Dnes Pátek - zatazeno 17°C
Zítra Sobota - polojasno 16°C
Pátek 20. 5. 2022
Svátek má Zbyšek
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V Praze za týden přibylo 445 nakažených, v mezitýdenním srovnání o 87 více
Ilustrační foto: CareAtya / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

V Praze za týden přibylo 445 nakažených, v mezitýdenním srovnání o 87 více

V hlavním městě od minulého do tohoto čtvrtka přibylo 445 případů nemoci covid-19, o 87 více než předchozí týden. V přepočtu na 100 000 obyvatel Prahy za týden se zvýšil počet nakažených v mezitýdenním srovnání z 27 na 33. Takzvané incidenční číslo je v metropoli nejvyšší ze všech krajů, celostátní má hodnotu 11.

Nejméně se šíří nákaza v Ústeckém, Jihočeském, Karlovarském a Zlínském kraji, kde je shodně incidenční číslo čtyři. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Nakažených začalo v Praze v mezitýdenním srovnání přibývat před dvěma týdny. Tento týden nejvyšší počet případů koronaviru, téměř stovku, laboratoře odhalily ve středu. Ve čtvrtek jich bylo přibližně o 20 méně a počátkem týdne do 50 případů. Na pondělí a úterý ale připadly státní svátky a ve volných dnech se méně testuje.

Za opětovným zrychlováním epidemie je podle odborníků nakažlivější mutace delta, vláda proto v zemi zpřísnila ode verejška způsob prokazování bezinfekčnosti a rozšířila povinné testování po návratu ze zahraničí.

Pražští hygienici již dřív apelovali na obyvatele, aby dál dodržovali bezpečnostní protikoronavirová opatření v podobě ochrany dýchacích cest, vzájemných odstupů ve vzdálenosti aspoň dvou metrů nebo dezinfekce rukou.

Stěžejní je podle nich také očkování proti covidu, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek v souvislosti se situací v Praze mimo jiné požádal všechny mladší ročníky, aby se nechaly proti covidu očkovat. U dosud neočkovaných lidí je podle odborníků důležité i pravidelné testování.

Od začátku epidemie loni v březnu bylo v Praze přes 187.000 potvrzených případů koronaviru. Na 183 000 lidí se z nákazy vyléčilo a 2758 lidí s potvrzeným covidem v hlavním městě zemřelo.

V posledních dnech jsou podle dat ministerstva úmrtí nakažených výjimečná, na červenec zatím připadá jedno úmrtí.

Od začátku očkování proti covidu loni v prosinci zdravotníci podali v Praze na 1,48 milionu dávek vakcíny, nejvíce ze všech krajů. Dvě dávky dostalo v hlavním městě přes půl milionu lidí. Od začátku července se mohou k očkování registrovat i děti od 12 let.


Autor: ČTK

Očkovací centrum na Chodově ukončilo provoz

28. února 2022 ve 13:40

Očkovací centrum v pražské obchodním domě na Chodově po sedmi měsících ukončilo provoz. Poslední zájemce o vakcínu proti covidu-19 naočkovalo včera večer v 19 hodin, od dnešního dne je centrum uzavřeno. Informoval o tom na twitteru Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který centrum...

Další články
Nahoru