dnes
Úterý - jasno
31°C
zítra
Středa - skorojasno
35°C
pozítří
Čtvrtek - jasno
27°C
V Praze vznikl sněm středoškoláků, chtějí radit vedení města s dopravou
Zástupci Studentského sněmu s radní Irenou Ropkovou. Foto: MHMP

V Praze vznikl sněm středoškoláků, chtějí radit vedení města s dopravou

Na pražské Staroměstské radnici byl dnes ustaven Středoškolský sněm hlavního města Prahy, který společně organizuje magistrát a Česká středoškolská unie. Studenti reprezentující více než sedmdesát středních škol a odborných učilišť se shodli na jednacím řádu a potřebě přednostně řešit problematiku dopravy a školního stravování.

Studenti z více než sedmdesáti pražských středních škol a odborných učilišť se v předvečer 17. listopadu sešli na ustavujícím zasedání Středoškolského sněmu hlavního města Prahy. Ten zakládá Česká středoškolská unie ve spolupráci s pražskou radní pro školství Irenou Ropkovou, která projektu udělila záštitu. Cílem je podpořit zapojení středoškoláků na rozhodování o věcech, které se jich v hlavním městě bezprostředně dotýkají.

 „Počet zapojených středoškoláků mě příjemně překvapil, to samé platí o věcné a nesmírně zajímavé diskusi, která se na tomto ustavujícím zasedání vedla. Jsem ráda, že mají mladí lidé v Praze zájem o veřejné dění a chtějí se mu aktivně věnovat,” uvedla radní Ropková.

Do středoškolského sněmu jsou studenti vysílání svou školní žákovskou samosprávou. Ze šedesáti tisíc středoškoláků, kteří v Praze studují, tak byla na zasedání zastoupena více než třetina z nich. „Značnou část prvního sněmu zabrala diskuze o pravidlech a smyslu jeho fungování. Delegáti se shodli, že studentský poradní orgán by měl mít vlastního předsedu a místopředsedy, kteří budou mezi zasedáními komunikovat s radními o usneseních, která na zasedáních studenti přijmou,” řekla Lenka Štěpánová, předsedkyně České středoškolské unie.

Dočasným předsedáním sněmu pověřili studenti Michala Pitra, studenta pražského gymnázia Nový PORG, který vedl i průběh prvního zasedání. V jeho druhé části se studenti přesunuli k diskuzi o tom, co středoškoláci považují za klíčové pro každodenní život mladých lidí ve městě.

„Jako dvě stěžejní témata ze zasedání vyplynuly problémy se stravováním ve školách a městskou hromadnou dopravou. Jejich řešení bude předmětem dalšího zasedání, které proběhne na začátku příštího roku,” doplnil Michal Pitr a dodal, že na sněm zamýšlí studenti ve spolupráci s pražským magistrátem pravidelně zvát i odborníky.

V první polovině devadesátých let minulého století inicioval za primátorování Jana Koukala pražský magistrát vznik Pražského dětského parlamentu (PDP). Poslanci byli zástupci pražských základních škol, kterých se do projektu zapojila zhruba třetina. Zástupci parlamentu se několikrát setkali s vedením metropole. Absolovali také cestu do Holandska, kde se setkali s představiteli tamního dětského parlamentu. Prezidentem PDP byl Jan Puci, v současnosti šéfredaktor serveru Pražský patriot.


Další články
Nahoru