Dnes Středa - skorojasno 15°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 20°C
Středa 22. 9. 2021
Svátek má Darina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
V Praze za týden přibylo 445 nakažených, v mezitýdenním srovnání o 87 více
Ilustrační foto: CareAtya / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

V Praze za týden přibylo 445 nakažených, v mezitýdenním srovnání o 87 více

V hlavním městě od minulého do tohoto čtvrtka přibylo 445 případů nemoci covid-19, o 87 více než předchozí týden. V přepočtu na 100 000 obyvatel Prahy za týden se zvýšil počet nakažených v mezitýdenním srovnání z 27 na 33. Takzvané incidenční číslo je v metropoli nejvyšší ze všech krajů, celostátní má hodnotu 11.

Nejméně se šíří nákaza v Ústeckém, Jihočeském, Karlovarském a Zlínském kraji, kde je shodně incidenční číslo čtyři. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Nakažených začalo v Praze v mezitýdenním srovnání přibývat před dvěma týdny. Tento týden nejvyšší počet případů koronaviru, téměř stovku, laboratoře odhalily ve středu. Ve čtvrtek jich bylo přibližně o 20 méně a počátkem týdne do 50 případů. Na pondělí a úterý ale připadly státní svátky a ve volných dnech se méně testuje.

Za opětovným zrychlováním epidemie je podle odborníků nakažlivější mutace delta, vláda proto v zemi zpřísnila ode verejška způsob prokazování bezinfekčnosti a rozšířila povinné testování po návratu ze zahraničí.

Pražští hygienici již dřív apelovali na obyvatele, aby dál dodržovali bezpečnostní protikoronavirová opatření v podobě ochrany dýchacích cest, vzájemných odstupů ve vzdálenosti aspoň dvou metrů nebo dezinfekce rukou.

Stěžejní je podle nich také očkování proti covidu, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek v souvislosti se situací v Praze mimo jiné požádal všechny mladší ročníky, aby se nechaly proti covidu očkovat. U dosud neočkovaných lidí je podle odborníků důležité i pravidelné testování.

Od začátku epidemie loni v březnu bylo v Praze přes 187.000 potvrzených případů koronaviru. Na 183 000 lidí se z nákazy vyléčilo a 2758 lidí s potvrzeným covidem v hlavním městě zemřelo.

V posledních dnech jsou podle dat ministerstva úmrtí nakažených výjimečná, na červenec zatím připadá jedno úmrtí.

Od začátku očkování proti covidu loni v prosinci zdravotníci podali v Praze na 1,48 milionu dávek vakcíny, nejvíce ze všech krajů. Dvě dávky dostalo v hlavním městě přes půl milionu lidí. Od začátku července se mohou k očkování registrovat i děti od 12 let.


Autor: ČTK

Praha 1: V Nemocnici Na Františku se můžete registrovat k očkování

Dnes v 08:45

Do Nemocnice Na Františku je možné se registrovat k podání 3. posilující dávky proti covidu-19. Registrace přes Centrální rezervační systém je možná až po uplynutí 8 měsíců od podání 2. dávky, nikoliv dříve.

Metropolitní očkovací centrum bude od příštího týdne pokračovat v novém režimu

19. září 2021 v 08:10

Velká očkovací centra mimo zdravotnická zařízení se v celé republice postupně uzavírají. Také Metropolitní očkovací centrum utlumuje svoji činnost a podle plánu skončilo k pátku 17. září s jeho provozem hlavní město. Očkovací centrum bude i nadále fungovat v omezeném...

Praha pokračuje v očkování lidí bez přístřeší

16. září 2021 v 10:38

Ve snaze zajistit co nejvyšší proočkovanost Pražanů organizuje hlavní město od poloviny července očkování lidí bez přístřeší. Díky dohodě s Ministerstvem zdravotnictví očkuje Praha i cizince bez domova, kteří žijí na území hlavního města. Během osmi očkovacích akcí se podařilo podat vakcínu, která...

Ve FTN bylo naočkováno už více než 160 tisíc lidí a přes 4000 dětí od 12 let

14. září 2021 v 06:55

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) bylo naočkováno už více než 160 tisíc lidí a k tomu přes 4000 dětí od 12 do 15 let. Očkovat proti nemoci Covid-19 se ve FTN začalo na konci prosince minulého roku, a to v prostorách nového očkovacího centra v pavilonu F. 

Další články
Nahoru