Dnes Středa - zatazeno 25°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 29°C
Středa 29. 6. 2022
Svátek má Petr a Pavel
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V Praze vznikají koalice pro podzimní komunální volby
Komunální volby se budou konat na podzim, o konkrétním termínu ještě nebylo rozhodnuto. Ilustrační foto: archiv

V Praze vznikají koalice pro podzimní komunální volby

V hlavním městě začaly vznikat koalice pro podzimní komunální volby do zastupitelstva Prahy a městských částí. Změny v koalicích nastaly v městském zastupitelstvu, kam už společně nebudou kandidovat TOP 09, STAN a KDU-ČSL sdružené pod hlavičkou Spojených sil pro Prahu. TOP 09 a lidovci budou nově s ODS v koalici Spolu. Další strany budou kandidovat samostatně. Koalice postupně vznikají také v městských částech. Lídra na primátora již oznámili Piráti, kdy jím bude ten nynější, Zdeněk Hřib. Ambici stát v čele města má i starosta Prahy 7 a lídr Prahy Sobě Jan Čižinský.

Komunální volby v roce 2018 v Praze vyhrála ODS, která má v 65členném městském zastupitelstvu 14 mandátů. Na druhém místě skončili Piráti s 13 zastupiteli, stejný počet má Praha Sobě a čtvrté Spojené síly. ANO má 12 zastupitelů a spolu s ODS je v opozici.

Společnou kandidátku oznámili občanští demokraté, lidovci a TOP 09 letos na konci ledna. Cílem je podle představitelů stran napodobit koalici z loňských sněmovních voleb. „Věříme, že se nám podaří v podzimních volbách zvítězit," řekl tehdy předseda pražské ODS Marek Benda. Ve volbách chce koalice Spolu získat minimálně 30 procent hlasů.

Krajský výbor STAN již rozhodl, že hnutí bude na magistrát letos kandidovat samostatně. Předseda pražské organizace a náměstek primátora Petr Hlubuček v uplynulých týdnech uvedl, že očekává dvouciferný volební výsledek. V případě účasti na vládě v metropoli nechce spolupracovat s hnutím ANO.

Koaličního partnera zatím nehledá ani Praha Sobě. Vzhledem k tomu, že jde o takzvanou občanskou kandidátku, musí nejdříve sesbírat podpisy minimálně sedmi procent obyvatel metropole, aby se o hlasy voličů vůbec mohla ucházet. Bývalý poslanec, starosta Prahy 7 a pražský zastupitel Čižinský ČTK v prosinci řekl, že chce letos v komunálních volbách opět vést jako lídr Prahu Sobě a ucházet se o post primátora.

Na přípravu kandidátky a výběr lídra se zatím chystá opoziční hnutí ANO. Podle předsedy pražských zastupitelů ANO Ondřeje Prokopa to zatím není aktuální téma. „Tyto otázky budeme řešit v dubnu a květnu. Aktuálně pracujeme na rozšiřování členské základny a zakládání nových oblastí, abychom mohli kandidovat na všech městských částech," řekl ČTK Prokop.

Sestavování kandidátky dosud nezahájila pražská ČSSD, která v minulém volebním období vládla společně s ANO a Trojkoalicí, avšak ve volbách v roce 2018 se do zastupitelstva hlavního města nedostala. Podle informací ČTK se domlouvá na spolupráci se Zelenými, kteří v zastupitelstvu na magistrátu rovněž nejsou. Žádnou konkrétní dohodu ale strany zatím neuzavřely.

Některé strany se začaly chystat také na volby v městských částech. Například na Praze 1 je již domluvena koalice My, co tady žijeme tvořená STAN, KDU-ČSL a Iniciativou občanů. V posledních volbách se umístila s 12,8 procenty hlasů čtvrtá.

Na Praze 4 se pak domluvilo hnutí STAN s KDU-ČSL, jejichž kandidátku povede bývalý místostarosta Lukáš Zicha (STAN). V Praze 8 se dohodly dvě občanské kandidátky, a sice Praha Sobě a 8žije. Praha Sobě pak plánuje kromě magistrátu nasadit své kandidáty také ve většině velkých městských částí, jako jsou Praha 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 nebo 14.


Autor: ČTK

Bývalého primátorova náměstka Hlubučka vyloučili zastupitelé Spojených sil pro Prahu z klubu

27. června 2022 v 16:26

Zastupitelé Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN) na svém dnešním jednání vyloučili z klubu bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN).

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

26. června 2022 v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

25. června 2022 v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru