Dnes Středa - prehanky-dest 21°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 23°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V Praze vzniká multidisciplinární tým pomoci pro ukrajinské ženy a děti
Dobrovolnice v asistenčním centru při komunikaci s uprchlíky. foto: Jan Puci

V Praze vzniká multidisciplinární tým pomoci pro ukrajinské ženy a děti

Pražský magistrát sestavil tým odborníků, kteří poskytnou psychologickou pomoc ukrajinským uprchlíkům. Cílem je pomoci jim překonat psychologické potíže spojené s válkou a uprchlictvím. Mezi pomáhajícími jsou i uprchlíci, kteří jsou v tomto oboru kvalifikovaní. Informovali o tom pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě) a zástupci sdružení zapojených do projektu. Asistenční centrum KACPU ve Vysočanech pro uprchlíky, které slouží pro Prahu a střední Čechy, dosud vyhledalo přes 90 000 lidí.

Pražští zastupitelé podpořili nový program pro uprchlíky z Ukrajiny, kterým hrozí dlouhodobé psychické problémy nebo posttraumatická porucha. Tým složený převážně z ukrajinských odborníků na duševní zdraví budou společně provozovat tři etablovaní poskytovatelé sociálních a zdravotních služeb a bude nabízet komplexní psychosociální podporu.

Vznikající multidisciplinární tým bude poskytovat služby zejména dětem a ženám, které uprchly před válkou z Ukrajiny a našly dočasné útočiště v hlavním městě. Specializovaná podpora bude zajištěná v oblasti duševního zdraví, traumat ze ztráty blízkého či domova, úzkosti nebo pocitu bezmoci a bezvýchodnosti.

Poskytuje pomoc těm, kteří se setkají s nějakou formou zneužití, potřebují podporu při zvládání duševní nemoci, ale i lidem, kteří se potřebují vyznat v nové životní situaci v novém sociokulturním prostředí.

Konzultace budou probíhat hlavně v ukrajinském a ruském jazyce, neboť tým bude složen převážně z ukrajinských odborníků na duševní zdraví (psychologů, psychoterapeutů, sociálních pracovníků či zdravotních sester), kteří se s těmito situacemi sami potkali nebo kteří z Ukrajiny narychlo odjeli a chtějí ostatním pomáhat.

Ti budou zaměstnáni na pozicích psychosociálních pracovníků, jako jsou terapeuti, poradci pro duševní zdraví, bilingvní poradci pro adaptaci či multikulturní pracovníci.

„Jsem velmi ráda za tento inovativní projekt, protože umožní vyhledávat jednotlivce i rodiny, které propadávají systémem humanitární pomoci, a nabízet jim dlouhodobější specializovanou podporu v jejich jazyce, bez tlumočníků, což je v pomáhajících profesích zásadní, a zároveň nabídne ukrajinským terapeutům a dalším expertům, kteří sami prchají před válkou, možnost uplatnit své profesní dovednosti při pomoci krajanům,“ řekla Milena Johnová (Praha Sobě), pražská radní pro sociální politiku a zdravotnictví.      

Multidisciplinární tým pomoci vzniká v úzké spolupráci etablovaných poskytovatelů služeb Green Doors, Fokus Praha a Agency for Migration and Adaptation, neboli AMIGA, a koordinovat jej bude Metropolitní zdravotnický servis, příspěvková organizace hlavního města. 

„Využití potenciálu etablovaných poskytovatelů zdravotně-sociálních služeb a jejich posílení o nové úvazky náborem odborníků z Ukrajiny by mohl být dobrý model integrace a aktivizace ukrajinské uprchlické svépomoci, která jako jediná aktuálně může využít své jazykové i dovednostní kompetence pro zajištění efektivní psychosociální pomoci uprchlíkům z Ukrajiny,“ doplnil Pavel Novák, ředitel Metropolitního zdravotnického servisu, který hlavní město pověřilo odbornou garancí a koordinací multidisciplinárního týmu.

„Aby byla psychosociální pomoc co nejefektivnější a zaměřená na reálnou integraci ukrajinských uprchlíků, rozhodli jsme se, na základě vstupních analýz, zaměstnat v multidisciplinárním týmu profesionály přímo z Ukrajiny. Válečným uprchlíkům nabídneme zejména psychosociální podporu ambulantně na pobočkách našich služeb, přímo v terénu nebo telefonicky a přes náš online chat,“ uvedl Jan Sobotka, výkonný ředitel Fokusu Praha.

Mezi nejčastější problémy uprchlíků patří posttraumatické syndromy, které se projevují mnoha způsoby. Uprchlíky také trápí nespavost, úzkosti, strach vycházet ven nebo strach z hlasitých zvuků a trpí také pocity viny přeživšího, když zanechali doma příbuzné, kteří s nimi nemohli odejít a zůstali na Ukrajině.


Autor: puc

Vedení Prahy 1 řešilo další rozvoj Nemocnice na Františku

Dnes v 16:40

Rada městské části Praha 1 aktuálně schválila převod získaných prostředků a řešila ekonomické výsledky Nemocnice na Františku (NNF) od začátku roku 2023. Zabývala se také dalším rozvojem zdravotnického zařízení.

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

5. června 2023 ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

Další články
Nahoru