Dnes Sobota - obcasny-dest 6°C
Zítra Neděle - polojasno 7°C
Sobota 29. 1. 2022
Svátek má Zdislava
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
V Praze za čtvrtletí přibylo téměř 2000 obyvatel, výrazně víc bylo úmrtí
V Praze se od ledna do konce března narodilo 3583 lid. Ilustrační foto: archiv

V Praze za čtvrtletí přibylo téměř 2000 obyvatel, výrazně víc bylo úmrtí

V Praze za letošní první čtvrtletí přibylo 1990 lidí, hlavní město tak mělo ke konci března 1,337 milionu obyvatel. Víc lidí zemřelo, než se narodilo, nárůst tak zajistili lidé, kteří se do metropole přistěhovali. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Počet obyvatel se za čtvrtletí zvýšil už jen ve Středočeském kraji, v ostatních regionech klesl.

V Praze se od ledna do konce března narodilo 3583 lidí, zhruba stejně jako před rokem. Počet úmrtí se ale proti loňskému prvnímu čtvrtletí, které zasáhla epidemie koronaviru jen mírně, zvýšil téměř o polovinu na letošních 4712.

Do letošního prvního čtvrtletí spadá třetí a čtvrtá vlna epidemie, podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví v hlavním městě za první tři měsíce roku s nemocí covid-19 zemřelo 1401 lidí.

Zatímco narozených tak bylo v prvním čtvrtletí v metropoli o 1129 méně než zemřelých, stěhováním přibylo 3119 lidí. Do Prahy totiž přišlo 12.447 nových obyvatel a odešlo 9328 lidí.

Z jiných regionů Česka se do hlavního města přistěhovalo 5731 lidí, zbytek byl ze zahraničí. Z Prahy do jiných částí republiky zamířilo 7098 lidí, ostatní odešli do ciziny.

Sňatků i rozvodů v hlavním městě proti loňskému prvnímu čtvrtletí ubylo. Počet svateb se snížil asi o pětinu na 362. Obřady byly omezeny protiepidemickými opatřeními. Rozvedlo se 533 párů, tedy zhruba o 15 procent méně než před rokem.

Celorepublikový počet obyvatel se za první tři měsíce roku snížil o 7297 lidí a klesl zpět pod hranici 10,7 milionu, nad kterou se dostal loni v červnu. Počtem 46 437 úmrtí je letošní první čtvrtletí nejtragičtější od vzniku samostatné ČR.

Praha zůstává druhým nejlidnatějším regionem, přes 1,4 milionu obyvatel má Středočeský kraj. Víc než milion lidí je ještě v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Nejmenší podle počtu obyvatel je dlouhodobě Karlovarský kraj.


Autor: ČTK

Sociální pedagogové na školách se možná ještě letos dočkají ukotvení v zákoně

Včera ve 12:13

Není to školní psycholog ani sociální pracovník a už vůbec ne „doučovací“ služba. Sociální pedagog je výjimečná postava rozkročená mezi školou, dítětem a rodinou, která potřebuje speciální přístup a pomoc. V praxi se už mnohokrát osvědčil.

Radní schválili další projekt rozvoje sociální infrastruktury pro seniory

Včera v 10:46

Radní hlavního města schválili veřejnou zakázku na výběr projektanta na novostavbu areálu dlouhodobé lůžkové péče pro seniory, který má vzniknout blízko historického centra Dolních Počernic. 

Portál Pražana se rozšiřuje o agendu poplatků za psy

27. ledna 2022 ve 21:49

Praha rozšiřuje Portál Pražana o další funkcionalitu, tentokrát se jedná o agendu místního poplatku ze psů. V současnosti je v provozu pilotní fáze projektu v Praze 3, další městské části budou brzy následovat. Magistrát to uvedl v tiskové zprávě.

Zvyšujeme počet košů na psí výkaly, uvedla Praha 5. Aktuálně je v ulicích 238 nádob

27. ledna 2022 ve 21:40

Na psí exkrementy je aktuálně na území Prahy 5 rozmístěno 238 košů. Jejich počet se postupně zvyšuje, uvedla městská část v tiskové zprávě. Na nejvíce exponovaných místech, jako je Smíchov, sídliště Barrandov a část Radlic navíc probíhá pravidelný úklid...

Projekt Trenéři do škol v Praze 2 pokračuje

27. ledna 2022 v 10:53

Praha 2 bude pokračovat v zapojování profesionálních trenérů do hodin tělocviku na základních školách. Projekt pilotně spustila na začátku školního roku. Zkvalitnění sportovní výuky, které se v prvním pololetí osvědčilo, tak bude pokračovat i v celém letošním...

Další články
Nahoru