Dnes Sobota - dest 25°C
Zítra Neděle - oblacno 28°C
Sobota 13. 7. 2024
Svátek má Markéta
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze vyjede na konci května historická tramvaj k výročí atentátu na Heydricha
Historická tramvaj s vlečným vozem. Foto: David Vančišin

V Praze vyjede na konci května historická tramvaj k výročí atentátu na Heydricha

Do pražských ulic vyjede poslední květnovou sobotu historická tramvaj k připomínce výročí atentátu, který v roce 1942 udělali českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Součástí bude odborný výklad, který má seznámit Pražany i turisty s pražskou historií. Informovala o tom mluvčí městské organizace Prague City Tourism (PCT) Klára Janderová.

Projekt tematických jízd historickou tramvají, jejichž cílem je připomínat historické události pod hlavičkou průvodcovských služeb Pragensia viva, odstartuje pilotní jízdou k výročí operace Anthropoid v sobotu 27. května.

Během jízdy v dobovém voze a s výkladem průvodců se účastníci přenesou do roku 1942 a zábavnou formou se dozví důležité souvislosti české historie. První jízda vyjede v 10:30 z vozovny ve Střešovicích a bude trvat 1,5 hodiny. 

Účastníci projedou kolem míst spojených s atentátem na zastupujícího říšského protektora R. Heydricha v den, kdy se odehrál, tedy 27. května. První tematická jízda k příležitosti výročí operace Anthropoid vyjede na trať dvakrát během dne. Další tematické jízdy budou následovat. 

„Naším cílem je především poutavou formou připomínat nejen návštěvníkům Prahy střípky z naší historie a zasazovat je do kontextu,” uvedl náměstek pro kulturu a cestovní ruch Jiří Pospíšil (TOP 09).

Do první vypravené dobové tramvaje účastníci nastoupí již v půl jedenácté dopoledne. Součástí jízdy bude odborný výklad kvalifikovaných průvodců, kteří pro navození atmosféry budou oblečeni ve stylu 40. let 20. století. Linka historické tramvaje svoji jízdu ukončí na Karlově náměstí, odkud se účastníci projdou ke kryptě v chrámu sv. Cyrila a Metoděje. Další jízda odstartuje ve 13:30 hodin. 

Kapacita je omezena, zájemci si jízdenky mohou zakoupit na webu PCT. Jízdenka bude stát 650 korun, snížená 450 korun. 

Trasa:

Vozovna Střešovice – Brusnice – Pražský hrad – Královský letohrádek – Malostranská – Čechův most – nábřeží Kapitána Jaroše – Vltavská – Holešovická tržnice – Tusarova – Dělnická – Libeňský most – Palmovka – Urxova – Křižíkova – Karlínské náměstí – Florenc – Bílá labuť – Masarykovo nádraží – Hlavní nádraží – Viktoria Žižkov – Lipanská – Olšanské náměstí – Orionka – Perunova – Vinohradská vodárna – Šumavská – náměstí Míru – IPP – Štěpánská – Karlovo náměstí


Autor: puc

Velká prázdninová soutěž s putováním Prahou 2

Dnes v 07:08

Prázdninová soutěž Prahy 2 se týká dvou nových tras: Hudební velikáni a Proměny architektury.

Do Zahrady na niti na Rostlinnou štafetu

Včera v 10:08

Máte doma rostliny, řízky, semínka, které nechcete, nevejdou se vám domů, je vám líto rostliny vyhazovat nebo máte prostě moc stejných druhů a chtěli byste nějaké jiné? Nejste zatím moc velký pěstitel, ale rádi byste si domů pořídili květiny s příběhem?

Červencová procházka hřbitovem Malvazinky

Včera v 08:36

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V pondělí 15. července se...

Další květinové záhony s podporou ambasád Prahy 6

11. července 2024 v 17:29

Květinové záhony kolem Vítězného náměstí symbolizují vlajky států, které mají v Praze 6 zastoupení. Tyto záhony vznikly ve spolupráci s místními ambasádami, ty zároveň na jejich osazení přispěly finančně.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 29. týden

11. července 2024 ve 14:17

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 15: Na letní kino v H2 se můžete těšit i v červenci

11. července 2024 ve 12:07

Připraveny budou 3 filmy, promítat se bude od 16. července vždy od 20 hodin za příznivého počasí do 30. července.

Bezbariérová toaleta na Senovážném náměstí je v provozu

11. července 2024 v 09:04

Veřejná toaleta na Senovážném náměstí je opět v provozu. Společnost JCDecaux vyslyšela žádost radní Prahy 1 pro sociální věci a bezbariérovost Ivany Antalové a občanů a dlouhodobě uzavřenou toaletu opět zprovoznila.

Dovolená? Ideální důvod ke zřízení služby SMS-INFO

11. července 2024 v 08:25

Prázdniny a doba dovolených jsou v plném proudu. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují zákazníkům aktivaci služby SMS INFO.

Úřad Prahy 13 chce obsadit několik pracovních pozic

10. července 2024 v 08:04

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pracovních pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.

Další články
Nahoru