dnes
Pátek - polojasno
10°C
zítra
Sobota - polojasno
10°C
pozítří
Neděle - zatazeno
14°C
V Praze vypěstovali tisícovku budoucích obrů mezi stromy
Sekvojovec v Kunratickém lese. Foto: archiv LHMP

V Praze vypěstovali tisícovku budoucích obrů mezi stromy

Příspěvková organizace Lesy hl. m. Prahy (LHMP), která v letošním roce oslaví 25 let své existence, zvolila za symbol tohoto výročí dlouhověký sekvojovec.  

Sekvojovec je prapotomkem některého ze sekvojovců obrovských, které vyrostly ještě ve své domovině – na horských svazích na západě severoamerického kontinentu. Odtud je jako okrasné dřeviny lidé rozšířili po celém světě a v roce 1954 dva z nich vysadil tehdejší lesník i v pražském Kunratickém lese, v blízkosti dnešního dětského hřiště.

Oproti nejmohutnějšímu sekvojovci světa, jímž je nejméně 2,5 tisíce let starý a více než 80 metrů vysoký sekvojovec známý jako Generál Sherman v Sequoia National Park v Kalifornii, dosáhly dva pražské sekvojovce „sotva“ 60 let, i tak se však již stihly vytáhnout do úctyhodné výšky 35 metrů a od roku 2010 patří mezi pražské památné stromy.

„Právě z jejich korun pocházejí šišky se semínky, z nichž jsme sazenice k letošnímu výročí naší organizace vypěstovali,“ uvedla mluvčí LHMP Petra Fišerová. Celkem byla vypěstována tisícovka sazenic, které je k dostání na šesti místech v Praze. Seznam těchto míst je zde. Cena za sazenici je 150 korun.


Další krátké zprávy
Nahoru