Dnes Neděle - skorojasno -6°C
Zítra Pondělí - oblacno -10°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
V Praze vznikají koalice pro podzimní komunální volby
Komunální volby se budou konat na podzim, o konkrétním termínu ještě nebylo rozhodnuto. Ilustrační foto: archiv

V Praze vznikají koalice pro podzimní komunální volby

V hlavním městě začaly vznikat koalice pro podzimní komunální volby do zastupitelstva Prahy a městských částí. Změny v koalicích nastaly v městském zastupitelstvu, kam už společně nebudou kandidovat TOP 09, STAN a KDU-ČSL sdružené pod hlavičkou Spojených sil pro Prahu. TOP 09 a lidovci budou nově s ODS v koalici Spolu. Další strany budou kandidovat samostatně. Koalice postupně vznikají také v městských částech. Lídra na primátora již oznámili Piráti, kdy jím bude ten nynější, Zdeněk Hřib. Ambici stát v čele města má i starosta Prahy 7 a lídr Prahy Sobě Jan Čižinský.

Komunální volby v roce 2018 v Praze vyhrála ODS, která má v 65členném městském zastupitelstvu 14 mandátů. Na druhém místě skončili Piráti s 13 zastupiteli, stejný počet má Praha Sobě a čtvrté Spojené síly. ANO má 12 zastupitelů a spolu s ODS je v opozici.

Společnou kandidátku oznámili občanští demokraté, lidovci a TOP 09 letos na konci ledna. Cílem je podle představitelů stran napodobit koalici z loňských sněmovních voleb. „Věříme, že se nám podaří v podzimních volbách zvítězit," řekl tehdy předseda pražské ODS Marek Benda. Ve volbách chce koalice Spolu získat minimálně 30 procent hlasů.

Krajský výbor STAN již rozhodl, že hnutí bude na magistrát letos kandidovat samostatně. Předseda pražské organizace a náměstek primátora Petr Hlubuček v uplynulých týdnech uvedl, že očekává dvouciferný volební výsledek. V případě účasti na vládě v metropoli nechce spolupracovat s hnutím ANO.

Koaličního partnera zatím nehledá ani Praha Sobě. Vzhledem k tomu, že jde o takzvanou občanskou kandidátku, musí nejdříve sesbírat podpisy minimálně sedmi procent obyvatel metropole, aby se o hlasy voličů vůbec mohla ucházet. Bývalý poslanec, starosta Prahy 7 a pražský zastupitel Čižinský ČTK v prosinci řekl, že chce letos v komunálních volbách opět vést jako lídr Prahu Sobě a ucházet se o post primátora.

Na přípravu kandidátky a výběr lídra se zatím chystá opoziční hnutí ANO. Podle předsedy pražských zastupitelů ANO Ondřeje Prokopa to zatím není aktuální téma. „Tyto otázky budeme řešit v dubnu a květnu. Aktuálně pracujeme na rozšiřování členské základny a zakládání nových oblastí, abychom mohli kandidovat na všech městských částech," řekl ČTK Prokop.

Sestavování kandidátky dosud nezahájila pražská ČSSD, která v minulém volebním období vládla společně s ANO a Trojkoalicí, avšak ve volbách v roce 2018 se do zastupitelstva hlavního města nedostala. Podle informací ČTK se domlouvá na spolupráci se Zelenými, kteří v zastupitelstvu na magistrátu rovněž nejsou. Žádnou konkrétní dohodu ale strany zatím neuzavřely.

Některé strany se začaly chystat také na volby v městských částech. Například na Praze 1 je již domluvena koalice My, co tady žijeme tvořená STAN, KDU-ČSL a Iniciativou občanů. V posledních volbách se umístila s 12,8 procenty hlasů čtvrtá.

Na Praze 4 se pak domluvilo hnutí STAN s KDU-ČSL, jejichž kandidátku povede bývalý místostarosta Lukáš Zicha (STAN). V Praze 8 se dohodly dvě občanské kandidátky, a sice Praha Sobě a 8žije. Praha Sobě pak plánuje kromě magistrátu nasadit své kandidáty také ve většině velkých městských částí, jako jsou Praha 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 nebo 14.


Autor: ČTK

Praha 1 vyhlásila dotační program Podpora využití volného času dětí a mládeže

Dnes v 10:16

Radní Prahy 1 na své úterní schůzi odsouhlasili vyhlášení dotačního programu Podpora využití volného času dětí a mládeže na území MČ Praha 1 pro rok 2024. Cílem programu je vytvoření a zkvalitnění základních podmínek pro aktivity v rámci využití volného času dětí a...

Praha 1 má schválená pravidla rozpočtového provizoria

Včera ve 20:29

Vedení Prahy 1 schválilo pravidla rozpočtového provizoria na rok 2024 ve znění 2. návrhu rozpočtu MČ Praha 1 na rok 2024 s tím, že prostředky budou měsíčně čerpány maximálně do výše 1/12 schváleného rozpočtového provizoria na rok 2024.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou 12. prosince

28. listopadu 2023 ve 21:48

Již šesté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 se bude konat v úterý 12. prosince v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Začátek bude v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17:30 hodin.

Na radnici Prahy 13 se konal Sněm starostů, řešil parkování i bezpečnost

27. listopadu 2023 v 09:31

V pátek 24. listopadu se na pozvání starosty Prahy 13 Davida Vodrážky (ODS) v prostorách tamní radnice uskutečnilo setkání starostů pražských městských částí 1 až 57. Předmětem jednání starostů a jejich zástupců byla dvě aktuální témata – bezpečnost a nová parkovací vyhláška na území hlavního...

Primátor Svoboda navštívil Prahu 2

26. listopadu 2023 ve 20:01

Prahu 2 ve středu navštívil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Na úvod setkání primátorovi představil starosta druhé městské části Jan Korseska (ODS) vize a plány, které Prahu 2 v budoucnu čekají.

Průkopnický etický kodex zastupitele přijala Praha 6

14. listopadu 2023 v 18:18

Zastupitelstvo Prahy 6 má etický kodex již od roku 2017. Nyní jej ovšem zdokonalilo a stalo se tak jedním z prvních u nás, které ve své praxi taková pravidla využívá.

Mladé ANO má v Praze nové vedení

12. listopadu 2023 v 07:35

Zástupci organizace Mladé ANO si nedávno na svém oblastním sněmu zvolili nové vedení Prahy. Předsedou se stal 21letý Adam Knedlhans, 1. místopředsedou Jan Klusoň, místopředsedy pak Aneta Hejrovská, Barbora Durdíková a Michal Baštecký.

V Praze 11 bude jednat Výbor pro územní rozvoj

9. listopadu 2023 v 11:29

Již 9. jednání Výboru pro územní rozvoj zastupitelstva Prahy 11 se bude konat ve čtvrtek 30. listopadu od 18 hodin v budově Úřadu MČ Praha 11 v Ocelíkově ulici 672/1. Pro bližší informace je potřeba sledovat web městské části www.praha11.cz.

Radní Prahy 1 projednali podporu oprav památek

8. listopadu 2023 v 19:39

V úterý 7. listopadu se uskutečnila 41. schůze rady MČ Praha 1. Radní přijali celkem 39 usnesení. Šlo například o podporu oprav památek.

Další články
Nahoru