Dnes Středa - obcasny-dest 3°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 2°C
Středa 1. 2. 2023
Svátek má Hynek
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
V Praze za čtvrtletí přibylo téměř 2000 obyvatel, výrazně víc bylo úmrtí
V Praze se od ledna do konce března narodilo 3583 lid. Ilustrační foto: archiv

V Praze za čtvrtletí přibylo téměř 2000 obyvatel, výrazně víc bylo úmrtí

V Praze za letošní první čtvrtletí přibylo 1990 lidí, hlavní město tak mělo ke konci března 1,337 milionu obyvatel. Víc lidí zemřelo, než se narodilo, nárůst tak zajistili lidé, kteří se do metropole přistěhovali. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Počet obyvatel se za čtvrtletí zvýšil už jen ve Středočeském kraji, v ostatních regionech klesl.

V Praze se od ledna do konce března narodilo 3583 lidí, zhruba stejně jako před rokem. Počet úmrtí se ale proti loňskému prvnímu čtvrtletí, které zasáhla epidemie koronaviru jen mírně, zvýšil téměř o polovinu na letošních 4712.

Do letošního prvního čtvrtletí spadá třetí a čtvrtá vlna epidemie, podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví v hlavním městě za první tři měsíce roku s nemocí covid-19 zemřelo 1401 lidí.

Zatímco narozených tak bylo v prvním čtvrtletí v metropoli o 1129 méně než zemřelých, stěhováním přibylo 3119 lidí. Do Prahy totiž přišlo 12.447 nových obyvatel a odešlo 9328 lidí.

Z jiných regionů Česka se do hlavního města přistěhovalo 5731 lidí, zbytek byl ze zahraničí. Z Prahy do jiných částí republiky zamířilo 7098 lidí, ostatní odešli do ciziny.

Sňatků i rozvodů v hlavním městě proti loňskému prvnímu čtvrtletí ubylo. Počet svateb se snížil asi o pětinu na 362. Obřady byly omezeny protiepidemickými opatřeními. Rozvedlo se 533 párů, tedy zhruba o 15 procent méně než před rokem.

Celorepublikový počet obyvatel se za první tři měsíce roku snížil o 7297 lidí a klesl zpět pod hranici 10,7 milionu, nad kterou se dostal loni v červnu. Počtem 46 437 úmrtí je letošní první čtvrtletí nejtragičtější od vzniku samostatné ČR.

Praha zůstává druhým nejlidnatějším regionem, přes 1,4 milionu obyvatel má Středočeský kraj. Víc než milion lidí je ještě v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Nejmenší podle počtu obyvatel je dlouhodobě Karlovarský kraj.


Autor: ČTK

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

Dnes ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Praha 6: Využijte služeb poradenského místa ve Skleňáku zdarma

Dnes v 17:21

Poradit nebo pomoci s tím, jak se vyrovnat s rostoucími životními náklady, potřebují v současné době i lidé, kteří to nikdy před tím nepotřebovali. Praha 6 pro ně připravila poradnu zdarma.

Zažijte Fakultu dopravní ČVUT v Praze na vlastní kůži

Dnes v 16:43

Zažijte Fakultu dopravní (FD) ČVUT v Praze na vlastní kůži, to je vzkaz současných studentů fakulty směrem ke středoškolákům. Studenti pražské Dopravky hrají hlavní roli na připravovaném Dnu otevřených dveří, který se koná 3. února v budově Horská v Praze 2, od...

Dezinformační sondy Marie Koldinské: Veřejné debaty v Kampusu Hybernská

Včera v 07:46

Univerzita Karlova v Kampusu Hybernská organizuje cyklus veřejných debat nad problematikou dezinformací. Cílem této řady je umožnit komunikaci mezi aktéry akademické i mimoakademické sféry a vytvořit prostor pro objevování společných možností obrany před rozšiřováním dezinformačních...

Další články
Nahoru