dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
V Praze vzniknou automaty na verše. U prvního se bude číst, u dalšího poslouchat
Nákres veršomatu, který bude stát na Kampě. Zdroj: www.katalyzator.cz

V Praze vzniknou automaty na verše. U prvního se bude číst, u dalšího poslouchat

Od února budou v Praze dva „automaty" na verše. V parku na Kampě bude poezie tištěná na otočných válcích a na náměstí Míru na Vinohradech jako jukebox. Řekl to autor projektu Ondřej Kobza, z jehož iniciativy se ve městech začaly objevovat veřejně přístupná piana či šachové stolky.

Zařízení na náměstí Míru bude „poeziomat", jukebox, který bude přehrávat poezii. Na Kampě bude „veršomat", půjde o altán s lavičkou, ve kterém verše budou vytištěné na otočných válcích, známých cestujícím z nádražních hal jako nosiče jízdních řádů.

Peníze na jeho výrobu Kobza sehnal díky crowdfundingu, tedy komunitnímu financování, kdy lidé přispívají na projekty, které se jim líbí a za své peníze dostávají obvykle drobné odměny. V případě veršomatu například pozvánku na jeho křest nebo výlet za jeho výrobcem. Vybralo se přes 93 000 korun.

Na Kampě by pak veršomat neměl zůstat trvale, počítá se s tím, že se bude postupně přesouvat na různá místa. Proto zatím ani Kobza nepočítá s tím, že by jich bylo více než jeden.

Podobných projektů na oživení veřejného prostoru inicioval Kobza už několik. Od 18. srpna jsou na několika místech v Praze k dispozici šachové stolky. K dalšímu nápadu, klavírech v ulicích Prahy, se postupně připojila další zhruba třicítka měst.

Hitem internetu se stal cizinec hrající na klavír na pražském letišti nebo dopravní policista u pražského Rudolfina.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru