Dnes Pondělí - zatazeno 26°C
Zítra Úterý - polojasno 31°C
Pondělí 17. 6. 2024
Svátek má Adolf
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze za týden přibylo 445 nakažených, v mezitýdenním srovnání o 87 více
Ilustrační foto: CareAtya / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

V Praze za týden přibylo 445 nakažených, v mezitýdenním srovnání o 87 více

V hlavním městě od minulého do tohoto čtvrtka přibylo 445 případů nemoci covid-19, o 87 více než předchozí týden. V přepočtu na 100 000 obyvatel Prahy za týden se zvýšil počet nakažených v mezitýdenním srovnání z 27 na 33. Takzvané incidenční číslo je v metropoli nejvyšší ze všech krajů, celostátní má hodnotu 11.

Nejméně se šíří nákaza v Ústeckém, Jihočeském, Karlovarském a Zlínském kraji, kde je shodně incidenční číslo čtyři. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Nakažených začalo v Praze v mezitýdenním srovnání přibývat před dvěma týdny. Tento týden nejvyšší počet případů koronaviru, téměř stovku, laboratoře odhalily ve středu. Ve čtvrtek jich bylo přibližně o 20 méně a počátkem týdne do 50 případů. Na pondělí a úterý ale připadly státní svátky a ve volných dnech se méně testuje.

Za opětovným zrychlováním epidemie je podle odborníků nakažlivější mutace delta, vláda proto v zemi zpřísnila ode verejška způsob prokazování bezinfekčnosti a rozšířila povinné testování po návratu ze zahraničí.

Pražští hygienici již dřív apelovali na obyvatele, aby dál dodržovali bezpečnostní protikoronavirová opatření v podobě ochrany dýchacích cest, vzájemných odstupů ve vzdálenosti aspoň dvou metrů nebo dezinfekce rukou.

Stěžejní je podle nich také očkování proti covidu, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek v souvislosti se situací v Praze mimo jiné požádal všechny mladší ročníky, aby se nechaly proti covidu očkovat. U dosud neočkovaných lidí je podle odborníků důležité i pravidelné testování.

Od začátku epidemie loni v březnu bylo v Praze přes 187.000 potvrzených případů koronaviru. Na 183 000 lidí se z nákazy vyléčilo a 2758 lidí s potvrzeným covidem v hlavním městě zemřelo.

V posledních dnech jsou podle dat ministerstva úmrtí nakažených výjimečná, na červenec zatím připadá jedno úmrtí.

Od začátku očkování proti covidu loni v prosinci zdravotníci podali v Praze na 1,48 milionu dávek vakcíny, nejvíce ze všech krajů. Dvě dávky dostalo v hlavním městě přes půl milionu lidí. Od začátku července se mohou k očkování registrovat i děti od 12 let.


Autor: ČTK

O novou vakcínu proti covidu-19 je ve FTN zájem

27. října 2022 v 10:44

O novou vakcínu – Comirnaty BA.4/5 proti Covidu-19 je ve FTN zájem, v minulém týdnu si pro ni přišlo do očkovacího centra přes 1032 lidí.

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Další články
Nahoru