Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V Praze vznikají první informační kiosky pro ukrajinské rodiny prchající před válkou
Informační kiosek v parku před hlavním nádražím. Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

V Praze vznikají první informační kiosky pro ukrajinské rodiny prchající před válkou

V hlavním městě dnes odpoledne vznikly první dva informační kiosky, kde budou dobrovolníci poskytovat informace obyvatelům Ukrajiny, kteří utíkají před ruskou agresí na jejich území. Kiosky jsou v první fázi umístěny ve Vrchlického sadech před hlavním nádražím a na autobusovém nádraží na Florenci, další by mohly přibýt na strategických místech v metropoli podle potřeby. Příští týden vznikne i speciální asistenční centrum v městské knihovně na Mariánském náměstí, které bude poskytovat komplexní služby pro uprchlíky. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Do Prahy a celé České republiky míří ukrajinské rodiny, které zasáhla válka. Kromě informačních kiosků a zprostředkování ubytování pro ně Praha připravila také základní leták pro jejich snadnější orientaci. 

„Rád bych apeloval na všechny Pražany, aby projevili svoji vstřícnost a toleranci, jak samotným Ukrajincům, tak i k ruským rodinám, které žijí v Praze dlouhodobě a distancují se od putinovského totalitního zřízení. Osobní vytrvalost v solidaritě bude potřeba projevovat dlouhodobě. Je totiž pravděpodobné, že tato noční můra jen tak neskončí,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Hlavní město připravilo informační kiosky u hlavního nádraží a na Florenci, kde lidé z Ukrajiny získají základní informace od dobrovolníků, kam se mají obracet a pomohou jim s orientací v metropoli. 

V prvotní fázi budou kiosky otevřeny od 10 do 22 hodin, přičemž se může doba prodlužovat podle aktuální situace. Na místě budou informační letáky jak v češtině, tak v ukrajinštině.   

„V týdnu od 28. února také vznikne Asistenční centrum pomoci, které zajistí ubytování, sociální a zdravotní pomoc, které by soustředilo nabídku veškeré potřebné pomoci pro případ masivní migrační vlny. Pro provoz asistenčního centra byl určen objekt Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí,“ sdělil náměstek primátora pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček (STAN).

V asistenčním centru budou pracovat zástupci složek integrovaného záchranného sytému, ale i například pojišťoven a dalších institucí, kteří uskuteční veškeré úkony spojené s vazbou na uprchlíky, tedy registraci, zjištění základního zabezpečení služeb, které budou tito lidé potřebovat, a podají jim informace, kam se mohou obracet, kde budou ubytováni či jak se na místo dostanou a podobně. 

Hlavní město je podle mluvčího magistrátu Hofmana zároveň připraveno na první vlnu lidí, kteří do Prahy dorazí. V tuto chvíli je k dispozici přibližně 3 000 lůžek, které budou postupně poskytnuty pro potřeby Ministerstva vnitra. 

Zástupci magistrátu včetně městských částí a společností dále vytipovávají další místa na ubytovnách a v jiných lokalitách. Stále také pokračuje možnost, aby veřejnost nabízela volné prostory, kde by mohli být ohrožení lidé ubytováni.


Autor: Jan Puci

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Včera ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

20. září 2023 ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru