Dnes Čtvrtek - polojasno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 14°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V Praze začala deratizace, do kanálů bude vloženo skoro 14 tun nástrah
Speciální nástraha bude během jara položena pomocí dvoumetrových trubek i do útrob kanálu u Staroměstské radnice. Foto: se souhlasem PVK

V Praze začala deratizace, do kanálů bude vloženo skoro 14 tun nástrah

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) startují od začátku dubna celoplošnou deratizaci stokové sítě ve vybraných lokalitách metropole. Akce potrvá až do konce října. Informoval o tom mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.

„Začínáme na Novém Městě, Rašínově nábřeží, v okolí Petřína, na Pražačce a na Jarově. Následovat budou další lokality, které jsme si odsouhlasili s magistrátem a jednotlivými městskými částmi,“ uvedl.

V polovině května, několik týdnů o prázdninách a na konci října se pak podle Mrázka budou deratizátoři věnovat kontrolám lokalit se zvýšeným výskytem potkanů a ošetření míst podle dodatečných požadavků pražské hygienické stanice a odborů životního prostředí městských částí. „Na letošní rok máme nachystáno 13,5 tisíc kilogramů nástrah, kterými ošetříme 13,5 tisíc kanalizačních vstupů,“ upřesnil mluvčí.

Pražská kanalizační síť je domovem několika miliónů potkanů. Pravidelnou deratizací kanalizace se podle PVK daří udržovat počet potkanů na přiměřené úrovni. Bohužel mnoho potkanů je také na povrchu okolo popelnic a v neošetřované zeleni, kam obyvatelé vyhazují odpadky. Rovněž zvýšený stavební ruch vyhání potkany z kanalizace na povrch. Dalšími problémovými místy jsou podle Mrázka lokality obývané bezdomovci. 

K hubení potkanů PVK používají přípravek Hubex – požerové nástrahy vhodné do vlhkého prostředí. Ty obsahují například pekařské drobky, šrot, kukuřici, čokoládu, tuk a účinnou látku antikoagulant.  Nástrahy jsou ukládány výhradně do stokové sítě, nikoliv na povrch. 

Deratizace se provádí vždy na jaře a na podzim. Povinnost hubit škodlivé hlodavce je stanovená zákonem o ochraně veřejného zdraví.


Autor: Jan Puci

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Dnes ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

Včera ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Praha 6 podpořila program Trenéři ve škole dotací 1,16 milionu korun

Včera v 08:34

Zastupitelé Prahy 6 na svém jednání tento týden podpořili program Trenéři ve škole dotací 1,16 mil. korun. Program je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělocviku na 1. stupni základních škol, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učiteli na správném a pestrém pohybovém...

Další články
Nahoru