Dnes Úterý - jasno 14°C
Zítra Středa - jasno 11°C
Úterý 30. 5. 2023
Svátek má Ferdinand
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V Praze vyjede na konci května historická tramvaj k výročí atentátu na Heydricha
Historická tramvaj s vlečným vozem. Foto: David Vančišin

V Praze vyjede na konci května historická tramvaj k výročí atentátu na Heydricha

Do pražských ulic vyjede poslední květnovou sobotu historická tramvaj k připomínce výročí atentátu, který v roce 1942 udělali českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Součástí bude odborný výklad, který má seznámit Pražany i turisty s pražskou historií. Informovala o tom mluvčí městské organizace Prague City Tourism (PCT) Klára Janderová.

Projekt tematických jízd historickou tramvají, jejichž cílem je připomínat historické události pod hlavičkou průvodcovských služeb Pragensia viva, odstartuje pilotní jízdou k výročí operace Anthropoid v sobotu 27. května.

Během jízdy v dobovém voze a s výkladem průvodců se účastníci přenesou do roku 1942 a zábavnou formou se dozví důležité souvislosti české historie. První jízda vyjede v 10:30 z vozovny ve Střešovicích a bude trvat 1,5 hodiny. 

Účastníci projedou kolem míst spojených s atentátem na zastupujícího říšského protektora R. Heydricha v den, kdy se odehrál, tedy 27. května. První tematická jízda k příležitosti výročí operace Anthropoid vyjede na trať dvakrát během dne. Další tematické jízdy budou následovat. 

„Naším cílem je především poutavou formou připomínat nejen návštěvníkům Prahy střípky z naší historie a zasazovat je do kontextu,” uvedl náměstek pro kulturu a cestovní ruch Jiří Pospíšil (TOP 09).

Do první vypravené dobové tramvaje účastníci nastoupí již v půl jedenácté dopoledne. Součástí jízdy bude odborný výklad kvalifikovaných průvodců, kteří pro navození atmosféry budou oblečeni ve stylu 40. let 20. století. Linka historické tramvaje svoji jízdu ukončí na Karlově náměstí, odkud se účastníci projdou ke kryptě v chrámu sv. Cyrila a Metoděje. Další jízda odstartuje ve 13:30 hodin. 

Kapacita je omezena, zájemci si jízdenky mohou zakoupit na webu PCT. Jízdenka bude stát 650 korun, snížená 450 korun. 

Trasa:

Vozovna Střešovice – Brusnice – Pražský hrad – Královský letohrádek – Malostranská – Čechův most – nábřeží Kapitána Jaroše – Vltavská – Holešovická tržnice – Tusarova – Dělnická – Libeňský most – Palmovka – Urxova – Křižíkova – Karlínské náměstí – Florenc – Bílá labuť – Masarykovo nádraží – Hlavní nádraží – Viktoria Žižkov – Lipanská – Olšanské náměstí – Orionka – Perunova – Vinohradská vodárna – Šumavská – náměstí Míru – IPP – Štěpánská – Karlovo náměstí


Autor: puc

Praha 6: Červen v Letním kině

Dnes ve 13:13

Letní kino neKONEČNÁ Vypich začíná ve čtvrtek promítat.  V červnové nabídce najdete šest fimů, začíná se ve 21 hodin.

První červnový den nepoteče voda v Nuslích

Dnes v 08:38

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na 1. června. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Pražský profesionální hasičský sbor slaví. Na náplavce najdete výstavu

Včera ve 14:20

Úctyhodných 170 let již uplynulo od založení pražského hasičského profesionálního sboru a při této příležitosti se v průběhu letošního roku koná několik symbolických akcí. Jednou z nich je výstava fotografií nazvaná Pražští hasiči nového tisíciletí, která bude slavnostně zahájena 31. května v 17...

Den zdraví před radnicí

Včera ve 13:20

Praha 13 zve ve středu 14. června na jednodenní festival zdraví a zdravého životního stylu, který nabídne bohatý program partnerů akce, informace ze světa zdraví, prevence a soutěží pro děti i dospělé o zajímavé ceny. 

Velká výstava bezobratlých

27. května 2023 v 06:15

Výstava v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2 zahrnuje tři okruhy: fotografické panely s obrázky bezobratlých, pobytové stopy a trvalé preparáty (požerky, hálky, hnízda, sušené exempláře) a především expozice velkého počtu živých...

Hard Rock Cafe oslaví 52. narozeniny

26. května 2023 v 18:22

První Hard Rock Cafe bylo otevřeno 14. června 1971 na adrese 150 Old Park Lane, Hyde Park v Londýně a jeho majiteli byli dva Američané, Isaac Tigrett a Peter Morton. Uskutečnili tím svůj sen spojit poctivé americké jídlo, skvělou muziku a memorabilia hudebních hvězd. Značka se za dobu své...

Do konce května nepoteče voda v těchto ulicích

26. května 2023 v 10:32

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 9: Noc kostelů na Proseku

26. května 2023 v 10:27

V pátek 2. června se v rámci akce Noc kostelů můžete podívat do kostela sv. Václava na Proseku. Připraveny jsou přednášky, koncerty a na farní zahradě program pro rodiny.

Praha 4 ocenila emeritní zaměstnance ve školství

26. května 2023 v 09:28

V první polovině května se sešli nominovaní zaměstnanci školských zařízení zřizovaných Prahou 4, aby slavnostně převzali ocenění za svoji celoživotní práci a přínos v oblasti školství a vzdělávání. Oceněné doprovázely zvuky harfy a odnášeli si jak pamětní list, tak...

Červnové letní kino v Kasárnách Karlín

26. května 2023 v 08:51

Letní kino se znovu vrací do Kasáren Karlín. Startuje už ve čtvrtek 1. června projekcí populárního českého filmu Obecná škola. Červnový program láká celkem na sedm projekcí, od prověřených filmových klasik až po aktuální hity.

Další články
Nahoru