dnes
Čtvrtek - skorojasno
10°C
zítra
Pátek - zatazeno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
V Praze začal první vánoční trh, další budou brzy následovat
Vánoce jsou tu za pět týdnů. Ilustrační foto: freeimages.com

V Praze začal první vánoční trh, další budou brzy následovat

Na náměstí Míru na Vinohradech se ve čtvrtek v 10 hodin otevřel první vánoční trh v metropoli. Na Staroměstském náměstí se velký vánoční strom, který pochází z Nespek na Benešovsku, rozsvítí až v sobotu 29. listopadu. Ve stejný den začnou trhy i na Václavském náměstí.

Vlastní trhy či jiné vánoční akce pořádá také většina městských částí. „Vánoční strom s ručně malovaným betlémem bude letos zahalen stovkami žárovek v odstínu ledové záře," láká na webu Praha 2.

Na náměstí Míru se se svými stánky představí také neziskové organizace, které budou nabízet své výrobky. Od 23. listopadu se k trhům na náměstí Míru přidají i stánky na Tylově náměstí.

Oba vánoční trhy v Praze 2 skončí již na Štědrý den. Největší vánoční trhy – na Václavském a Staroměstském náměstí – se veřejnosti otevřou v sobotu 29. listopadu. V podvečer se také slavnostně rozsvítí velký vánoční strom a vánoční výzdoba v centru Prahy.

„Náladu umocní také program na Staroměstském náměstí, který nabídne především tradiční sváteční melodie v podání souborů z celé republiky," uvedli pořadatelé. Trhy v centru města skončí ve čtvrtek 1. ledna.

SOS dětské vesničky na Hradě

Další vánoční strom se rozsvítí první adventní neděli na Pražském hradě. U té příležitosti bude zahájen další ročník charitativní sbírky pro SOS dětské vesničky. „Podobně jako v předešlých letech, i v letošním roce bude samotné rozsvícení doprovázeno hudebním programem, v němž vystoupí nejmenší zpěváčci dětského pěveckého sboru Pueri Gaudentes a Hudba Hradní stráže," popsala mluvčí sdružení SOS dětských vesniček Jana Šagátová.

Vystoupí také Felix Slováček. Naopak až 4. prosince začíná Žižkovský advent. Na programu jsou koncerty od klasické hudby a zpěvu po underground a divadelní představení. Pro děti jsou připravené akce na náměstí Jiřího z Poděbrad – 4. prosince Čertovsky popletený Mikuláš a 19. prosince Čertovsky popletené Vánoce.

„O den později na tomtéž místě vyroste živý betlém Divadla v Pytli, který v pohádkové chaloupce předvede vánoční zvyky a tradice. Šňůru adventních akcí pak uzavře v neděli 21. prosince vánoční koncert na schodech kostela Nejsvětějšího Srdce Páně," informovala Praha 3 na webu. O posledních třech adventních nedělích budou na náměstí otevřené také farmářské trhy.

Řada akcí v Praze 6

V Praze 6 si mohou vánoční strom ve Vokovicích ozdobit sami jejich obyvatelé, rozsvítí ho 29. listopadu. Stejně jako další stromek, živou jedli, která bude ozdobená na Břevnově. O první adventní neděli v podvečer se rozsvítí stromky u Písecké brány na Hradčanech a na Vítězném náměstí, ve stejný čas vychází také adventní lampionový průvod Ořechovkou.

Každou z adventních nedělí mohou lidé dorazit k Písecké bráně, kde jsou na programu koncerty, divadelní představení či výtvarné dílny.

Netradičně na ledě mohou oslavit Mikuláše obyvatelé Prahy 7. Městská část je zve na bruslení do sportovní haly na výstavišti. Od pátku 5. prosince do neděle 7. prosince jsou na výstavišti také vánoční trhy. O týden později pak Stříbrné vánoční dny nabídne návštěvníkům výstaviště PVA v Letňanech.


Další články
Nahoru