýšit proočkovanost všech zranitelných skupin obyvatel, včetně cizinců bez pojištění a lidí bez přístřeší. Praha již v červnu spustila očkování části lidí z této skupiny ubytovaných v humanitárních zařízeních zajišťovaných městem.

Nyní se hlavní město dostává k poslední skupině, osobám bez přístřeší, které přespávají venku, nevyužívají žádnou ze stacionárních sociálních služeb a jsou v kontaktu pouze s terénními pracovníky.

U lidí bez přístřeší, kteří se nezdržují na jednom místě, existuje riziko, že by nemohla být aplikována druhá dávka vakcíny. Hlavní město proto ve spolupráci s praktickými lékaři využije látku Janssen. Očkovací tým využívá časy a místa mobilních výdejen jídla, kdy doprovází terénní pracovníky na místa potravinové pomoci a nabízí vakcínu.

Po očkování rovnou zadá informace do centrálního systému a vystaví certifikát o očkování. Terénní pracovníci budou také nabízet zvýšenou podporu při monitorování zdravotního stavu po vakcinaci.

„Na území hlavního města je stále řada lidí, kteří propadli všemi záchytnými sítěmi a nemají přístup k očkování proti nemoci covid-19. Ve spolupráci s terénními službami jdeme těmto lidem vstříc a mobilní očkovací týmy mohou začít aktivně nabízet očkování přímo v místech, kde se tito lidé zdržují,” uvedla pražská radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě).

„Díky tomuto nízkoprahovému způsobu a použití jednodávkové vakcíny můžeme snadno a rychle očkovat ty nejohroženější lidi na ulici, tedy lidi bez přístřeší, kteří jsou často staří a nemocní a vakcína by se k nim jinak dostávala komplikovaně. Řada z nich například nemá telefon a k očkování se nemohou registrovat,” řekl Jan Desenský, ředitel pražské pobočky Centrum sociálních služeb Karla Larssona Armády spásy.


Autor: Jan Puci

Praha 1: Nemocnice Na Františku naočkovala téměř 29 tisíc lidí

11. ledna 2022 ve 12:57

Před rokem začal tým Nemocnice Na Františku s očkováním proti covidu. Za tu dobu stihli podat téměř 29 tisíc dávek.

Další články
Nahoru