Dnes Neděle - skorojasno 9°C
Zítra Pondělí - zatazeno 8°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze vyjede na konci května historická tramvaj k výročí atentátu na Heydricha
Historická tramvaj s vlečným vozem. Foto: David Vančišin

V Praze vyjede na konci května historická tramvaj k výročí atentátu na Heydricha

Do pražských ulic vyjede poslední květnovou sobotu historická tramvaj k připomínce výročí atentátu, který v roce 1942 udělali českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Součástí bude odborný výklad, který má seznámit Pražany i turisty s pražskou historií. Informovala o tom mluvčí městské organizace Prague City Tourism (PCT) Klára Janderová.

Projekt tematických jízd historickou tramvají, jejichž cílem je připomínat historické události pod hlavičkou průvodcovských služeb Pragensia viva, odstartuje pilotní jízdou k výročí operace Anthropoid v sobotu 27. května.

Během jízdy v dobovém voze a s výkladem průvodců se účastníci přenesou do roku 1942 a zábavnou formou se dozví důležité souvislosti české historie. První jízda vyjede v 10:30 z vozovny ve Střešovicích a bude trvat 1,5 hodiny. 

Účastníci projedou kolem míst spojených s atentátem na zastupujícího říšského protektora R. Heydricha v den, kdy se odehrál, tedy 27. května. První tematická jízda k příležitosti výročí operace Anthropoid vyjede na trať dvakrát během dne. Další tematické jízdy budou následovat. 

„Naším cílem je především poutavou formou připomínat nejen návštěvníkům Prahy střípky z naší historie a zasazovat je do kontextu,” uvedl náměstek pro kulturu a cestovní ruch Jiří Pospíšil (TOP 09).

Do první vypravené dobové tramvaje účastníci nastoupí již v půl jedenácté dopoledne. Součástí jízdy bude odborný výklad kvalifikovaných průvodců, kteří pro navození atmosféry budou oblečeni ve stylu 40. let 20. století. Linka historické tramvaje svoji jízdu ukončí na Karlově náměstí, odkud se účastníci projdou ke kryptě v chrámu sv. Cyrila a Metoděje. Další jízda odstartuje ve 13:30 hodin. 

Kapacita je omezena, zájemci si jízdenky mohou zakoupit na webu PCT. Jízdenka bude stát 650 korun, snížená 450 korun. 

Trasa:

Vozovna Střešovice – Brusnice – Pražský hrad – Královský letohrádek – Malostranská – Čechův most – nábřeží Kapitána Jaroše – Vltavská – Holešovická tržnice – Tusarova – Dělnická – Libeňský most – Palmovka – Urxova – Křižíkova – Karlínské náměstí – Florenc – Bílá labuť – Masarykovo nádraží – Hlavní nádraží – Viktoria Žižkov – Lipanská – Olšanské náměstí – Orionka – Perunova – Vinohradská vodárna – Šumavská – náměstí Míru – IPP – Štěpánská – Karlovo náměstí


Autor: puc

Jak na dokumenty. Přednášky v sále seniorů DPS

Dnes ve 12:49

Na cyklus přednášek týkajících se dokumentů v digitální podobě a práce s nima zve radnice Prahy 15. 

Praha 4 podpořila cvičení na podporu lidí s roztroušenou sklerózou

Dnes v 10:48

Starosta Ondřej Kubín (ODS) poskytl záštitu 13. ročníku MaRS maratonu. 24hodinový charitativní maraton cvičení pro lidi s roztroušenou sklerózu proběhne 22. – 23. března.

Den Vltavy 2024

Včera v 08:32

Vševltavský spolek chystá i letos Den Vltavy. Již tradičně se akce koná první jarní dny jako symbolické otevření lodní sezóny na Vltavě, tentokrát v neděli 17. března od 9 do 16 hodin.

Setkání v parku Generála Lázaro Cárdenase

Včera v 07:37

Praha 6 zve na procházku, na které představí obnovu stromů v parku Generála Lázaro Cárdenase. Setkání se koná 27. února od 16 hodin, místem setkání je roh parku u ulic Terronská a A. Čermáka.

Rock’n’roll na Barče

Včera v 07:16

V sobotu 24. února Rock’n’roll na Barče. Od 18:30 vystoupí skupina hrající Shadows revival se zajímavým názvem Geront.

Praha 6: StaroMatějská pouť 2024

23. února 2024 v 09:29

První jarní pouť v historickém termínu, svátku sv. Matěje, 24. února.

V březnu začínají trhy na Kulaťáku

23. února 2024 v 09:20

Patnáctá sezóna trhů na Kulaťáku v Praze 6 startuje v sobotu 2. března. Od 8 do 14 hodin se můžete těšit na oblíbené prodejce a na nový sortiment.

Park Rajská zahrada je opět otevřen

23. února 2024 v 08:14

V parku Rajská zahrada v Praze 3 začala v konci loňského roku rozsáhlá oprava mlatových cest. Z toho důvodu byl park pro veřejnost do minulého týdne uzavřený.

Hloubětínská pobočka DDM Praha 9 nabízí řadu aktivit

22. února 2024 v 15:15

Od loňského podzimu na místě bývalého komunitního centra v ulici Kardašovská na Lehovci funguje nová, hloubětínská pobočka Domu dětí a mládeže Praha 9 (DDM), která stejně jako dříve centrum nabízí širokou škálu aktivit pro různé věkové skupiny.

Neděle: Procházka Ďáblickým hřbitovem

22. února 2024 ve 12:24

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února ve 13:30 hodin se projdete Ďáblickým hřbitovem.

PVK: Do konce února nepoteče voda v těchto ulicích

22. února 2024 v 11:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru