Dnes Úterý - zatazeno 16°C
Zítra Středa - obcasny-dest 14°C
Úterý 24. 5. 2022
Svátek má Jana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V Praze začala na covid testovat mobilní laboratoř, naráz zvládne vyhodnotit vzorky od 94 lidí
V mobilní laboratoři se dnes testovali strážníci a strážnice městské policie. Foto: GHC Genetics

V Praze začala na covid testovat mobilní laboratoř, naráz zvládne vyhodnotit vzorky od 94 lidí

Jednotlivci i firmy mají nově možnost objednat si v Praze testování navid-19 na libovolném místě. Začala totiž fungovat mobilní laboratoř ve speciálně upraveném sanitním voze, který dorazí v dohodnutém termínu kamkoliv po hlavním městě. Vyhodnocení plnohodnotného testu PCR následně bude v závislosti na počtu vzorků k dispozici během několika hodin. Najednou může tato speciální laboratoř provést odběr a vyhodnotit vzorky až u 94 osob.

„Jak se ukazuje podle posledních čísel, Praha v porovnání se zbytkem republiky zvládá epidemii covid-19 dobře. Jednak za to může disciplinovanost Pražanů a dodržování všech pravidel, kterým chci tímto poděkovat, ale také dostatečná protestovanost a zachytávání i bezpříznakových pacientů. Nyní ke všem testovacím místům přidáváme i tuto mobilní laboratoř, která je schopna provádět hromadné odběry a výsledky vyhodnocovat do dvou nebo tří hodin. Věřím, že nám pomůže celou situaci v Praze ještě lépe zvládat,“ uvedl náměstek primátora pro bezpečnost Petr Hlubuček (STAN).

Mobilní laboratoř je umístěna ve speciálně upraveném sanitním voze, kde je veškeré vybavení potřebné k provedení odběru vzorků. Kromě toho se zde ale nacházejí také analyzátory a přístroje, které dokážou na místě provést i analýzu všech odebraných vzorků.

Mobilní laboratoř budou obsluhovat medici a certifikovaní laboratorní pracovníci, kteří budou mít na starost PCR analýzu vzorků. Kromě tohoto nejčastějšího způsobu testování bude možné provést i imunochromatografický test na protilátky a také antigenní test. Oba tyto testy budou na místě vyhodnoceny do deseti minut.   

„Věříme, že tato služba pomůže zejména mnoha podnikatelům opět plnohodnotně fungovat, ať již budou daná opatření nastavená vládou jakákoliv. Mobilní laboratoř je komfortní metoda, díky které lze v krátkém času spolehlivým PCR testem otestovat skupinu lidí, které jsou v blízkém kontaktu a včas případně izolovat pozitivní osoby, aby nemusel být omezen či dokonce přerušen celý provoz. Tuto službu ale mohou samozřejmě využít i fyzické osoby, například před konáním svatby, rodinné oslavy a podobně,“ uvedl Viktor Furman, ředitel společnosti GHC Genetics, která novou službu nabízí.

Systém objednání funguje přes emailovou adresu mobilnilaborator@ghc.cz nebo na covid lince 739 500 500. Je potřeba uvést termín, místo plánovaného odběru a počet testovaných osob.

Cena služby Mobilní laboratoř:

5–10 vzorků (odběr v Praze) = 2 500,– Kč/1 osoba – výsledek do 2 hod + cena za přistavení sanitního vozu 5 000,– Kč (jednorázově)

11–34 vzorků (odběr v Praze) = 2 200,– Kč/1 osoba – výsledek do 3 hod + cena za přistavení sanitního vozu 2 000,– Kč (jednorázově)

35 a více vzorků (odběr v Praze) = 1 900,– Kč/1 osoba – výsledek do 5–6 hod. Přistavení sanitního vozu = ZDARMA


Autor: red

Očkovací centrum na Chodově ukončilo provoz

28. února 2022 ve 13:40

Očkovací centrum v pražské obchodním domě na Chodově po sedmi měsících ukončilo provoz. Poslední zájemce o vakcínu proti covidu-19 naočkovalo včera večer v 19 hodin, od dnešního dne je centrum uzavřeno. Informoval o tom na twitteru Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který centrum...

Další články
Nahoru