Dnes Středa - jasno -8°C
Zítra Čtvrtek - jasno -7°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
V Praze vznikají koalice pro podzimní komunální volby
Komunální volby se budou konat na podzim, o konkrétním termínu ještě nebylo rozhodnuto. Ilustrační foto: archiv

V Praze vznikají koalice pro podzimní komunální volby

V hlavním městě začaly vznikat koalice pro podzimní komunální volby do zastupitelstva Prahy a městských částí. Změny v koalicích nastaly v městském zastupitelstvu, kam už společně nebudou kandidovat TOP 09, STAN a KDU-ČSL sdružené pod hlavičkou Spojených sil pro Prahu. TOP 09 a lidovci budou nově s ODS v koalici Spolu. Další strany budou kandidovat samostatně. Koalice postupně vznikají také v městských částech. Lídra na primátora již oznámili Piráti, kdy jím bude ten nynější, Zdeněk Hřib. Ambici stát v čele města má i starosta Prahy 7 a lídr Prahy Sobě Jan Čižinský.

Komunální volby v roce 2018 v Praze vyhrála ODS, která má v 65členném městském zastupitelstvu 14 mandátů. Na druhém místě skončili Piráti s 13 zastupiteli, stejný počet má Praha Sobě a čtvrté Spojené síly. ANO má 12 zastupitelů a spolu s ODS je v opozici.

Společnou kandidátku oznámili občanští demokraté, lidovci a TOP 09 letos na konci ledna. Cílem je podle představitelů stran napodobit koalici z loňských sněmovních voleb. „Věříme, že se nám podaří v podzimních volbách zvítězit," řekl tehdy předseda pražské ODS Marek Benda. Ve volbách chce koalice Spolu získat minimálně 30 procent hlasů.

Krajský výbor STAN již rozhodl, že hnutí bude na magistrát letos kandidovat samostatně. Předseda pražské organizace a náměstek primátora Petr Hlubuček v uplynulých týdnech uvedl, že očekává dvouciferný volební výsledek. V případě účasti na vládě v metropoli nechce spolupracovat s hnutím ANO.

Koaličního partnera zatím nehledá ani Praha Sobě. Vzhledem k tomu, že jde o takzvanou občanskou kandidátku, musí nejdříve sesbírat podpisy minimálně sedmi procent obyvatel metropole, aby se o hlasy voličů vůbec mohla ucházet. Bývalý poslanec, starosta Prahy 7 a pražský zastupitel Čižinský ČTK v prosinci řekl, že chce letos v komunálních volbách opět vést jako lídr Prahu Sobě a ucházet se o post primátora.

Na přípravu kandidátky a výběr lídra se zatím chystá opoziční hnutí ANO. Podle předsedy pražských zastupitelů ANO Ondřeje Prokopa to zatím není aktuální téma. „Tyto otázky budeme řešit v dubnu a květnu. Aktuálně pracujeme na rozšiřování členské základny a zakládání nových oblastí, abychom mohli kandidovat na všech městských částech," řekl ČTK Prokop.

Sestavování kandidátky dosud nezahájila pražská ČSSD, která v minulém volebním období vládla společně s ANO a Trojkoalicí, avšak ve volbách v roce 2018 se do zastupitelstva hlavního města nedostala. Podle informací ČTK se domlouvá na spolupráci se Zelenými, kteří v zastupitelstvu na magistrátu rovněž nejsou. Žádnou konkrétní dohodu ale strany zatím neuzavřely.

Některé strany se začaly chystat také na volby v městských částech. Například na Praze 1 je již domluvena koalice My, co tady žijeme tvořená STAN, KDU-ČSL a Iniciativou občanů. V posledních volbách se umístila s 12,8 procenty hlasů čtvrtá.

Na Praze 4 se pak domluvilo hnutí STAN s KDU-ČSL, jejichž kandidátku povede bývalý místostarosta Lukáš Zicha (STAN). V Praze 8 se dohodly dvě občanské kandidátky, a sice Praha Sobě a 8žije. Praha Sobě pak plánuje kromě magistrátu nasadit své kandidáty také ve většině velkých městských částí, jako jsou Praha 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 nebo 14.


Autor: ČTK

Komrsková: V jednáních o složení pražské koalice se posunujeme správným směrem

2. února 2023 v 19:59

Oceňujeme, že koalice SPOLU si vyřešila svoje interní domácí úkoly, podle jejich volebního výsledku. Nestojíme na místě ale ani v otázkách programových priorit koalice, tento dokument v tuto chvíli dokončujeme. Během pátku bychom měli mít hotovo.

Nové vedení Prahy 11 nesouhlasí se zástavbou na louce u polikliniky Opatovská

30. ledna 2023 v 19:51

Mezi supermarketem Billa a poliklinikou Opatovská je soukromým investorem naplánován záměr výstavby Polyfunkčního komplexu Opatov, takzvaný Sky Opatov. Vedení Prahy 11 využilo možnosti podání námitek, jejichž prostřednictvím vyjádřilo svůj nesouhlas s navrhovanou podobou projektu. Jedenáctá...

Konference přilákala do Sněmovny klíčové aktéry vzdělávání

24. ledna 2023 v 15:14

Pedagogický leadership byl hlavním tématem konference, kterou ve spolupráci s organizací Učitel naživo a redakcí Řízení školy pořádala poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). Dvanáct vybraných hostů přineslo v diskuzních panelech svůj úhel pohledu na toto aktuální téma – od leadershipu jako inovace ve...

Další články
Nahoru