dnes
Čtvrtek - skorojasno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
V Praze vystaví Československou epopej a nové Chlupatice, díla tvoří chloupky z lidského ohanbí
Punčochy, Alena Kupčíková (výřez díla).

V Praze vystaví Československou epopej a nové Chlupatice, díla tvoří chloupky z lidského ohanbí

Galerie Art Salon S Tančící dům představí v samostatné výstavě výběr děl výtvarnice Aleny Kupčíkové, které jsou sepjaté tématem ženy v její erotické a intimní roli. Výstava, nazvaná provokativně SEX/m2, prozrazuje autorčin hluboký zájem o ženu jako femme fatale, ženu milenku, ženu prostitutku, ale i o ženu osamělou, zanechanou pouze se svou fyzickou podstatou. K vidění budou poslední díla z cyklu Chlupatice vytvořená z chloupků z ohanbí dárců, série smaltů z cyklu Kabaret ženy v jejím přirozeném světě nebo první obraz z monumentálního cyklu Československá epopej. Slavnostní odhalení prvního velkolepého díla bude pomyslným vrcholem vernisáže.

Výstava SEX/m2 je prezentací všech autorčiných cyklů sjednocených námětem ženy, které v jejím ateliéru vznikaly v posledních čtyřech letech. Kromě Chlupatic, které autorka s pomocí chloupků z ohanbí četných dárkyň a dárců propracovává už od roku 2000 do stále nových podob, zde Kupčíková představí i sérii smaltů z cyklu Kabaret ženy. Pomyslným vrcholem bude však obraz z cyklu Československá epopej, který je zároveň nejaktuálnějším dílem, který se na výstavě objeví.

kupcikova-tvorba-obrazu-nahled

Umělkyně Alena Kupčíková

Jde o první dokončený obraz ze série, v níž autorka zamýšlí v bohaté skrumáži výjevů z historie i současnosti Československa představit etnika, která přešla přes naše území a zanechala zde stopu v podobě svého genofondu. Ten je v díle zastoupen zcela reálně – jak jinak, než chloupky z ohanbí dárců pocházejících z Francie, Švédska, Německa, Ruska, Maďarska.

„Položila jsem si otázku. Kdo vše od doby vzniku světa přešel či přišel na území Československa a přispěl ke vzniku tohoto národa? V rámci historického kontextu se jedná o mnoho národů a účastníky těchto národností vyzývám k dárcovství chloupků v místech a zemích odkud pocházejí a také již delší dobu v galeriích, kde vystavuji. Mohu říci, že dárci jsou nejrůznějších profesí a vlastností, není to žádný univerzální typ ženy ani muže. Chloupek je relikvií se zakódovanou genetickou informací, zakódovaný historický kontext. Takže epopej budu možná dělat celý život,“ vysvětluje Alena Kupčíková, autorka díla.

zadost-o-ruku-nahled

Žádost o ruku, Alena Kupčíková

Její poslední práce tak navazuje nejen na vlastní koncept Chlupatice, ale vstupuje do dialogu také s národním diamantem v podobě Slovanské epopeje Alfonse Muchy nebo s konceptem nejrealističtějšího umění, jak jej chápal Yves Klein a umělecké uskupení Nouveaux Réalistes. Obraz bude poprvé slavnostně odhalen na vernisáži výstavy, která se uskuteční 9. 4. 2015 od 19 hodin v galerii Art Salon S Tančící dům.

plakat-vystavy-kupcikova-nahled Technická původnost a nápaditost, s níž autorka při tvorbě svých děl postupuje, dosvědčuje, že i nejstarší zobrazovaný námět na světě lze posunout do nových dimenzí. Její dosavadní dílo tak lze chápat nejen jako výtvarně hodnotný celek, ale i jako důležitý příspěvek k dnešnímu chápání ženské sexuality a erotiky, a tak i ženské nezávislosti a svobody.

Výstava bude pro veřejnost otevřena v Galerii Art Salon S Tančící dům ve dnech 10. dubna až 9. června.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru