dnes
Sobota - polojasno
0°C
zítra
Neděle - zatazeno
1°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
3°C
V Praze začala kampaň proti domácímu násilí. Zkušenost s ním má pětina žen a sedm procent mužů
Obětmi násilí a psychického deptání bývají i muži. Ilustrační foto: Freeimages.com

V Praze začala kampaň proti domácímu násilí. Zkušenost s ním má pětina žen a sedm procent mužů

Hlavní město společně s příspěvkovou organizací Centrum sociálních služeb Praha (CSSP) spustilo kampaň s názvem „Má mě rád? Nemá mě rád?“. Ta je zaměřena proti domácímu násilí. Představí celkem sedm příběhů obětí domácího násilí, má za cíl ukázat možné řešení ohroženým lidem, kteří neví, co v situaci dělat. Součástí kampaně jsou přednášky, výstava či publikace. Kampaň potrvá do konce února 2018.

Kampaň má oslovit ženy a muže, kteří jsou ohroženi domácím násilím. Nabídnout jim možnost řešení prostřednictvím Intervenčního centra. Poukázat na to, že domácí násilí nemusí ženy či muži snášet, protože existují řešení.

„Navíc chceme, aby si uvědomili, že netrpí jenom oni, ale i jejich děti, které si své negativní zkušenosti nesou s sebou do budoucího života,“ uvedl ke kampani radní pro sociální oblast Daniel Hodek (ČSSD).

Součástí kampaně je vizuální prezentace – výstava s příběhy žen a mužů, kteří prožili domácí násilí, billboardy, ke kampani je natočen i promo spot. V něm se autoři snaží veřejnosti přiblížit formy a způsoby domácího násilí, které vycházejí z konkrétních zkušeností ohrožených osob.

V průběhu kampaně budou pořádány přednášky pro laickou veřejnost, ale i odborníky a na závěr kampaně se uskuteční konference, která se zaměří na téma domácího násilí v České republice a možnosti jeho řešení.

hodek-chromova

Daniel Hodek a Zuzana Chomová

„Součástí kampaně bude rovněž publikace věnovaná domácímu násilí, příběhům žen a mužů, kteří se s domácím násilím potýkali a způsobům, jakým Intervenční centrum pomáhá,“ řekla Zuzana Chomová., vedoucí Intervenčního centra Praha, které funguje při CSSP.

To, že domácí násilí je opravdovým společenským problémem, dokazují i statistiky, neboť s ním má podle zjištění zkušenost víc než pětina žen a 7% mužů. „Co je ale alarmující, že ve většině rodin, ve kterých se domácí násilí odehrává, žije minimálně jedno dítě,“ upřesnil radní Hodek.

Atmosféra násilí, ve které je nuceno vyrůstat, vede k sekundárním problémům – jednak již v dětství (psychické změny, zhoršení chování atd.) a jednak následně v dospělosti. Děti, aniž by si to uvědomovaly, přebírají chování a názory svých rodičů do budoucího života.

Pražské Intervenční centrum zahájilo svoji činnost 1. ledna 2007. Od té doby v něm hledalo pomoc zhruba 5500 lidí. Pracovníci centra pomáhali obětem násilí u 1272 případů vykázání násilné osoby z domova.

Tímto institutem může policie ochránit oběť na deset dní, během kterých pracovníci centra kontaktují ohroženou osobu a jednají s ní o možném řešení situace. Na konci roku Intervenční centrum podruhé ocení policisty za spolupráci při řešení případů domácího násilí.

Intervenční centrum Praha funguje už deset let. Za tu dobu jeho pomoc vyhledalo víc než 5,5 tisíc žen a mužů, pracovnice a pracovníci pomáhali celkem v 1272 případech vykázání násilné osoby ze společného obydlí.


Z ulic začínajá mizet neoprávněná reklama

Dnes v 10:26

Odbor hospodaření s majetkem magistrátu dosáhl úspěchu v letitém soudním sporu s reklamní společností euroAWK a její sesterskou společností ORIS. Na základě platných exekučních příkazů vydaných v listopadu tohoto roku již započaly práce na odstranění neoprávněných reklamních zařízení těchto...

Další články
Nahoru