dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
V Praze vzpomněli na zavražděné Ukrajince v Oděse, v Itálii po nich pojmenovali náměstí
Fotografie obětí masakru v Oděse, Hradčanské náměstí. Foto: Karel Růžička

V Praze vzpomněli na zavražděné Ukrajince v Oděse, v Itálii po nich pojmenovali náměstí

Vyšetření masakru v Oděse, událostí na Majdanu, vražd opozičních politiků a novinářů, odvolání vládního zmocněnce pro energetickou bezpečnost Václava Bartušky. Takové prohlášení přijali účastníci protestu Oděsa 2014 Memento STOP fašismu, který se v sobotu uskutečnil na Hradčanském náměstí. V pondělí bude prohlášení předáno na Úřad vlády. Protest byl připomenutím brutálního zabití pěti desítek ukrajinských občanů v oděském Domě odborů, kteří odmítli vládu Kyjeva. Přívrženci vlády je 2. května 2014 ubili, upálili nebo jinak zavraždili.

K asi dvě stě padesáti účastníkům shromáždění po telefonu promluvila očitá svědkyně masakru Viktoria Šilova z Antivojny. Řekla, že viděla umírající lidi plakat. „Nevěděli, co mají dělat," řekla s pláčem v hlase. Giuseppe Maiello přečetl projev starosty města Ceriano Laghetto v Lombardii (Itálie) Daria Cattenea. Samospráva města se rozhodla přejmenovat jedno náměstí na „Náměstí mučedníků z Oděsy".

Promluvil i bývalý velitel polních nemocnic

Poslanec Zdeněk Ondráček informoval přítomné o tom, že podal trestní oznámení na vládního zmocněnce pro energetickou bezpečnost Václava Bartušky za jeho výrok, který byl uveden na webu neovlivni.cz: „Skupina civilistů obsadí budovy administrativy. Muži, ženy a děti odcházejí, zůstávají ozbrojenci. Pokud se jim postavíte rychle čelem, jako to udělali třeba v Oděse, kde je prostě upálili, nebo Vnitropetrovsku, kde je prostě zabili a pohřbili u silnice, tak máte klid. Když to neuděláte, tak máte válku."

vzpominka-odesa-clanek-nahled

Svíčky na Staroměstském náměstí za oběti masakru v Oděse

V rámci protestu vystoupil kupříkladu i podplukovník v.z. Marek Obrtel, bývalý velitel polních nemocnic v Afghanistánu, Kosovu atd, jenž na protest proti politice NATO vrátil své medaile. „Nedopusťme, aby za to, co se stalo v Oděse, zůstal někdo ne potrestán," řekl. Spisovatelka Lenka Procházková uvedla, že mezinárodní soud by se měl uskutečnit v domě, kde k vraždám došlo. Evropským politikům vytkla, že o masakru mlčí nebo ho zpochybňují. Pietní akt za oběti masakru v Oděse se v sobotu uskutečnil také na Staroměstském náměstí.


Další články
Nahoru