Dnes Čtvrtek - polojasno 29°C
Zítra Pátek - bourky 27°C
Čtvrtek 30. 6. 2022
Svátek má Šárka
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V Praze za čtvrtletí přibylo téměř 2000 obyvatel, výrazně víc bylo úmrtí
V Praze se od ledna do konce března narodilo 3583 lid. Ilustrační foto: archiv

V Praze za čtvrtletí přibylo téměř 2000 obyvatel, výrazně víc bylo úmrtí

V Praze za letošní první čtvrtletí přibylo 1990 lidí, hlavní město tak mělo ke konci března 1,337 milionu obyvatel. Víc lidí zemřelo, než se narodilo, nárůst tak zajistili lidé, kteří se do metropole přistěhovali. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Počet obyvatel se za čtvrtletí zvýšil už jen ve Středočeském kraji, v ostatních regionech klesl.

V Praze se od ledna do konce března narodilo 3583 lidí, zhruba stejně jako před rokem. Počet úmrtí se ale proti loňskému prvnímu čtvrtletí, které zasáhla epidemie koronaviru jen mírně, zvýšil téměř o polovinu na letošních 4712.

Do letošního prvního čtvrtletí spadá třetí a čtvrtá vlna epidemie, podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví v hlavním městě za první tři měsíce roku s nemocí covid-19 zemřelo 1401 lidí.

Zatímco narozených tak bylo v prvním čtvrtletí v metropoli o 1129 méně než zemřelých, stěhováním přibylo 3119 lidí. Do Prahy totiž přišlo 12.447 nových obyvatel a odešlo 9328 lidí.

Z jiných regionů Česka se do hlavního města přistěhovalo 5731 lidí, zbytek byl ze zahraničí. Z Prahy do jiných částí republiky zamířilo 7098 lidí, ostatní odešli do ciziny.

Sňatků i rozvodů v hlavním městě proti loňskému prvnímu čtvrtletí ubylo. Počet svateb se snížil asi o pětinu na 362. Obřady byly omezeny protiepidemickými opatřeními. Rozvedlo se 533 párů, tedy zhruba o 15 procent méně než před rokem.

Celorepublikový počet obyvatel se za první tři měsíce roku snížil o 7297 lidí a klesl zpět pod hranici 10,7 milionu, nad kterou se dostal loni v červnu. Počtem 46 437 úmrtí je letošní první čtvrtletí nejtragičtější od vzniku samostatné ČR.

Praha zůstává druhým nejlidnatějším regionem, přes 1,4 milionu obyvatel má Středočeský kraj. Víc než milion lidí je ještě v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Nejmenší podle počtu obyvatel je dlouhodobě Karlovarský kraj.


Autor: ČTK

PVK: Aktivujte si službu SMS-INFO

Dnes v 07:50

Pražské vodovody a kanalizace doporučují na dobu dovolených zákazníkům aktivaci služby SMS-INFO. Díky ní dostanou zdarma na svůj mobilní telefon informace o aktuálním dění v pražské vodohospodářské infrastruktuře.

Praha 6 propojuje generace a opět nabízí studentské bydlení v DPS Šlejnická

Dnes v 07:32

Projekt na podporu mezigeneračního soužití v Praze 6 pokračuje. Výhodné studentské bydlení v domě s pečovatelskou službou (DPS) po roce radnice znovu nabízí s tím, že bytovaný student se zároveň bude starat o volnočasový program pro místní seniory.

Škola a školka Weberova v Košířích slaví čtyřicet pět let

Včera v 18:57

Základní škola Weberova v blízkosti nemocnice Homolka oslavila společně s rodiči a pamětníky 45 let od jejího otevření. Žáci i rodiče připravili oslavu zaměřenou tematicky na kulturu z různých zemí světa a nezapomnělo se ani na Ukrajinu. Různorodá taneční vystoupení a scénky s bohatou kostýmní...

Praha 13: Platba kartou na Czech POINT a Ověřování

Včera v 17:04

Praha 13 poskytuje desítky služeb a na většině pracovišť lze platit platební kartou. Dalšími místy, na kterých mohou klienti úřadu nově kartu použít, jsou Czech POINT a Ověřování.

Petřínská rozhledna a Nová radnice se zahalí do modré barvy

Včera ve 13:57

Petřínská rozhledna bude v rámci zahájení předsednictví ČR v Radě EU nasvícena do modré barvy ve čtvrtek 30. června od 22 hodin. Nasvícena bude také budova Nové radnice na Mariánském náměstí.

Další články
Nahoru