dnes
Sobota - jasno
12°C
zítra
Neděle - jasno
15°C
pozítří
Pondělí - jasno
19°C
V Praze začalo jezdit 100 sdílených elektromobilů GreenGo, služba už tři roky funguje v Maďarsku
Elektromobil VW e-up! maďarské carsharingové služby GreenGo v Praze, v pozadí Trojský most. Foto: GreenGo

V Praze začalo jezdit 100 sdílených elektromobilů GreenGo, služba už tři roky funguje v Maďarsku

V Praze ode dneška jezdí 100 sdílených elektromobilů VW e-up! maďarské carsharingové služby GreenGo. Do tří měsíců by měl počet provozovaných aut vzrůst na dvojnásobek. Zaměstnávat chce zhruba 20 lidí.

Pronájem vozů probíhá skrze aplikaci v mobilním telefonu. V tuto chvíli je možné si auta vypůjčit v takzvané „servisní zóně“, která dnes pokrývá Prahu 1 a 2 a vnitřní části obvodů Prahy 3 až 10. Celkem má zóna 35 kilometrů čtverečních.

Auta se mohou pohybovat i mimo ni, a to po celém území Prahy, ale uživatelé se pak do ní musí opět vrátit. Zóna je vyznačena na mapě v aplikaci. O servis vozů se non-stop stará GreenGo servisní team, který auta spravuje a dobíjí na svých i veřejných dobíjecích stanicích.

V případě měsíčního předplatného za 99 korun bude zákazník GreenGo jezdit za 6 korun za minutu. Pokud si klient nechá auto v pronájmu a zaparkuje, zaplatí sníženou sazbu 1,50 Kč za minutu a ve vybraných nákupních centrech kolem Prahy 0,5 koruny za minutu. Navíc firma nyní prvním klientům GreenGo nabízí registraci a 30 minut jízdy na zkoušku zdarma.

„Nechceme konkurovat MHD, ale jsou příležitosti, kdy se auto hodí. Může jít o různé schůzky, převoz více lidí ve větším pohodlí, objemnější nákupy či o rychlé spojení mezi hůře dostupnými částmi Prahy,“ uvedl Šimon Čapek, výkonný ředitel pražské pobočky.

Na rozdíl od klasických autopůjčoven GreenGo služba pracuje na takzvaném free-floating systému, který nemá centrální místo, odkud je vozy nutno půjčovat a vracet. Zájemci o pronájem v aplikaci vidí, která auta jsou volná, kde jsou zaparkovaná a jaký je stav jejich baterie, tedy i jejich dojezd.

Auta se odemykají a zamykají skrze aplikaci pomocí čtyřmístného kódu nebo biometrickým ověřením identity. Po stáhnutí aplikace do mobilu a nutné registraci, ke které je potřeba občanský a řidičský průkaz a platební karta, je možné ihned odjet.

GreenGo vstupuje na český trh s tříletou zkušeností z Budapešti, kde její služby využívá několik desítek tisíc pravidelných klientů. „Celý proces registrace, půjčování, vracení, nabíjení, mytí i servisu jsme si ověřovali ve dvouměsíčním uzavřeném testování, které jsme spustili již před koncem roku 2019,“ sdělil Čapek.

Sdílení elektrických dopravních prostředků v Praze nabízí i společnost re.volt, která se zaměřuje na elektrické koloběžky a skútry, ale nabízí i elektromobily. Cestou hybridních Toyot pak šla společnost Anytime, která v metropoli působí od loňského roku. Sdílené vozy nabízí i další firmy jako Car4Way, Autonapůl nebo Ajo.cz.

Škoda Auto loni na podzim oznámila, že letos plánuje spolu s mateřskou automobilkou Volkswagenem nabízet v Praze sdílení elektromobilů pod značkou WeShare. V nabídce by měl být první elektrický model Škody Citigo iV.


Dopravní podnik postupně otevře vybraná střediska dopravních informací

1. dubna 2020 ve 22:09

Od dnešního dne pražský dopravní podnik (DPP) otevřel prodejní místo Centrální dispečink v ulici Na Bojišti 5 v Praze 2. Od pátku 3. dubna obnoví provoz také v šesti střediscích dopravních informací: Anděl, Hlavní nádraží 1 a 2, Hradčanská, Můstek a Nádraží...

Obnovení stavebních prací v ulici U Sluncové

1. dubna 2020 v 07:09

Od 1. dubna bude Technická správa komunikací pokračovat v celkové rekonstrukci komunikace v ulici U Sluncové v úseku ulice Pod Plynojemem až k hotelu Čechie. 

Registr vozidel v Praze 6 bude otevřen

31. března 2020 ve 12:56

Od středy 1. dubna bude otevřeno dočasně uzavřené pracoviště registru vozidel v Radimově ulici v Praze 6. Pracoviště bude mít úřední hodiny v pondělí 8:00 – 11:00 hodin a ve středu 13:00 – 16:00 hodin pouze pro objednané.

Dopravní omezení na Letenské

31. března 2020 v 10:20

V noci z 1. na 2. dubna bude od 20 do 4:40 hodin uzavřena ulice Letenská v Praze 1. Důvodem je údržba tramvajové trati.

Další články
Nahoru