dnes
Čtvrtek - zatazeno
11°C
zítra
Pátek - jasno
9°C
pozítří
Sobota - jasno
7°C
V Praze ve třetím čtvrtletí ubylo zahraničních turistů
Turisti na Karlově mostě. Foto: archiv

V Praze ve třetím čtvrtletí ubylo zahraničních turistů

Meziroční pokles počtu nocí strávených v hotelech, penzionech a dalších zařízeních i úbytek zahraničních turistů zaznamenala Praha ve třetím čtvrtletí letošního roku. Celkově ale hostů v ubytovacích zařízeních v Praze oproti loňsku přibylo o 0,4 procenta na zhruba 2,26 milionu díky přílivu domácích turistů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Praha byla ve třetím čtvrtletí jediným regionem v republice, kde klesl počet přenocování v ubytovacích zařízeních. Noclehů ubylo o 1,1 procenta na 5,38 milionu. Důvodem byl hlavně pokles počtu nocí strávených v Praze hosty z ciziny o 2,2 procenta, protože na cizince připadá téměř 90 procent všech přenocování v hlavním městě.

Právě hostů ze zahraničí v Praze ve třetím čtvrtletí ubylo, a to o jedno procento na přibližně 1,96 milionu. Úbytek turistů z ciziny Praha zaznamenala i ve druhém čtvrtletí. Pokles se značně podepsal na celkovém vývoji počtu hostů v ubytovacích zařízeních, protože cizinci tvořili asi 87 procent z celkového počtu hostů. Protože turistů z tuzemska přibylo o více než desetinu, hostů přibylo i celkově. Meziroční růst ale dosáhl jen 0,4 procenta, což bylo nejméně ze všech regionů.

Jedním z důvodů poklesu obsazenosti hotelů je podle dřívějších vyjádření Asociace hotelů a restaurací nárůst zájmu o sdílené ubytování prostřednictvím aplikací jako Airbnb. „Už se (na hotelovém trhu) začíná pozvolna projevovat sdílené ubytování. Slyšíme i od kolegů, kteří organizují kongresy, že sice kongresů přibývá, ale klesá počet ubytovaných hostů. Už i lidé, kteří jedou na kongres, se ubytují v bytě,“ uvedl v říjnu prezident asociace Václav Stárek. Hoteliéři požadují regulaci krátkodobého ubytování. Pražští radní v září schválili návrh, podle něhož město bude chtít změnu zákona, upravující provozování sdíleného ubytování.

V téměř polovině krajů hostů přibylo oproti loňskému třetímu čtvrtletí zhruba o desetinu. Nejvýraznějšího růstu dosáhl Karlovarský kraj, kde počet hostů stoupl o 13,5 procenta.

Od začátku roku dosáhl počet hostů v Praze 5,85 milionu, což bylo o 2,4 procenta více než za stejné období loni. I v tomto případě se ale jedná o nejméně výrazný růst ze všech regionů Česka. Počet přenocování stoupl o 0,8 procenta na 13,6 milionu.

Cestovní ruch v Praze ve 3. čtvrtletí 2018:

Počet hostů

Meziroční změna (v pct.)

Počet přenocování

Meziroční změna (v pct.)

Domácí turisté

302.701

10,5

567.888

9,5

Cizinci

1,958.031

–1,0

4,807.392

–2,2

Celkem

2,260.732

0,4

5,375.280

–1,1

Zdroj: ČSÚ

 


Praha 11: Veřejné setkání k regeneraci vnitrobloku

Včera v 10:32

Poskytovatelé lékařské pohotovostní služby dostanou další dotace

Včera v 08:41

Rada hl. m. Prahy včera projednala poskytnutí dotací pražským nemocnicím, které zajišťují lékařskou pohotovostní službu. Jedná se o finanční prostředky na pořízení vybavení pro ambulance lékařské pohotovostní služby poskytnuté formou účelových investičních dotací v celkové výši 4 768 500 korun a...

Začíná Týden Francie. Nabídne odborné přednášky, gastronomické trhy, hudbu a film

13. listopadu 2018 ve 12:00

Pátý ročník Týdne Francie, který společně pořádá Francouzské velvyslanectví v Praze, Francouzsko-česká obchodní komora a další instituce, se zaměří na témata důležitá pro budoucnost i současnost. Na programu tak jsou odborné přednášky o e-commerce nebo cirkulární ekonomice. Milovníci dobrého jídla...

Listopadové Dny geografie na Albertově

12. listopadu 2018 v 08:46

Na Albertově bude od 19. do 23. listopadu probíhat již pátý ročník Dnů geografie. Program bude rozmanitý a připravila ho především výzkumná centra geografické sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kde se geografie a demografie studují jako vědecké obory.

V Praze 15 se bude diskutovat o Zdravé městské části

11. listopadu 2018 v 08:32

Druhé diskusní fórum Zdravé městské části Praha 15 se koná v pondělí 12. listopadu.

Další články
Nahoru